Ted-Jan Bloemen na hobbelige voorbereiding op bergmeren terug op snel ijs -v. - 25 Dankzij de schaatsbubbel staat olympisch kampioen Ted-Jan Bloemen voor het eerst op fatsoenlijk ijs dit seizoen. De Nederlandse Canadees: ,,Ik kon 't wel uitschreeuwen van geluk.'' Graeme Fish niet naar WK Het beeld was prachtig. Een kraakheldere blauwe lucht, dennenbomen aan de zijkant, besneeuwde bergtoppen verderop, dichtbij een glanzende zwartblauwe opper vlakte en dan het krakende geluid dat alleen te horen is bij de wrij ving van glijdende schaatsmessen over natuurijs. ,,Daar kan je na tuurlijk ontzettend van genieten, dat heb ik ook geprobeerd zoveel mogelijk te doen, maar tegelijker tijd mis je zó ontzettend het lan gebaanschaatsen", zegt Ted-Jan Bloemen. Na een lange periode met aller lei aangepaste trainingsmethoden is de olympisch kampioen in Ne derland. Eindelijk. Zijn pre-olym- pische seizoen is zwaarder dan vier jaar geleden. Bloemen (34) emigreerde in 2014 dankzij het paspoort van zijn in Canada gebo ren vader naar Calgary, om zijn schaatscarrière onder trainer Bart Schouten een laatste kans te ge ven. Daarna stapelden de succes sen zich op. Van wereldrecords naar olympisch goud op de 10 kilo meter, vorig jaar won hij de we reldtitel op de 5000 meter. Als het aan hem ligt komen daar volgend jaar in Peking meerdere gouden olympische medailles bij. Maar dan moet hij niet veroor deeld zijn tot een seizoen als nu. Begin september ging de 400 me terbaan van Calgary stuk. „Details weet ik niet, stuk is stuk, maar het repare ren duurt mede door co rona lang. Ze ver wachten dat het in mei is opgelost", zegt Bloemen. Plots zat de nationale selectie - met daarin Bloemen, maar ook de huidige wereldre cordhouder en regerend wereld kampioen Graeme Fish - zonder de belangrijkste trainingsvorm. Noodgedwongen greep trainer Schouten terug naar 'droogtrai- ningen', trainingen van het ijs, af en toe afgewisseld door short tracktrainingen. Er kwam na een zoektocht een trainingskamp van twee weken in Fort St. John, een plaatsje in British Colombia met ijsbaan. ,,Maar daarna, rond Thanksgiving en Halloween in ok tober, ging het pas echt mis met corona. Alles ging in lockdown en we konden ook niet meer short- tracken'', zegt Bloemen. Schouten reed langs de bergme ren in Banff, op zoek naar een ge schikte trainingsplek op natuurijs. Hij vond er twee: Gap Lake en Ghost Lake, allebei binnen een uur rijden. Bloemen: ,,Dan ben je vooral heel blij dat je weer kan schaatsen, het was natuurlijk ook fantas tisch, zó mooi daar op na tuu rijs." De filmpjes die hij op Insta- gram deelde werden vooral door Nederlanders gewaardeerd. ,,Maar natuurijs is hobbelig, je kunt niet in de buurt van je limiet schaatsen. En ook dat moest op shorttrackschaatsen, ijzers met een rondere onderkant, waarmee je makkelijker over die hobbels ging." Gedweild werd er niet. ,,Als het nodig was, verplaatsten we ons baantje.'' En zo trainde de Cana dese ploeg een aantal weken lang tweewekelijks. Totdat ze een paar weken geleden neerstreken in Red Deer, een stadje in Alberta op zo'n anderhalf uur rijden van Calgary met een buitenbaan die open was gegaan. ,,Dan merk je toch dat de schaatssport wel heel erg veran derd is. Dat schaatsen op een bui tenbaan anders is.'' Er wordt tegenwoordig nauwe lijks op buitenbanen gereden - ze ker in het geval van mondiaal be langrijke wedstrijden. Bloemen is geen verwende schaatser. Bij -10 graden de baan op, zoals in Red Deer vaak het geval was, is het Als het niet goed gaat, is het niet erg, maar wie weet gaat het wel heel goed. Schrijf me vooral niet af probleem niet. ,,Maar door die heel koude temperaturen krijg je dat de toplaag bevriest en dan glijdt het ijs minder. Dan wordt het heel erg werken, kun je minder goed ge bruikmaken van die glijbeweging en valbeweging en de fijne tech niek. Dan wordt het meer een fy sieke sport in plaats van een tech nische sport.'' IJsgevoel Slechtere omstandigheden gaan ten koste van verfijnde techniek. Bloemen, flyer bij uitstek, miste wat hij het leukste vindt aan zijn sport: ,,Dat gevoel van lekker easy snelheid pakken en aan de fijne techniek werken. Onder goede omstandigheden alles uit die tech niek halen. Ddt is wat mijn liefde voor het schaatsen is. En op na tuurijs schaatsen is een leuk uitje, maar je gaat er niet beter van schaatsen, je krijgt niet het ijsge- voel waar je naar zoekt.'' Lange tijd was het ook onzeker of de Canadezen zouden afreizen naar de schaatsbubbel in Heeren veen. ,,Daar heb ik wel veel stress van gehad. Ik wilde zo graag, maar de vraag was of het veilig genoeg werd gevonden. Je wordt moede loos als je geen doel hebt en niet kunt doen wat je happy maakt. Mentaal was het lastig motivatie te vinden, ik zat niet zo lekker in mijn vel.'' Vorige week woensdag stond hij weer voor het eerst op snel ijs, in Heerenveen. ,,Het eerste rondje RISICO kon ik het wel uitschreeuwen van geluk. Het is heerlijk op goed ijs te staan.'' Aanstaand weekeinde rijdt hij de eerste wereldbekerwed strijd van het seizoen. ,,Of ik nou goed presteer of niet, ik denk dat ik richting de Olympische Spelen van volgend jaar veel van deze we ken leer. Dan maakt een vreemde voorbereiding niet uit. Het is so wieso goed om weer even onder hoge spanning te rijden. Als het niet goed gaat, is het niet erg, maar wie weet gaat het wel heel goed. Schrijf me vooral niet af." woensdag 20 januari 2021 GO 'De schaatssport is toch wel heel erg veranderd' Lisette van der Geest Rotterdam/Heerenveen 1 m r - v Ted-Jan Bloemen tijdens een van zijn trainingen op het korrelige ijs van een Canadees bergmeer. foto dave holland -Ted-Jan Bloemen ROTTERDAM Graeme Fish doet niet mee aan de WK afstanden, die van 11 tot en met 14 februari in Heeren veen worden gehouden. De 23-jarige Canadees is de regerend wereldkampioen op de 10 kilometer en bovendien houder van het wereldrecord. Hij vindt het vanwege het coronavirus een te groot risico om naar Nederland te komen. Fish verbrak februari 2020 in Salt Lake City op de 10 kilometer het wereldrecord van zijn landgenoot Ted-Jan Bloemen: 12.33,86.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25