Nieuwe loonstrookjes: lonen stijgen, maar leven wordt duurder Drive-instakingen in de metaal voor hoger loon ECONOMIE 17 Wie in vaste dienst is, ziet volgende week op het loonstrookje een hoger netto bedrag door aangepaste belas tingregels. Maar omdat ook de uitga ven omhoog gaan en de inflatie naar verwachting 1,4 procent wordt, blijft de koopkrachtstijging beperkt tot on geveer 1 procent. Het zijn vooral huis houdens met een baan in loondienst en drie of meer kinderen die de hoog ste koopkrachtstijging hebben. Dat geldt voor inkomens rond de 4000 euro netto. Door maatregelen van het kabinet daalt de inkomstenbelasting en krijgen huishoudens met kinderen iets hogere tegemoetkomingen. Een aantal uitgavenposten stijgt dit jaar harder dan in 2020. Zo stijgt de gemiddelde premie die werknemers voor hun pensioen betalen van 8,5 naar 9,2 procent. Ook de gemeen telijke belastingen zijn hoger dan in Volgens het Nibud groeit door de cri sis de tweedeling tussen hoge en lage inkomens. Veel mensen houden geld over doordat zij niet op vakantie kun nen of uit (eten) gaan. Lagere inko mens profiteren minder van deze 'financiële meevaller van de lock- down', want zij hadden al nauwelijks geld voor uitjes. Stress Nibud-directeur Arjan Vliegenthart: ,,Deze lockdown geeft mensen de ruimte om zaken anders aan te pak ken. Of het nu gaat om het nadenken over het zo goed mogelijk benutten van de extra financiële ruimte, of na denken over besparingen: het Nibud ziet dat huishoudens die planmatig met hun geld omgaan minder finan ciële stress ervaren.'' Het Nibud roept overheden op goed te kijken naar hoe zij de financiën van huishoudens met een smalle beurs kunnen beschermen. Ruim de helft van hun inkomen gaat op aan vaste lasten. Het Nibud ziet ook nog te vaak dat huishoudens geen inkomenson dersteuning aanvragen en de weg naar gemeentelijke hulpverlening niet vin den. Om deze groep op weg te helpen, zou het nieuwe kabinet onder andere het minimumloon en de bijstand moeten verhogen, zo klinkt het. De medewerkers zijn boos over de op stelling van werkgeversorganisatie FME in de onderhandelingen voor een nieuwe cao voor de zogeheten meta- lektro, ook wel de grootmetaal genoemd. Dat is een van de grootste branches van het land. Onder de cao vallen 160.000 mensen. De werkgevers zeggen volgens vak bond FNV niet meer loon te kunnen bieden, omdat het door de coronacri sis slecht gaat in de sector. Maar FNV- bestuurder Petra Bolster vindt dat on zin. ,,Veel bedrijven draaien prima, er is veel overwerk. Bovendien hebben wij voorgesteld om bij bedrijven waar het echt slecht gaat als gevolg van de coronacrisis, afspraken te maken over hoe om te gaan met de loonsverho ging.'' In de metaalsector vonden afgelo pen jaren vaker grote stakingsgolven plaats. Bij de stakingen verzamelden de stakers zich meestal in groten ge tale bij de ingang van hun werkgever. ,,Maar dat soort standaardstakingen is uiteraard in coronatijd ongewenst. Ook wij willen geen extra gezond heidsrisico's'', zegt CNV-bestuurder Robert Wonnink. Dit keer worden alle stakingen daarom 'coronaproof' geor ganiseerd. Stakers worden opgeroepen zich in te schrijven in een speciale 'staakstraat', waar ze met de auto doorheen kunnen rijden. ,,De stakers rijden langs en wij pikken de stakings formulieren op. Voor alle deelnemers is deze drive-in een veilige manier van staken.'' Naast stakingen bij grote bedrijven als ASML en DAF, wordt er donderdag bij metalektrobedrijven in de regio Alblasserdam het werk neer gelegd en een week later, donderdag 28 januari, gebeurt dit in Bergen op Zoom. Voedingsmiddelen In deze stad wordt sinds maandag overigens ook gestaakt bij de fabriek van voedingsmiddelenproducent Car- gill. Dat geldt ook voor de andere drie fabrieken van het bedrijf in Sas van Gent, Rotterdam en Amsterdam. De vakbonden eisen een loonsverhoging van 5 procent vanaf 1 augustus 2020, voor een cao met een looptijd van een jaar. Cargill heeft een loonsverhoging geboden van 3,5 procent voor een cao met een looptijd van anderhalfjaar, wat op jaarbasis volgens de bonden neerkomt op een gemiddelde stijging van 2,3 procent. Bij Cargill Nederland werken 650 mensen. nen niet, dat is veel lastiger uit te leggen. De aandacht van de fondsbestuur ders is nu gericht op de periode tot 2026. De pensioenfondsen moeten werken met de huidige strenge re gels. En dat doet pijn, want vol gens de regels kan er zo maar 10 tot 15 procent van de dekkingsgraad af gaan de komende jaren. En de vraag is of dat verlies kan worden goedgemaakt met hoge rendementen op de beleggingen. Niet te verkopen Een andere oplossing is er niet. Pensioenfondsen verhogen ook de premie voor werkenden, maar daar zit ook een grens aan. De gemiddelde pre mie is nu al 30 procent volgens een bereke ning van Het Fi- nancieele Dagblad. De pre mie nog verder verhogen is niet te verko pen. Van daar dat PMT en ABP nu pleiten voor overgangsregels tot 2026. Ze vinden het logisch om in de over gangsfase regels te hanteren die passen bij het nieuwe stelsel. Daarmee worden onnodige verla gingen voorkomen. Dat zou ook goed nieuws kunnen zijn voor de gepensioneerden. Volgens de hui dige regels zit een verhoging van het pensioen er sowieso niet in. Met de nieuwe regels houden ze nog een beetje hoop. De kans op kortingen wordt wel heel reëel woensdag 20 januari 2021 GO Het eerste loonstrookje van 2021 komt volgende week, met een bescheiden koopkrachtstijging van 1 procent, zegt het Nibud. Het bud getinstituut maakt zich zorgen over hoe huishoudens het gaan redden in 2021. Ton Voermans Utrecht 2020. Duizenden medewerkers in de metaalsector gaan staken. Vanaf morgen vinden verspreid over het land estafettestakingen plaats. De acties beginnen bij onder meer chipmachinemaker ASML en truck bouwer DAF in Eindhoven. Sanne Schelfaut Eindhoven Metaalarbeiders schrijven zich in voor een staking in 2019. foto anp ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS -Terry Troost, voorzitter PMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17