houden Curator ziet zijn kans schoon 21 Waarvan akte tere uitgaven die niet elke maand terugkomen, zoals voor nieuw meu bilair en apparatuur. De laatste post is huishoudelijke uitgaven, waaron der zaken als boodschappen, per soonlijke verzorging en de kosten voor een huisdier vallen. Loopbaancoach Carola Rietdijk uit Utrecht kiest voor deze manier en houdt haar inkomsten en uitgaven per kwartaal bij in een spreadsheet. ,,Ik merk dat best veel mensen er te genop zien om zzp'er te worden van wege de administratie. Daar ligt ook niet mijn kracht. En ik vind er ook geen bal aan. Maar als je een eenvou dige administratie hebt dan volstaat een spreadsheet.'' Voor de zekerheid laat ze haar cijfers wel controleren door een accountant, die vervolgens de btw- aangifte indient. ,,Zo is er toch een professional die nog even met me meekijkt. Ik geef dus geen geld uit aan een boekhoudsysteem, maar wel een klein bedrag aan een check door mijn accountant. Ik doe het al twaalf jaar zo en het werkt prima.'' METHODE3 Gebruik een (gratis) app 'Losse uitgaven in je bankieren-app bekijken is niet voldoende. Pas als je alles onder elkaar zet, krijg je overzicht' ming voor geeft. Het voordeel van zo'n digitaal huishoudboekje is dat je niet meer handmatig transacties hoeft in te voeren omdat banktrans- acties automatisch worden ingela den. Inmiddels is er een breed scala aan apps op de markt, sommigen gra tis en de meesten tegen een kleine betaling van een paar euro per maand. Een goed overzicht vind je op het online platform Wijzer in Geld zaken van het ministerie van Finan ciën. Een voorbeeld van een gratis app is Grip. Die is van ABN Amro maar wel voor alle banken te gebruiken. Grip labelt wat er maandelijks aan inkom sten binnenkort, wat de uitgaven zijn en wat het verschil tussen die twee is. De app analyseert waar je veel en weinig aan uitgeeft in vergelijking met gemiddelden van het Nibud. Verder kun je budgetten aanmaken en per categorie instellen wat je maximaal wilt uitgeven, bijvoorbeeld maandelijks 400 euro aan bood schappen. METHODE4 Houd overzicht met behulp van je bank Groot voordeel is dat automatisch al vrijwel alle financiële gegevens beschikbaar zijn. Zo biedt de app van Rabobank 'In zicht in je geld'. Aan de hand van de inkomsten en uitgaven zijn automa tisch de bedragen in categorieën uit gesplitst, waaronder sparen en beleg gen, verzekeringen, energie en water en boodschappen. Als een bedrag in een verkeerde categorie is beland, kun je dat zelf handmatig aanpassen. Dat kost vooral in het begin even tijd, maar als je alle bedragen goed hebt ondergebracht, heb je er daarna bijna geen werk meer aan. De app biedt bovendien de moge lijkheid de bedragen te vergelijken met eerdere maanden. Zo heb je in één oogopslag overzicht van waar je geld naartoe gaat en hoe je er financi eel voor staat. Welke manier je ook kiest, uitein delijk is het volgens het Nibud het belangrijkst dat je iets vindt dat werkt én waarbij je geen inkomsten of uitgaven over het hoofd ziet. ,,Losse uitgaven bekijken in je ban- kieren-app is niet voldoende'', zegt Bettonville. ,,Pas als je alles onder elkaar zet, krijg je overzicht.'' En dan, als je eenmaal een fijne manier hebt gevonden? „Bijhouden en vooral: volhouden!'' Om op termijn flink te kunnen bespa ren op de erfbelasting hebben de twee broers een jaar of wat geleden de woning van hun ouders gekocht. Vader en moeder bleven gewoon in het huis wonen, zo werd vastgelegd. Na een wij ziging van de belastingwet in 2010 kan dat niet meer, maar destijds was het een oorbare en fis caal gunstige financiële constructie. Maar dat is niet de reden dat een van de broers nu met de gebakken peren zit. Nadat eerder va der begon te dementeren en naar een verzor gingshuis verkaste, is onlangs moeder overle den. De broers willen de woning, die in de loop er jaren flink in waarde is gestegen, verkopen. Omdat ze het huis samen hebben gekocht zijn ze ieder eigenaar van de helft en moeten ze de opbrengst delen. Tot zover niets aan de hand. Maar een van de twee is een jaar of vijf geleden gescheiden. Na de scheiding is wel de woning van hem en zijn ex, met wie hij in gemeenschap van goederen getrouwd was, op zijn naam ge zet. Maar met zijn helft van het huis van zijn ouders is niets gebeurd, blijkt als ik het Ka daster raadpleeg. Dat bete kent dat de ex nog steeds mede-eigenaar van het huis is en dus akkoord moet gaan met de verkoop. Meestal - maar niet altijd - is dat geen probleem, is mijn ervaring. Zijn ex blijkt nog mede eigenaar van het huis waarin zijn ouders wonen De schrik slaat mij ech ter om het hart als ik ontdek dat de ex-vrouw inmiddels failliet is. Dat betekent dat, al wil ze meewerken aan de ver koop, ze dat helemaal niet mag. Al haar finan ciële zaken zijn in han den van de curator van haar faillissement. En die heeft maar een belang: dat van haar schuldeisers. Soms biedt een echtscheidingsconvenant een uitweg, omdat daarin de verdeling van de ge meenschap van goederen is vastgelegd. Maar nu niet. De twee hebben in dat convenant namelijk bepaald dat ze de helft van de ouderlijke woning 'onverdeeld laten'. Daarmee bedoelden ze onge twijfeld dat de ex afzag van haar deel van het huis van haar (ex)schoonouders. Maar juridisch betekent 'onverdeeld laten' dat niets wordt ver deeld en financieel afgerekend. Daar valt weinig op af te dingen en de curator ziet zijn kans schoon om de failliete boedel te spekken. Hij maakt aanspraak op een kwart van de huidige verkoopwaarde van de woning. En anders tekent hij niet mee en gaat de overdracht niet door. Dan is de ellende niet te overzien. De curator krijgt zijn zin, er valt niets tegenin te brengen. Tandenknarsend moet de broer toe zien dat de helft van zijn helft van de opbrengst van het huis van zijn ouders naar de schuldeisers van de ex vloeit. woensdag 20 januari 2021 GO ILLUSTRATIES MARK REIJNTJENS Je zult nog minder tijd kwijt zijn aan de financiën door een app te gebruiken. Dat is onlangs een stuk eenvoudiger geworden doordat nieuwe Europese regels banken ver plichten om andere bedrijven toe gang te geven tot je rekening als jij daar als rekeninghouder toestem- Een toenemend aantal banken biedt een uitgesplitst financieel overzicht in hun bankieren-app. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21