Loodsen hebben meer instructies nodig ZEELAND 3 WINTERAVOND inzetten." Edith, die Willem vergezelt, vindt het jammer dat een avondklok nodig is. ,,Ik begrijp het signaal. Nog even volhouden." Grote praktische problemen voor zichzelf zien ze niet. Twee uur later is het zo goed als uitgestorven. Nog een stel dat een laatste rondje maakt met de hond. Een late hardloper rent rich ting de schouwburg. Een brommer jengelt voorbij. Yerseke Een avondklok om acht uur? Voor veel Yersekenaren zou het behoorlijk wennen zijn. Als de klokken van de dorps kerk om 20.00 uur over de Havendijk galmen, lopen nog heel wat mensen over de blauwverlichte wandelvlon ders hun vaste rondje langs de oesterputten. Opvallend is dat er letter lijk geen hond te bekennen is. Echtparen of vriendinnen laten deze avond vooral zichzelf uit. Eén sportieve- ling loopt hard. Ook op de Wijjongeren kunnen al zo weinig en dan pakken ze dat ene momentje ook nog van ons af doorgaande weg is het nog druk. Brommers, auto's en een tractor razen voorbij. In het centrum zijn nog wat mensen op de been. Al valt op dat iedereen onderweg lijkt te zijn. Hoe anders is het beeld twee uur later. Kwamen we eerder op de avond nog en kele tientallen mensen te gen in een wandeling van nog geen kwartiertje, om 22.00 uur zijn bij hetzelfde rondje de levende zielen op de vingers van één hand te tellen. Op de Havendijk zoeven zes auto's voorbij, maar op een haastige voorbijganger met rugzak na, zijn de stra ten verder verlaten. Op de valreep komen we tóch nog een hond tegen; vergezeld van zijn baasjes op skateboards zoekt ook hij de warmte van thuis op. Zierikzee Het centrum van Zierikzee oogt om 20.00 uur uitgestor ven. Vier tieners die onder de Beuze hebben afgespro ken, schrikken van de ver slaggever. Beducht als ze zijn op boa's incognito. ,,Ik heb in het begin al eens een corona boete gehad van zo'n eikel", zegt één van de meiden. ,,Omdat we met z'n vijven stonden." Een avondklok vinden ze maar 'stom'. ,,Wij jongeren kunnen al zo wei nig en dan pakken ze net dat ene momentje ook nog van ons af." Toch zijn ze van plan zich er aan te houden. ,,Ik zorg dat ik om acht uur ge woon bij iemand binnen zit. De boa's of politie zullen hier écht niet tot vier uur 's nachts rondrijden. Mis schien in een grote stad. Maar dit is Zierikzee, hier loopt nu al geen kip." John en Tamara halen een frisse neus. ,,Dat doen we ei genlijk iedere avond wel" zegt Tamara. Een paar stel len komen we meestal wel tegen. Ik denk dat een avondklok het verschil niet maakt, voor die paar mensen die hier een wandelingetje doen." John: ,,Niet hier. Ik geloof niet dat je hier ie mand in de weg loopt." ,,Maar als het niet mag, dan mag het niet", zegt Tamara. Ze zullen binnen blijven als het moet. Om 22.00 uur staan vier andere jongeren onder de Beuze. In de Poststraat komt nog een fiets voorbij. Twee meisjes zitten met een hondje op een bank bij Plein Montmaertre en één man loopt met de hond de Dikke Toren een zijstraatje. Het ongeval waarbij de brug en romp van de Pollux beschadigd raakten en enkele opvarenden van de Pollux lichte verwondingen op- liepen, gebeurde ten noordwesten van Westkapelle, in de buurt van het loodsstation Steenbank. Lood sen worden daar van boord gehaald en aan boord gebracht van zeesche pen. Bij het van boord halen van de loods van de Nord Taurus (229 me ter lang, 32 meter breed) ging het mis. De loods werd van boord gehaald door de loodsboot Perseus. Kort daarna vond de aanvaring met de ook aanwezige, grotere loodskotter Pollux plaats. Dit schip voer evenals de Perseus met loodsverlichting. 'Aan boord van de bulkcarrier werd daardoor de indruk gewekt', aldus de Onderzoeksraad, 'dat de Pollux het beloodsingsproces volgde en waar nodig zou faciliteren. Dit was echter niet het geval. Het gevolg was een onduidelijke en risicovolle situatie die uiteindelijk leidde tot de aanvaring.' Er is routinematig gehandeld en meerdere veiligheidsbarrières zijn doorbroken De Onderzoeksraad bekritiseert in zijn analyse van de aanvaring de gang van zaken op de Pollux. 'Er is routinematig gehandeld en meer dere veiligheidsbarrières zijn door- broken', aldus de raad, waarbij 'ruimte ontstond voor aannames die niet zijn getoetst'. Om dit in de toekomst te voorkomen, is het vol gens de Onderzoeksraad noodzake lijk dat het Nederlands en Vlaams Loodswezen 'gezamenlijk nadere instructies opstellen voor het han delen tijdens beloodsingsproces- sen'. Voorzitter Georg Jaburg van de Nederlandse Loodsencorporatie Scheldemonden in Vlissingen laat in een reactie weten dat direct na de aanvaring een intern onderzoek is uitgevoerd. ,,We hebben alle proce dures tegen het licht gehouden, ook met onze Vlaamse collega's, en waar nodig verbeterd." Op basis van de uitspraak van de Onder zoeksraad zal opnieuw een analyse plaatsvinden, aldus Jaburg. Het Nederlands Loodswezen BV heeft los hiervan een civielrechte- Volgens de rechtbank was de aanvaring de schuld van de kotter lijke zaak lopen tegen de rederij van de Nord Taurus om de schade aan de Pollux vergoed te krijgen. Vorig jaar oordeelde de rechtbank in Rot terdam dat de aanvaring 'honderd procent schuld' is van de loodskot- ter, onder meer omdat geen goede uitkijk is gehouden. Het Neder lands Loodswezen is tegen de uit spraak in hoger beroep gegaan. woensdag 20 januari 2021 Op de Havendijk in Yerseke lopen nog een paar mensen. foto joeri wisse Twee wandelaars passeren de Melkmarkt FOTO MARCEL MODDE Op dezelfde plek kun je twee uur later een kanon afschieten. foto joeri wisse Twee uur later is er niemand meer te zien. FOTO MARCEL MODDE Monique (l) en Margot zijn vlakbij de Merel straat aan het hardlopen. foto sophie stockman Mark Beekman en Ineke van Schoonhoven wandelen bij de Koepoort. foto theo giele Die Merelstraat ligt er twee uur later verlaten bij. FOTO SOPHIE STOCKMAN In de vlakbij gelegen Veersesingel is twee uur later geen mens meer op straat. foto theo giele - Tieners in Zierikzee Extra instructies zijn nodig bij het beloodsen van schepen op de Westerschelde en in de Wes- terscheldemonding, zeker als daar meerdere loodsboten bij betrokken zijn. Die aanbeveling heeft de Onderzoeksraad voor Veiligheid gisteren gedaan op basis van onderzoek naar een ernstige aanvaring tussen de Nederlandse loodskotter Pollux en de Panamese bulkcarrier Nord Taurus op 21 januari 2018. Harmen van der Werf Vlissingen - Onderzoeksraad voor Veiligheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35