II Nieuwe Britannia met veel mooie woorden op de kaart gezet 'U gaat toch niet echt het water in'? vragen jongens op de dijk 6 Gepersonaliseerd onderwijs woensdag 20 januari 2021 Bied elke leerling gelijke kansen, geef ze ongelijk onderwijs. Dat is vanaf volgend schooljaar (2021-2022) de leus voor CSW Bestevaêr in Vlissingen. René Hoonhorst Vlissingen CSW Bestevaêr geeft de leerlingen vanaf september nog meer indivi duele aandacht. De school voor vmbo basis kader, mavo en havo be gint dan met 'een voor Zeeland uniek onderwijsconcept: geperso naliseerd leren'. Zo'n zestig scholen in Nederland laten zich al langer inspireren door het Zweedse onderwijsmodel Kunskapsskolan (kennisschool). Dat model is erop gericht leerlingen op hun capaciteiten en interesse ge- Een coach bespreekt wekelijks met de leerlingen hun doelen en stippelt de weg uit -Maurice Dechamps, directeur richt onderwijs te geven. Een per soonlijke coach bespreekt wekelijks met leerlingen haar of zijn doelen en helpt hen een eigen leerroute te bepalen. Basisscholieren die op hun twaalfde naar de middelbare school gaan, worden op een bepaald ni veau ingedeeld: vmbo, mavo, havo of vwo. Of een scholier de jaren daarna op datzelfde niveau blijft, staat allerminst vast, omdat elk kind zich individueel ontwikkelt. Iedereen heeft zijn eigen talent, zijn eigen ontwikkelmogelijkheden en dus zijn eigen leerroute, verklaart vestigingsdirecteur Maurice De champs van CSW Bestevaêr. ,,Een leerling die goed is in Engels kan één of twee uur minder Engels per week krijgen en/of Engels op een hoger niveau volgen. Tegelij kertijd heeft dezelfde leerling mis schien een uur meer nodig om wis kunde te volgen. Een coach be spreekt wekelijks met de leerling zijn doelen, waarna ze samen de leerroute naar die doelen toe uit stippelen", betoogt Dechamps. Het gaat erom dat leerlingen op eigen niveau, in eigen tempo werken. Om hen niet te demotiveren, moet de stof niet te moeilijk zijn, maar zeker ook niet te makkelijk. Hoger niveau Op Bestevaêr geldt het motto 'ont dek je talent, word wie je bent' al langer. Het gepersonaliseerd leren moet die ontdekking dichterbij brengen. Leerlingen zitten wel bij elkaar in 'stamgroepen' (de huidige klassen), waarmee ze klassikaal les sen volgen. Maar daarnaast kunnen ze in een aantal vakken lessen vol gen op een verdiepend, hoger ni veau. Dechamps: ,,Het kan dus zo zijn dat een leerling bijvoorbeeld vier vakken op mavo-niveau doet en drie op havo-niveau." Een leerling die lessen volgt vol gens het voorbeeld van de vesti gingsdirecteur kan aan CSW Beste- vaêr alleen het mavo-diploma ha len. Dechamps: ,,We stimuleren dat leerlingen op een hoger niveau vak ken afsluiten. We gaan in samen spraak met de collega's van de an dere CSW-locaties bekijken wat de mogelijkheden zijn elders examens op hoger niveau te maken." Impressie van het moderne grand hotel Britannia, dat over ruim drie jaar de rand van het Vlissingse Badstrand aan Boulevard Evertsen opfleurt. artist's impression architectenbureau van den hoeven Een butler in livrei zet de auto van de geëerde gast in de par keergarage. Waarna de uitver korene de entree binnenstapt van het enige vijfsterrenhotel van Zeeland om zich te laven aan 'ongekende luxe en com fort'. René Hoonhorst Vlissingen Oude tijden herleven over dik drie jaar als grand hotel Britannia uit de as is herrezen en als dé verblijf plaats van Vlissingen op de boule vard aan het Badstrand pronkt, wilde Joeri Beekman van concept ontwikkelaar en verkoper Team Leisure maar laten weten. In 1885 presenteerde Vlissingen zich, met Scheveningen en Domburg, als een van de eerste badplaatsen voor het aarzelend beginnende toe risme. Die glorietijd keert vanaf voorjaar 2024 terug als het aan ont wikkelaars en exploitanten van de nieuwe 'Brit' ligt. Beekman en projectontwikke laar Monique van Velzen van AVV wier praatj e vanafvandaag voor ie dereen is te volgen in een filmpje op https://grandhotelbritannia.nl/ presenteert, benadrukten dat het nieuwe achttien verdiepingen tel lende hotelgebouw er van alle kan ten even aantrekkelijk uitziet. In de 'plint', de ruimtes op de begane grond van het hotel, bevinden zich onder meer een restaurant, een brasserie en een loungebar. Het sky-restaurant in de top van het gebouw krijgt sterallure, evenals alle 205 hotelkamers, -suites en - appartementen. Ruim tweehonderd hotelka mers mag veel lijken, maar de marktruimte voor Vlissingse ho telkamers is gigantisch, wist Beek man. Vlissingen telt nu nog geen 350 hotelkamers, terwijl de stad aantrekkingskracht genoeg heeft voor 1500 hotelkamers. Dat enorme aantal is mede gebaseerd op de toeristische groei die wordt verwacht en die in Vlissingen nog groter is dan elders in den lande. In 2030 moeten de toeristische in komsten meer dan anderhalf keer zo hoog zijn als in 2019. Beheer (eigenaar van het gebouw) kwamen gisteravond superlatie ven tekort om de genoegens van het te bouwen nieuwe hotel aan te prijzen. De twee presentatoren, Aan de achterkant komt de naam Britannia verticaal aan de hotelgevel te hangen. Vier keer onderging Marcel Janse uit Zoutelande een zware hartoperatie. De laatste, vorig jaar midden in coronatijd, kwam maar net op tijd. Door een dage lijkse duik in de ijskoude zee voelt hij zich weer topfit. Maurice Steketee Zoutelande Slechts een splintertje zonlicht doorbreekt maandagmiddag het grijze wolkendek, over het Zoute- landse strand raast een strenge oos tenwind. Marcel Janse zet zijn bad mutsen (,,Ik trek er altijd twee over elkaar, via je hoofd verlies je de meeste warmte") nog maar eens even goed en doet zijn duikbrilletje op. Vanaf de zeedijk zien drie jon- gens het meewarig aan. ,,Meneer, u gaat toch niet echt het water in?" Janse kent geen twijfel. Voor hem is het een dagelijks ritueel, elke dag weer een moment om naar uit te kijken om het ijskoude water te trotseren. Thuis checkt hij eerst de watertemperatuur (,,vandaag 5,3 graden"), daarna de stroming. Vei ligheid staat voorop. Zeker nadat hij vorig jaar in het Erasmus MC voor de vierde keer aan zijn hart ge opereerd moest worden, koestert hij zijn dagelijkse zwemuitje om de conditie en zijn gezondheid op peil te houden. ,,Maar ik ben wel extra voorzichtig. Ik mag alles weer doen, ben genezen verklaard maar ik mag me niet volledig inspannen." ,,Het was natuurlijk in het begin best eng toen hij deze winter alleen het koude water in ging", vertelt zijn partner Jacquelien aan de keu kentafel. ,,Maar hij is nogal eigen wijs", zegt ze lachend. ,,Ik kon hem toch niet tegenhouden. In het begin ging ik nog mee om te kijken of het Moet je nou wel iedere dag het koude water in met jouw achtergrond, zeggen mensen tegen me -Marcel Janse wel goed ging, maar nu gaat hij meestal alleen." Gezondheid is voor Janse geen vanzelfsprekendheid. Als 11-jarige kind onderging hij zijn eerste hart operatie. Daarna volgden operaties in 2011, 2019 en 2020, drie keer kreeg hij een schok op zijn borstkas. „De laatste keer moest er echt snel iets gebeuren, anders had ik het niet overleefd. Ik heb een hartaf wijking sinds de geboorte. Het gaatje in mijn hart is niet dichtgegaan. Na de laatste operatie kreeg ik ook nog een tia, maar daar heb ik gelukkig niets aan overgehouden. Mensen zeggen wel eens tegen me, 'moet j e dat nou wel doen met j ouw achtergrond en dan die koude zee ingaan?' Maar ik heb het nooit koud, loop niet te klappertanden." Een keer dachten Duitse badgasten dat Janse onwel was geworden. ,,Ik lag tig in het water en dat vonden ze vreemd. Ineens lag er een reddingboot van de KNRM naast me. Die was gebeld door die Duitsers. Geluk kig mankeerde ik niks." Janse zwemt meestal 'vier paalhoofden'. „Ik ben deze winter nog niet verkouden geweest. Na af loop neem ik ook een koude douche, die voelt nu een stuk war mer aan dan het zeewater." Kijk op de site bij /video Maatpak leerlingen Bestevaêr ARTIST'S IMPRESSION ARCHITECTENBUREAU VAN DEN HOEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38