Vier paalhoofden per dag Grens van geluidsnormen op rijkswegen vaak bereikt of overschreden Wat is het dorpsgevoel van Nieuwerkerk? Huub Stapel en Wim Daniëls doen met Het Dorp Zeeland aan «zeeland 4 Marcel Janse uit Zoutelande heeft vier hartoperaties achter de rug. Dat weerhoudt hem er niet van om dagelijks een duik te nemen in de ijskoude zee. Hij zwemt meestal 'vier paalhoofden'. ,,Het geeft elke keer weer een enorme kick." Vooral door meer stiller asfalt aan te leggen, lukt het Rijkswaterstaat steeds beter de overlast van rijks wegen te beperken. Toch zit een aanzienlijk deel van de Zeeuwse rijkswegen dicht tegen de norm aan, blijkt uit een overzicht dat het kabinet deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Als het ver keer blijft toenemen, worden de grenzen over een aantal jaren over schreden. Het gaat om de A58 tussen Oost Souburg en Kruiningen, de N57 tussen Neeltje Jans en Burgh- Haamstede en de N61 tussen zowel Hoek en Terneuzen als tussen Bier vliet en IJzendijke. Op drie plaatsen ligt het geluid al boven de norm: bij knooppunt De Poel in Goes, tussen de afslagen Middelburg-Oost en - Centrum en nabij het sportcen trum in Burgh-Haamstede. Er staan in alle gevallen geen of nauwelijks huizen in de buurt. In Goes worden daarom ook geen maatregelen genomen. In plaats daarvan wordt waarschijnlijk de norm verhoogd. Bij Middelburg wil Rijkswaterstaat dit jaar stiller asfalt leggen. De weg bij Burgh-Haam- stede gaat toch al op de schop. Tege lijkertijd worden maatregelen ge troffen om het lawaai te verminde ren. Oplossing Landelijk loopt er een project om een oplossing te vinden voor wo ningen die te veel hinder hebben van onder meer snelwegen. Afgelo pen jaar is in de eerste fase al een groot deel van de A58 bekeken. Ver spreid over het Zeeuwse deel van de snelweg bleken er 25 huizen te staan die in aanmerking kunnen komen voor gevelisolatie. Op korte termijn worden ook het 'saneringsplan' voor de tweede fase bekend. Daarbij gaat het specifiek om 57 woningen in Arnemuiden, aan de Oude Haven straat en omgeving. Op dat gedeelte van de A58 komt er over enkele ja- Ach, dat beetje lawaai. Ik heb er totaal geen last van ren stiller asfalt. Al eerder, waar schijnlijk vanaf 2022, kunnen be woners een beroep doen op de mo gelijkheden voor gevelisolatie. Wat Mien de Nooijer, bewoon ster van de Oude Havenstraat, hoeft het allemaal niet. ,,Ach, dat beetje lawaai. Ik heb er totaal geen last van. Ik zit hier al 45 jaar en heb overal dubbel glas. Vroeger heb ik langs het spoor gewoond en toen hoorde ik ook nooit een trein. Ik vind het uitzicht hier prachtig. Je kijkt zo de polder in en ziet de lichten van de haven." De familie Joosse, een deur ver derop, denkt er precies hetzelfde over. ,,We hebben echt geen last van die weg. Alleen als het regent, hoor je dat sissende geluid, maar het is niet zo dat we ons daaraan storen. We horen er hier in de straat ook nooit iemand over. Gevelisola tie? We staan niet te springen. En het zou ook zonde zijn als hier een geluidsscherm kwam. Het is nu zo'n mooi uitzicht." It I woensdag 20 januari 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl «ZEELAND6 FOTO Te veel lawaai op delen A58 Het verkeer op de Zeeuwse rijkswegen, zoals de A58, zorgt voor te veel lawaai. Op meer dere plaatsen worden de nor men overschreden of dreigt dat te gebeuren. Niettemin zeggen mensen die dichtbij de snelweg wonen zich niet aan het geluid te storen. Rolf Bosboom Arnemuiden -Mien de Nooijer, bewoonster Oude Havenstraat Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33