Stemming over TERneuzen is géén mosterd na de maaltijd PVV heeft weinig aandacht voor Zeeland 4 Analyse Als echte dorpsjongens vragen Huub Stapel en Wim Daniëls zich af wat er nog over is van het dorpse leven uit hun jeugd. In het televisieprogramma Het Dorp gaan ze vanavond onder meer op onderzoek in Nieuwerkerk. HET DORP TV-PROGRAMMA BEZOEKT ZEELAND Terneuzenaren reageerden op z'n zachtst gezegd niet allemaal even enthousiast. De raadsfracties van PVV en PvdA willen er daarom een stemming over onder alle Ter neuzenaren. 'Mosterd na de maaltijd', serveerde wethouder Jack Begijn dit voorstel maandag direct af. MMr, die maaltijd is wel eerst door het college van B en W zelf bereid in de weke lijkse besloten collegevergade ring. Burgerparticipatie En daar wringt de schoen. Kan een college van B en W zoiets zomaar doen? Officieel mag het. De gemeenteraad heeft kleine uitgaven, in dit geval 19.300 euro, aan B en W overgelaten om goed te keuren. Daar is zeker iets voor te zeggen. Het besturen van een gemeente wordt anders wel erg stroperig en tijdrovend. Boven dien, het gaat om een initiatief van een bewonersorganisatie, de wijkraad Binnenstad en Java. En Terneuzen schrijft - met de kant tekening 'als het goed uitkomt' - burgerparticipatie met hoofdlet ters. Toch was het chiquer geweest als B en W van Terneuzen dit idee eerst had voorgelegd aan de gemeenteraad, hét hoogste de mocratische orgaan van de ge meente. De twee oppositiepar tijen PVV en PvdA, de politieke tegenpolen die elkaar voor deze ene keer hebben gevonden, heb ben in die zin gelijk. Het nieuwe visitekaartje van heel Terneuzen, het beeldmerk TERneuzen, vraagt om meer dan een discus sie binnen de besloten vergade ring van een college van B en W. Prullenbak Waarom zouden alle Terneuze- naren zich daar niet over mogen uitspreken, zoals PVV en PvdA willen? Dat de voor citymarke- ting verantwoordelijke wethou der Begijn dit idee direct naar de prullenbak verwees onder het motto 'mosterd na de maaltijd', is aanmatigend. Als je burgerparti cipatie hoog in het vaandel hebt staan, moet je ook de laatste stap durven te zetten, namelijk het raadplegen van de bevolking over wat een visitekaartje van de hele stad moet worden. Zeker als je zelf degene bent die ervoor heeft gezorgd dat deze maaltijd - lees het kunstwerk TERneuzen - op tafel kan komen. Wie weet Niemand weet hoe de uitslag van zo'n raadpleging zal zijn. Wie weet, krijgt het idee wel heel veel steun, waarmee TER- neuzen echt iets van heel Ter- neuzen kan worden. Valt de stemming negatief uit, dan is er nog geen man overboord. Op naar het volgende 'briljante' idee en dan graag wel eerst de mos terd vóór de maaltijd. et twee verhalenvertel lers op een motor met zijspan en laat ze het land doortrekken, op zoek naar het echte dorpsgevoel. Dat is het uitgangs punt van het televisieprogramma Het Dorp van Omroep Max. ,,We schetsen situaties en voeren ge sprekken waar alle dorpelingen zich in zullen herkennen", verze kert schrijver Wim Daniëls, die samen met acteur Huub Stapel het programma presenteert. Nederland telt honderden dor pen en één derde van alle inwo ners woont op het platteland. Wat is er over van het dorp zoals dat vroeger was? Is er nog sprake van de vanzelfsprekende saamhorig heid of is de gemeenschapszin in dorpen aan het verdwijnen? Om dat te onderzoeken reizen de pre sentatoren kriskras door Nederland. ,,De vraag die wij in het achter- hoofd hadden tijdens de op names van dit programma: Heeft het dorp nog wel toe komst in Neder land? We hebben een aan tal actu ele the- ma's als uitgangspunt genomen. Denk hierbij aan gemeenschaps zin, de waarde van kerken en kroegen, krimp en gezondheid. We hebben fantastische dorpen aangedaan, waaronder drie in Zeeland, te weten Nieuwerkerk, Renesse en Waarde." Sociale controle De presentatoren groeiden zelf op in een dorp. Huub Stapel in het Limburgse Tegelen, de plaats waar ook Chantal Janzen haar jeugdja ren doorbracht. Wim Daniëls in het Brabantse Aarle-Rixtel, ten noorden van Helmond. Hij noemt zichzelf een echte dorpsjongen. ,,Ik heb ruim dertig jaar in een dorp gewoond. De kleinschalig heid spreekt mij erg aan. Je hebt mensen die zeggen, 'de sociale controle is mij te groot', maar ik heb een fantastische tijd gehad. Ik woon in Eindhoven, maar kom nog graag in Aarle-Rixtel. Voor mij is het een gewoonte om 'goei- edag' te zeggen tegen men sen, daar kijken ze in de stad van op. Soms krijg ik blikken 'wat moet die man van me?'. In het dorp is het juist vreemd als je niemand groet." Een gevoel van vrijheid over heerst als Daniëls denkt aan zijn jeugdjaren. ,,Als jonge jongen had ik in het dorp het gevoel dat ik al tijd vakantie had. Het ongebrei deld naar buiten kunnen, de voet balclub waar je altijd naar toe kon, de bossen en boomgaard in de buurt, heerlijk." De opvallendste inwoners in Je zou denken dat het een fluitje van een cent was. Op Pro Zeeland na steunden afgelopen zomer alle partijen in de Zeeuwse politiek het voorstel om bij partijgenoten in Den Haag te gaan lobbyen voor een tolvrije Westerscheldetunnel. Doel was het onderwerp in de verkie- zingsprogramma's te krijgen. De PVV heeft in de Tweede Kamer voorstellen om de tol af te schaffen altijd gesteund. Maar wie het nieuwe partijprogramma opslaat, zoekt tevergeefs naar de woorden Westerscheldetunnel en tol. Met Caroline Kooman had de PVV vier jaar geleden nog een Zeeuw op de kandidatenlijst, zij het op een bescheiden 46ste plek. Bij de partij die in deze provincie door gaans goed scoort, ontbreken nu Zeeuwen op de lijst. Komt dat door de ruzie die twee jaar geleden de Zeeuwse Statenfractie uiteen deed vallen in een PVV-Van Dijk en een PVV-Bosch? ,,Je mag er vanuit gaan dat Den Haag niet blij was met wat hier gebeurde", zegt Peter van Dijk. Tot twee jaar geleden was hij aan- voerder van de Zeeuwse PVV'ers, nu is hij een eenling in de Staten. ,,Het kan best dat men in Den Haag Als zij het niet nodig vinden om mij te bellen, ga ik ook niet naar Den Haag bellen heeft gedacht: laten we Zeeland maar met rust laten." Volgens Vincent Bosch, Statenlid en gemeenteraadslid in Tholen, is Zeeland geen uitzondering. De PVV is een partij zonder leden, die zich niet al te veel bemoeit met pro- vinciale en gemeentelijke vertegen woordigers. ,,Je wordt door Geert Wilders benoemd en hij zegt: zorg maar dat je een lijst bij elkaar krijgt en we merken het wel. Dat werkt ook een andere kant op. Als je op de lijst voor de Tweede Kamer wil ko men, moet je solliciteren. Met een aantal rechterhanden vormt Wil- ders de ballotagecommissie en hij bepaalt of je erop komt. En ik kan alleen voor mezelf spreken: ik heb niet gesolliciteerd." Van Dijk bevestigt dat hij zich in het verleden ook niet bemoeide met het partijprogramma of de kandidatenlijst. Sinds hij niet meer in de Eerste Kamer zit, zijn de con tacten met Den Haag 'heel schaars, heel schamel'. Van Dijk heeft geen enkele moeite gedaan de tolvrije tunnel in het verkiezingspro gramma te krijgen. ,,Als zij het niet nodig vinden om mij te bellen, ga ik ook niet naar Den Haag bellen. Ik heb altijd mijn nek voor de partij uitgestoken. Dan gooit iemand een steen in het water en hoor je niks meer van ze." Ook Bosch heeft 'niet heel actief gelobbyd om de tunnel in het partijprogramma te krijgen'. ,,Het gaat erom dat er steun is van de PVV als in de Tweede Kamer de Tunnelwet moet worden aangepast. Daar richt ik me op." Stemt Van Dijk straks zelf nog wel op de PVV? ,,Je kunt je wel voorstellen dat ik daarover getwij feld heb." Wilders krijgt zijn stem in ieder geval niet. ,,Daar heb ik nog nooit op gestemd. Ik stem altijd op de eerste vrouw op de lijst." woensdag 20 januari 2021 GO TERneuzen, het beeldmerk met de letters TER en twee gestyleerde neuzen dat op het Stadhuisplein in Ter- neuzen moet komen, brengt wat teweeg. Er was, tussen al het nieuws over de coronacrisis, zelfs aan dacht voor in landelijke media. Harmen van der Werf Terneuzen 'Hier is het juist Hans Puik Nieuwerkerk/Renesse/Waarde - M Huub Sta pel (links) en Wim Daniëls van Het Dorp. FOTO ROLAND REIN- DERS Neem mee De PVV heeft geen Zeeuwse kandidaten voor de Tweede Kamer en het tolvrij maken van de Westerscheldetunnel staat niet in het verkiezingspro gramma. Telt Zeeland nog wel mee? ,,De contacten met Den Haag zijn heel schaars, heel schamel." Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Peter van Dijk, PVV-Van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36