ECONOMIE 19 INTERVIEW FONS JURGENS De Efteling zag het aantal bezoekers vorig jaar halveren en moet nu een verlies van 17 miljoen euro incasseren. Dat lukt, maar niet zonder gevolgen. Directeur Fons Jurgens over de veranderingen voor het personeel en de 60 miljoen die niet werden uitgegeven. Stichting keert normaal winst uit aan goede doelen Eigenlijk stond de teller op minus 35 miljoen. Maar dankzij de steun van de overheid en de stichting van de Efteling, tekende het attractiepark vorig jaar onder de streep voor een verlies van 17 miljoen euro. Maar wat betekent dat nou voor een park als de Efteling? Een park dat al 68 jaar bestaat. Dat de laatste jaren winst na winst boekte en steeds maar groter werd. ,,Er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen, maar grote nieuwe attracties zoals Symbolica en Max en Moritz zitten er voorlopig niet in'', zegt directeur Fons Jurgens. Alleen noodzakelijke investeringen werden er vorig jaar gedaan, zo'n 20 miljoen. Maar dat hadden er 80 moe ten zijn. En ook voor 2021 wordt er hard op de rem getrapt. ,,Bij alle plan nen die we hadden hebben we nu twee stappen terug moeten zetten.'' De nieuwe inclusieve speeltuin Nest komt er wel. De aanleg van dat speelbos begint vandaag en zou in de zomer klaar moeten zijn. Daarnaast worden er nu zo'n honderd kamers en badkamers in het Eftelinghotel opgeknapt en zal eind dit jaar het nieuwe restaurant naast de Max en Moritz-achtbaan open gaan. ,,Maar daar houdt het op'', vertelt Jurgens. Meer hoeven bezoekers voor dit jaar niet te verwachten. ,,En dat betekent dus geen grote nieuwe attractie'', legt Jurgens uit. ,,We doen alleen wat écht moet. Dat hotel moest eigenlijk vorig jaar al op geknapt worden. En die speeltuin en het nieuwe restaurant staan ook al even op de planning.'' Noodzakelijke uitgaven volgens Jurgens om het park aantrekkelijk te houden. Want stilstaan is nog altijd, ook in coronatijd, geen optie. ,,Som- mige mensen denken misschien 'Hoezo een nieuw restaurant?' Maar ook in deze moeilijke fase moeten we als park naar de toekomst blijven kij ken.'' Zalenverhuur Wat betekent dat voor het personeel? Wel een nieuwe speeltuin, maar geen salaris? „Iedereen krijgt nog steeds alle contracturen uitbetaald, ook als ze thuis zitten.'' Toch werden er in november wel twintig mensen van de zakelijke evenementenploeg ont slagen. Door corona stond de zalen- verhuur volledig stil. ,,Maar een ont slagronde van dat formaat gaat zich op korte termijn niet herhalen'', ver zekert Jurgens. ,,Die evenemententak wilden we sowieso afbouwen. Co rona versnelde het proces alleen.'' De bijna 3000 medewerkers kun nen dus opgelucht ademhalen? ,,Nou ja, het is nog altijd sturen in de mist. Maar het staat nu niet in het scenario. Wel hebben we moeten communice ren dat voor dit jaar een dertiende maand niet vanzelfsprekend is en we vragen veel meer flexibiliteit van onze werknemers.'' Eftelingperso- neel wordt namelijk gevraagd te hel pen in de zorg, zolang het park nog dicht is. Als de deur weer opengaat, zou horecapersoneel bijvoorbeeld ook kunnen werken bij de attracties of de verblijven. Bijscholen van het personeel is dan ook in volle gang. ,,De toekomst blijft onzeker, maar op deze manier proberen we nu mede werkers binnenboord te houden.'' Investeringen Fons Jurgens ligt er nog wel eens wakker van. ,,We hebben de afgelo pen jaren zeker wel winst gemaakt. Maar we hebben ook forse investerin gen gedaan. Symbolica in 2017 kostte 35 miljoen. Max en Moritz vorig jaar was 15 miljoen euro. Dat slepen we wel allemaal achter ons aan nu. Ook al hebben we nul bezoekerswe heb ben dus nog steeds een enorme af schrijving. En 3000 medewerkers het jaar rond, kost ook ontzettend veel. We kunnen het verlies dragen, maar we kijken nog steeds wel met angst Op een gegeven moment móeten we echtopen en beven naar de komende maanden. Een avondklok, die Britse variant. Het maakt het allemaal zo onzeker. Maar op een gegeven moment móe ten we echt open.'' December deed zeer voor de Efte- ling; de drukste maand in de winter periode. Nu, in het laagseizoen doet de sluiting iets minder pijn. Corona zorgde dat het aantal bezoekers over het jaar 2020 halveerde. En dat zijn verontrustende cijfers. ,,Want we hebben wel echt zo'n 5 miljoen be zoekers nodig om te kunnen blijven bestaan. Om mee te kunnen doen in Europa en relevant te blijven.'' Jurgens wil daarom wel echt open in april. Om daar wat kracht bij te zetten is een gesprek gepland deze week met staatssecretaris Mona Keij- zer (Economische Zaken). ,,Met de burgemeesters en de zes grote dagre creaties in Nederland gaan we om de tafel om nog maar eens uit te leggen hoe wij ervoor staan. Want die 1 mil joen kunnen we dragen, maar dan we moeten wel echt snel weer open.'' woensdag 20 januari 2021 GO Efteling trapt op de rem: even geen nieuwe attracties Merel van Beers Kaatsheuvel Efteling is een bv, waarvan alle aandelen in han den zijn van Stichting Natuurpark de Efteling. Elke jaar keert de Efteling 40 procent van de winst uit aan die stichting. Bestuursleden, met aan het hoofd oud-burgemeester van Maastricht Gerd Leers, beheren dat geld en geven het uit aan goede doelen zoals Villa Pardoes. Een deel van het geld wordt bewaard; een spaarpot met daarin een paar miljoen. De stichting is het attractiepark niets ver plicht, maar besloot in april al dat de winst van 2019 niet overgemaakt hoefde te worden. Het scheelde de Efteling zo'n 7,7 miljoen euro. i Fons Jurgens beleeft met zijn Efteling onzekere tijden. FOTO PIX4PROFS/RAMON MANGOLD - Fons Jurgens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19