MEDIA CULTUUR 29 Het voordeel Samen met Paul Vugts de onderwereld in woensdag 20 januari 2021 A De Rubber Duck van Florentijn Hofman in de haven van Valparaiso in Chili, zijn Feestaardvarken in Arnhem (linksonder) en de Bospol dervos in Rotterdam. fotos reuters, zijn", aldus Hofman, die veel reacties kreeg via social media. ,,Daar moet ik nog wat beter in worden. Mijn jong ste zoon noemt mij een boomer. We posten af en toe een foto, maar zien wel dat mensen nu doorklikken naar mijn werk. Mijn boodschap, zeker in deze stomme tijd: ga vanachter je laptop of telefoon vandaan, ga naar buiten." Verrast In het buitenleven van Tsjechië, tijdens Wie is de Mol?, was Hofman trouwens zelf eigenlijk nog het meest verrast over zijn exit. ,,Zag je me na dat rode scherm? Ik kon het niet gelo ven. Rik vroeg nog van alles, maar ik weet amper nog wat ik geantwoord heb." Waar het mis ging? ,,Te veel fouten, of ik was te langzaam. Ik weet het ei genlijk niet", stelt hij. ,,Maar Wie is de Mol? is niet zo simpel als kijkers dat allemaal lekker gemonteerd in hun huiskamers voorgeschoteld krijgen. Zo glad gemonteerd is de werkelijk heid daar niet. Je staat voortdurend 'aan' en het wemelt werkelijk van de vragen. Wie draagt wat voor kleren op welk moment? Wie dronk wat op welk moment? Onderwijl moet je opdrachten vervullen en tussendoor sociaal doen, want je bent met een leuk stel mensen op pad én je wil ook nog eens die eikel zijn die verdacht moet worden." Florentijn Hofman die Wie is de Mol? ontspannen kan uitkijken, is zelf ook benieuwd naar de afloop en hoopt ondertussen, net als velen, dat de pandemie snel oplost. Hij werkt aan zeven projecten, waaronder zijn 'meest waanzinnige werk ooit', zegt hij. ,,De Selfie Panda. Ligt al in Duji- angyan in China. Hij is 30 meter lang. Heeft een selfiestick met telefoon en pandahoesje. Mensen kunnen via hun smartphone met de panda op de foto. Hij heeft 3 miljoen stalen haren met geheugen. Als je hem aait, komt zijn vacht weer in oude staat. Ik ben gelukkig wel drie keer in de werk plaats en op locatie geweest, maar heb het beeld laatst van afstand moe ten aansturen, omdat we natuurlijk niet kunnen reizen. In februari is de opening gepland. Ik hoop dat ik erbij kan zijn, maar eerlijk gezegd denk ik dat het lastig gaat worden dus zal het wel uitgesteld worden." hij de laatste tien jaar zijn handteke ning achter met kolossale kunstwer ken van dieren, waarvan de meters hoge Rubber Duck - een vrolijke gele badeend - hem wereldfaam ople verde. Zo'n vijftig exemplaren liet hij sinds 2007 - soms wel tot 32 meter hoog - ronddobberen in havenste den. Zo'n 28 miljoen bezoekers trok het drijvende beeld in China en Tai wan. „Ik kon niet eens op mijn eigen opening komen, omdat er zo'n lange file stond op de snelweg. Het was als een sinterklaasoptocht. Iedereen wilde langs de kade staan. Waan zinnig." Hofman, als kunstenaar doorge broken met het blauw schilderen van Rotterdamse sloopwoningen aan de Beukelsdijk, maakte in eigen land furore met Beer de Staalman in Amsterdam, de Bolpoldervos in Rotterdam en het liggende Feestaardvarken in zijn 'eigen' Ik maak grote beelden om zelf in de schaduw te staan. Daar sta ik te beschouwen en te genieten Arnhem. ,,Ik maak grote beelden om zelf in de schaduw te staan. Daar sta ik te beschouwen en te genieten. Het gaat niet om mij en zeker niet om het BN'erschap, maar door Wie is de Mol? kunnen mensen via mij wel kennis maken met mijn werk. Er is genoeg in musea en galeries, maar dit is kunst in de openbare ruimte. Ik vind het tof om daar een apostel van te VANAF Het grote Taghi- en Holleeder-college Paul Vugts vertelt ons hoe je carrière maakt als crimineel en welk pad criminelen in Nederland bewandelen. Wat als je als journalist verslag moet doen van moorden? Hij vertelt ons zijn persoonlijke verhaal en doorspekt dit met de smeuïgste verhalen over de georganiseerde misdaad in Nederland - van grote namen als Ridouan Taghi en Willem Holleeder. Bestel nu op pzc.nl/masterclass PAUL RAATS, JAN KOK, ROLF HENSEL 44 INCLUSIEF E-BOOK Donderdag 28 januari I 20.30 uur I Online college aangeboden door Dreamteachers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29