Liever bruggen bouwen dan muren Drie gemeenten onder minimumgrens voor vaccinatie peuters Avondklok uur geen mens op straat Coronademonstranten bedanken politie in Goes 2 AVONDKLOK? IMPRESSIE VAN EEN Commentaar Geen publiek en toch een vesting met meer Amerikaanse soldaten dan er dienen in Afghanistan en Irak. Zo komt er vandaag een bizar einde aan een bizar president schap. Tegen alle mores in zal Donald Trump niet aanwezig zijn bij de inauguratie van zijn opvolger Joe Biden. Hij neemt letter lijk en figuurlijk afstand door 's morgens vroeg naar zijn 1500 ki lometer verderop gelegen buitenverblijf Mar-a-Lago te vliegen. Biden wil in zijn eerste 100 dagen 100 miljoen Amerikanen laten vaccineren tegen corona. Hij heeft er vele miljarden dol lars voor vrijgemaakt. Op dit punt is hij daadkrachtiger dan Trump, die de coronacrisis lange tijd bagatelliseerde en de aanpak overliet aan afzonderlijke staten. Voor de rest lijkt het beleid van de nieuwe president veel op puinruimen. Hij wil weer meedoen aan het klimaatakkoord van Parijs, hij wil de banden met de Europese bondgenoten herstellen en hij heeft de herin voering aangekondigd van 100 regels op het gebied van volks gezondheid en milieu die Trump schrapte toen hij Obama op volgde. Trump bouwde een muur, letterlijk tussen Mexico en de Verenigde Staten, figuurlijk tussen Amerikanen onderling. Biden wil liever bruggen bouwen. Dat wordt zijn grootste op gave, in een land dat af en toe lijkt te balanceren op het randje van een burgeroorlog. Het is te hopen dat hij slaagt, want als Amerika elke vier jaar begint met één stap vooruit en twee stappen terug, raakt het machtigste land ter wereld hopeloos in verval. Voor de rest lijkt het beleid van de nieuwe president veel op puinruimen Volgens het Zorgverzekering In formatie Centrum (ZIC) had vorig jaar 69,6 procent van de tweejari gen in Reimerswaal al hun inen tingen ontvangen. Nergens in Zee land is dit percentage zo laag. Ook in Tholen (74,4 procent), Borsele (75,9 procent) en Sluis (83,4 procent) hadden relatief wei- ALMANAK De pientere peuter had het ge sprek van papa en mama opge pikt. ,,Hoe moet dat straks, als er een avondklok komt? Wanneer mogen we dan nog naar buiten, mogen we de kinderen 's a vonds ophalen bij opa en oma? En moet ik dan in de middag mijn hardloopronde doen?" De nig tweejarigen in 2020 al hun inentingen volgens het Rijksvacci natieprogramma ontvangen. ,,Mede door deze terughoudend heid zullen deze gemeenten mo gelijk te maken krijgen met relatief veel inwoners die de coronavacci natie weigeren", voorspelt het ZIC, dat zich baseert op gegevens van het RIVM. Bereidheid neemt toe In de gemeente Veere waren naar verhouding de meeste tweejarigen volledig gevaccineerd: 91,2 procent van de kinderen had hier alle inen tingen ontvangen. Overigens nam in Tholen de bereidheid van ou ders om hun kind te laten vaccine ren vorig jaar sterk toe. In Sluis is juist sprake van een afname. peuter merkte dat het een pittig onderwerp was, waar zijn ou ders niet blij van werden. Om ze gerust te stellen, stapte hij op ze af. ,,Wij hebben geen avondklok nodig", vertelde hij zijn papa en mama. ,,Want wij hebben al een klok. En die doet het ook 's avonds." CLINGE/HENGSTDIJK Hulst sluit twee drugspanden Wethouder Wisse leest online voor MIDDELBURG Vier ton voor steun aan netwerken Sinds vorige week staat de avondklok als nieuwe maatregel tegen de verspreiding van het coronavirus op de agenda. Mogelijk vanaf acht uur 's avonds zou iedereen binnen moeten blijven. We keken in Hulst, Middelburg, Yerseke en Zierikzee wie je om 20.00 en 22.00 uur tegenkomt een op donkere winteravond. Hulst Het is om 20.00 uur in de Hulster Dullaertwijk niet druk, maar ook niet uitgestorven. Je ziet af en toe een auto, sporters en wandelaars. Margot en Monique zijn bezig aan het laatste stuk van hun hardloop ronde. ,,Dat doen we elke maan dag", vertelt Margot. Een avond klok is voor hen niet onoverkome lijk. Margot: ,,Dat wordt dan eer der avondeten en zorgen dat we op tijd terug thuis zijn. Ik heb er veel voor over." Monique staat er hetzelfde in: ,,Het lopen is té leuk om niet te doen. Misschien kun nen we wel een hond lenen", grapt ze. Een wandelende moeder en zoon in de Zandstraat maken ook graag een ommetje 's avonds. ,,Ik zou een avondklok vanaf acht uur wel heel vroeg vinden", zegt hij. ,,Dan liever tien uur of eigen lijk nog liever twaalf uur." Het lijkt om 22.00 uur alsof al een avondklok geldt. Een wande laarster vormt een uitzondering. Ze loopt bellend naar huis. Haar stem galmt door de lege straat. Middelburg De Koepoortbrug vormt vooral voor voetgangers en (brom)fiet- sers de verbinding tussen het centrum en het noorden van Mid delburg. Om 20.00 uur is de groot ste drukte voorbij, maar er passe ren geregeld wandelaars en fiet sers. Mark en Ineke lopen richting het centrum. Ze zullen zich wel houden aan de avondklok, maar leuk is anders. Mark: ,,Er blijft niet veel meer over. Ik ben meestal pas tegen zessen thuis. Dan nog eten. Voor je het weet is het acht uur." Ineke doet meestal 's avonds boodschappen. ,,Dat kan dan niet meer. Ik zal me wel houden aan de avondklok. Ik woon in het cen trum. Daar is altijd wel politie." Op de Veersesingel laat Willem zijn hond uit. Hij denkt dat een avondklok er zal komen. ,,We moeten alle mogelijke middelen De demonstranten verzamelden zich bij het stadskantoor en liepen een ronde door de binnenstad. Op spandoeken stonden teksten als 'stop de lockdown' en 'mondkapje is gedragsexperiment'. Onderweg riepen de deelnemers aan de pro testmars leuzen als 'Rutte, rot op', 'vrijheid, geen dictatuur' en 'hop hop hop, vaccinatiestop'. De demonstratie, waarbij ver- schillende politieagenten een oogje in het zeil hielden, verliep rustig. Op de Grote Markt werd een korte tussenstop gemaakt. Daar uitte één van de demon stranten kritiek op het optreden van politie en de burgemeester tij dens het protest in Amsterdam, af gelopen weekend. Anderzijds werden de politie in Goes en de gemeente juist be dankt voor de samenwerking en het faciliteren van de demonstra tie van gisteren. Na pakweg drie kwartier waren de demonstranten terug bij het stadskantoor, waar ze nog even bleven kletsen, om daarna huis waarts te keren. woensdag 20 januari 2021 II In de gemeenten Reimerswaal, Tholen en Borsele ligt de vacci natiegraad van jonge kinderen tegen infectieziekten als polio en mazelen onder de 80 pro cent. Dat is de minimumgrens die de Wereldgezondheidsorga nisatie WHO stelt. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl De gemeente Hulst heeft twee woningen in Clinge en Hengstdijk voor drie maanden gesloten. Het gaat om huizen aan de De Ruyterlaan in Clinge en de Hengst- dijkse Kerkstraat in Hengstdijk. In beide werd eerder een hennepkwe kerij aangetroffen. In zo'n geval kan een burge meester een pand voor meerdere maanden slui ten, als straf voor de be woner en om ervoor te zorgen dat het stempel 'drugspand' van het ge bouw gaat. De sluiting is op 15 ja nuari ingegaan. DOMBURG Hoewel alle basisscholen gesloten zijn, leest de Veerse wethouder Pieter Wisse (foto) vandaag toch voor tijdens de Na tionale Voorleesdagen. Hij doet dat via een on line video van de Primas- scholengroep. Die zorgt samen met de gemeente voor het zevende jaar op rij voor voorleestassen, met deze keer het pren tenboek van het jaar Coco kan het Deze tas sen zijn voor alle basis scholen en peuterspeel zalen in de gemeente Veere. Doel van de Natio nale Voorleesdagen is om het voorlezen aan kinderen te bevorderen. Om de Zeeuwse econo mie te versterken heeft de provincie de afgelo pen jaren de vorming van netwerken gestimuleerd waarin ondernemers, overheden en onderwijs instellingen samenwer ken. Dat gebeurde onder meer op terreinen als agrofood, industrie, ha vens, water en zorg. De netwerken helpen bedrij ven met het binnenhalen van Europese subsidies en de uitvoering van pro jecten. Om de bestaande netwerken een duwtje in de rug te geven, stelt het dagelijks provinciebe stuur 400.000 euro be schikbaar. Dat is 50.000 euro per netwerk. Sophie Stockman, Theo Giele, Joeri Wisse en Marcel Modde Hulst/Middelburg/Yerseke/ Zierikzee Pakweg vijftig mensen hebben gisteravond in Goes gedemon streerd tegen de lockdown en een mogelijke avondklok. Van onze redactie Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34