ELD OED Na de opstartkosten ben je met koken op inductie goedkoper uit Vier methoden om financieel overzicht te 20 GOEIE KOOP Inductieplaten Weet jij waar je geld blijft? Het begin van een nieuw jaar is altijd een goed moment om inkomsten en uitgaven weer eens tegen het licht te houden. Vier manieren om overzicht te krijgen én te houden. Aeg IKB64301FB Richtprijs: €352 Ikea MATMASSIG Richtprijs: €270 Whirlpool ACM 750/BA Richtprijs: €348 oe weet je of je genoeg in komsten hebt om alle uit gaven te dekken en wel licht nog wat over te hou den? Het antwoord: zorg voor een goed overzicht. ,,Het bij houden van geldzaken kan helpen om financiële problemen te voorko men'', zegt Gabriëlla Bettonville, woordvoerder van Nibud, het Natio naal Instituut voor Budgetvoorlich ting. Zeker in januari is het verstan dig om voor de rest van het jaar voor uit te kijken. ,,Want dit is de maand waarin bedragen vaak veranderen, zoals van je loon, je zorgverzekering, abonnementen en contributies van sportverenigingen.'' Uiteindelijk is het vooral de zeker heid dat je kunt rondkomen die rust geeft. Tijd om met een schone lei de rest van het jaar in te gaan. Hoe krijg je overzicht? METHODE 1 Schrijf het gewoon op 'Januari is de maand waarin bedragen vaak veranderen, zoals van je zorgverzekering, loon en contributies' Nibud adviseert om als eerste stap de categorieën te bepalen: welke uitga ven en inkomsten wil je bijhouden en hoe wil je ze uitsplitsen? Houd je bijvoorbeeld enkel 'eten' bij, of maak je onderscheid tussen boodschappen en lunch of koffie-to-go? Je bankie- ren-app - daarover later meer - kan helpen inzicht te geven. Maar zorg dan wel dat je ook bonnetjes bewaart van contante uitgaven, of die meteen noteert, voor een volledig inzicht. Verdeel een pagina in je schrift in de vorm van een T. Aan de linkerkant BETAALDE PROGRAMMA'S HUIVERIG VOORAPPS van de pagina schrijf je de inkomsten onder elkaar, zoals loon en toeslagen, eventueel onderverdeeld in catego rieën. Als alle bedragen op een rijtje staan, trek je een streep, en tel je alles bij elkaar op. Aan de rechterkant van de pagina noteer je uitgaven (in cate gorieën), zoals boodschappen, woon lasten en verzekeringen. Het Nibud adviseert om voor een duidelijk over zicht een datum bij de uitgaven te noteren. Onderaan de pagina tel je alle uitgaven bij elkaar op. Zo kun je het totaalbedrag van inkomsten en uitgaven in één oogopslag met elkaar vergelijken. Heb je liever een kant-en-klaar exemplaar? Er zijn verschillende papieren kasboekjes te krijgen waar bij je enkel nog bedragen hoeft in te vullen. Het Nibud biedt er bijvoor beeld één aan die je via de webwinkel kunt bestellen. METHODE 2 Houd het bij in een spreadsheet Dezelfde indeling kun je ook gebruiken bij een digitaal kasboek in spreadsheet, zoals Excel of Google Spreadsheets. Het grote voordeel van een spreadsheet is dat je niet meer zelf hoeft te rekenen: het programma telt alle bedragen auto matisch op. Hoe lang je er mee bezig bent hangt af van hoe geordend je bent: de een zal enkel met behulp van de bankieren-app een heel eind komen, de ander heeft meer tijd no dig. Weet je niet waar je moet begin nen? Op de website van het Nibud kun je een Excel-sheet downloaden, waarna je enkel nog de gegevens hoeft in te vullen voor een jaarbegro ting. Wat betreft de inkomsten zijn er terugkerende posten als loon en toe slagen, maar wanneer je een jaarbe groting zoals die van het Nibud op stelt moet je ook vakantiegeld en de dertiende maand hierin meenemen. De post uitgaven is groter. Aller eerst worden vaste lasten onder scheiden. Het gaat daarbij om bedra gen die periodiek worden afgeschre ven, zoals huur of hypotheek, de energierekening, verzekeringen en abonnementen. Verder wordt ge vraagd naar reserveringsuitgaven: bedragen die bestemd zijn voor gro- woensdag 20 januari 2021 &E GO De eerste stap om van het gas af te gaan, is de ouder wetse kookplaat vervangen door inductie. Die werkt op elektriciteit, en dat is veel goedkoper dan gas. Helaas kom je meestal niet onder wat opstartkosten uit. Zo is een speciaal stopcon tact nodig voor de perilex- stekker en in de meterkast moeten twee groepen wor den vrijgemaakt. Een klusje voor de elektricien, van rond de 600 euro. Als je pech hebt, moet je je pannenset vervangen. Of je pannen geschikt zijn voor inductie, kun je eenvou dig checken met een mag neetje. Want behalve dat de bodem vlak moet zijn, moet die magnetiseerbaar zijn. De Consumentenbond testte recent een dertigtal inductie- kookplataen met de stan daardbreedte van 60 centi meter, en lette daarbij onder meer op zuinigheid, presta ties en comfort. O Genoeg ruimte om met vier pannen tegelijkertijd te koken. O Bediening reageert erg goed en heeft duidelijke symbolen. O Zeer gelijkmatige warmte- verdeling. O Prettige bedieningspiep jes, geluidslevel is aan te passen. O Inhoud van de pan suddert goed op kleinste en groot ste kookzone. O Duidelijke bediening. O Voldoende ruimte voor grote pannen aan linker- zijde. O Inhoud van de pan suddert goed op zowel de groot ste als kleinste kookzone. O De goedkoopste van alle geteste modellen. O Vrij luid ventilatorgeluid tijdens het koken. O De 'boost'functie is voor slechts twee van de vier kookzones beschikbaar. O Verwarmt een pan heel gelijkmatig. O Duidelijke markeringen en symbolen. O Makkelijk schoon te maken. O Powerdisplay per zone. O Met een grote pan op een kookzone is het lastig de overige zone aan dezelfde kant te gebruiken. Houd je geld in de gaten ANNELIES BONTJES Een papieren kasboek of simpel huishoudboekje kan al goed hel pen om inkomsten en uitgaven in de gaten te houden. Het hoeft niet ingewikkeld te zijn: met een pen en een schrift kom je een heel eind. Het - GABRIËLLA BETTONVILLE Naast de vele gra tis apps is er een ruime keuze aan betaalde online boekhoudpro- gramma's. Om te zien of een programma goed bij je past, zijn de meeste de eerste maanden gratis te gebruiken. Beken de voorbeelden zijn e-boekhou- den.nl, Moneybird, Twinfield en Romp slomp. De prijzen liggen rond de 10 a 20euro per maand. De Nederlandse consument staat vooralsnog niet te springen om ge automatiseerde apps te gebruiken die toegang heb ben tot z'n bankge gevens, blijkt uit onderzoek van De Nederlandsche Bank onder 2600 respondenten. Slechts 6 procent is bereid om de betaalrekening te delen met een 'fin- tech'-bedrijf. Het grootste struikel blok is het vertrou wen dat zo'n be drijf zorgvuldig om gaat met de bank gegevens. Voor meer informatie: Consumentenbond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20