ZEELAND 5 Nelli Cooman De aflevering van vanavond heeft als thema 'kerk en kroeg'. Daarin gaat Huub Stapel op bezoek in Nieuwerkerk. Hij heeft een ont moeting met voormalig topatlete Nelli Cooman, die in 1991 Rotter dam verruilde voor Zeeland. ,,Ze vertelt waarom het dorpje Nieu- werkerk zo belangrijk voor haar is en waarom zij Zeeland nooit meer zou willen verlaten voor de Rand stad. Ze zegt in de aflevering: 'Het feit dat ik nog leef, dank ik aan het geloof.' Ze heeft in Nieuwerkerk de rust en de warmte gevonden die ze zocht." mensen. Daniëls: ,,In Renesse is Huub langsgegaan bij boerin Ber tie Steur. Zij haalt herinneringen van vroeger op en praat over de in vloed van toerisme. Over enkele Conclusie: het is een grote uitdaging om dorpen levend te houden weken is te zien hoe ik in Waarde ben voor de sluiting van de plaat selijke supermarkt. We spraken mensen die boodschappen kwa men doen en vooral het praatje in de winkel gingen missen. De mo gelijkheid tot ontmoeting viel weg. Een grote aderlating voor de sociale functie van het dorp. Toen ik opgroeide hadden we bij ons vijftien kruidenierswinkels, in middels is er geen enkele meer SPOREN IN DE DELTA Het begrip 'industriële ar cheologie' is in Nederland alweer een beetje in on bruik geraakt, we spreken nu lie ver van industrieel erfgoed. Niet dat we met dat erfgoed altijd zorg vuldig omgaan. Van de Zeeuwse spoorwegwatertorentjes is bij voorbeeld alleen een 'stomp' over. Die is te vinden aan de Edisonweg in Vlissingen. Spoorwegwatertorens zijn de oudste watertorens in ons land. Sinds 1840 verrezen ze langs onze hypermoderne spoorwegen, om de stoomlocomotieven van water te voorzien. De oudste waterto rens voor drinkwater dateren van enkele decennia later. De Zeeuwse spoorweg vanuit Bergen op Zoom werd voltooid in de periode 1868 (Goes) tot 1872/73 (Vlissingen). Vóór 1 april 1873 kreeg Vlissingen zijn 'waterge bouw'. Het maakte deel uit van al lerlei spoorgerelateerde objecten op het rangeerterrein bij station Vlissingen-Stad. Zoals een wacht huis en loodsen voor rijtuigen, lo- comotieven en goederen. Het sta tion werd in 1940 verwoest door een neerstortend Duits vliegtuig. De watertoren was tien meter hoog. Het bestek meldde dat de basis een regelmatige achtkant moest zijn, met een straal van vier meter. Het metselwerk werd uit gevoerd in 'ondervoets hard- graauw in sterk bastaardtras'. On der het maaiveld kwam een vier meter diepe kelder, gefundeerd op 88 heipalen van 'meskant bezaagd dennenhout'. Het rotsvast gefun deerde torentje deed twintig jaar dienst, omdat de hoofdspoorlijn werd verplaatst naar het nieuwe station aan de haven van Vlissin- gen. De watertoren is vervolgens als woning ingericht. Net als het station raakte het gebouw zwaar beschadigd in 1940. Bovenin ves tigden de Duitsers nadien een mi trailleurnest. In de jaren vijftig is het torentje deels gesloopt bij de aanleg van de PZEM-centrale. De resterende, door krakers bezette 'stomp' dreigde in 2009 gesloopt te worden, maar de gemeente Vlis- singen schortte dit besluit tijdig op. Watertorenspecialist Bert Boo- den maakte een fotografische re constructie van de toren, op basis van de toestand in 2009. Ook Goes had een spoorwegwa tertoren (Van Hertumweg). Die is gebouwd in 1925 en gesloopt in 1986, nadat hij in 1962 was inge richt als woning voor een oud-sta tionschef. Waarom eigenlijk aan- 1 dacht voor zulke nutteloos gewor den bouwwerken? Een Vlaamse liefhebber drukte het zo uit: 'Stoomtreinen zijn emotie.' En dat geldt natuurlijk ook voor de para fernalia van de spoorwegen onder stoom. een dorp kregen volgens Daniëls altijd bijzondere bijnamen. ,,We spraken vroeger over dorpsgekken, dorpsfiguren en dorpsfilosofen, in Aarle-Rixtel hadden we ze alle drie. Mijn vader was een uitge sproken dorpsfiguur, een type die kleur gaf aan het dorp en iedereen kende. Hij speelde jaarlijks een nog al opvallende Sinterklaas, zijn slordige kleren maakten hem her kenbaar en hij liet zich veel zien in het straatbeeld. Na zijn pensioen zat hij op een bankje bij de bus halte iedereen te groeten die voor bijkwam." De serie van Omroep MAX is ge baseerd op de bestseller Het Dorp, niet geheel toevallig geschreven door Wim Daniëls. Elke aflevering staat in het teken van een thema waarbij verleden, heden én toe komst samenkomen. Centraal staan saamhorigheid, nostalgie en echte ontmoetingen. In de zesde lige reeks komen typische feno menen als de dorpsdokter en de plaatselijke kermis voorbij en ont moeten de heren enkele markante woensdag 20 januari 2021 GO vreemd als je niet groet' Wim Daniëls in Waarde. foto stepping stone over. Conclusie, het is een grote uitdaging om dorpen levend te houden." Het Dorp is iedere woensdag avond van 21.50 tot 22.30 uur te zien bij Omroep MAX op NPO1. Nieuwerkerk is vanavond (20 ja nuari) aan de beurt, Waarde is te zien op woensdag 3 februari en Renesse zit in de aflevering van woensdag 17 februari. - Wim Daniëls, presentator Het Dorp Watertorens langs het spoor Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Reconstructie watergebouw. FOTOMONTAGE BERT BOODEN Opnames in Waarde met Wim Daniëls. foto stepping stone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37