16 ECONOMIE Lagere rekenrente is de boosdoener Een valse start dreigt voor de mars naar het nieuwe pensioenstelsel in 2026. De grootste fondsen vrezen de komende jaren onnodige kortingen op de pensioenen. Slecht voor het vertrouwen in het nieuwe stelsel, verwachten ze. 1^ Kort Webshop misleidt klanten Webshop Bicep Papa van influencer Mo Bi- cep moet van marktwaakhond Autoriteit Consument Markt (ACM) stoppen met het inzetten van nepvolgers en neplikes op sociale media als Instagram. Daarmee wor den consumenten misleid, omdat ze zo een te positief beeld krijgen van het bedrijf en de producten. Als Bicep Papa daar niet mee stopt, moet het een dwangsom betalen die kan oplopen tot 100.000 euro. De webshop zegt inmiddels geen gebruik meer te maken van nepvolgers en neplikes. Bicep Papa ver koopt voedingssupplementen en aanver wante producten. Volgens de ACM kocht het bedrijf tussen september 2018 en augus tus vorig jaar 98.000 nepvolgers en 27.000 neplikes. Reizen met coronapaspoort Mensen die zijn ingeënt tegen het coronavi rus zouden vrij moeten kunnen reizen bin nen de Europese Unie. Om dat mogelijk te maken zou een coronapaspoort moeten worden ingevoerd. Dat zegt de internatio nale luchtvaartorganisatie Iata, die zich aan sluit bij de oproep van de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis om zo'n reisdocument. De 27 EU-lidstaten komen morgen bijeen voor nieuw topoverleg. Dan wordt onder meer gesproken over het voorstel van de Griekse premier. Alstom Arcelor Mittal Logitech ijnlijk is het zeker, dreigende kortin gen op de pensi oenen. Het nieuwe pensioen stelsel dat in 2026 ingaat, wordt juist aangeprezen met het argument dat de pensioenen sneller omhoog kunnen. Als gepensioneerden en deelnemers de komende jaren met onnodige kortingen te maken krij gen zal het wantrouwen alleen maar toenemen, vrezen de pensi oenbestuurders. En de kans daarop is reëel. Afge lopen jaar ontsnapten vier van de vijf grootste fondsen op het nip pertje aan een verlaging. Maar nu de regels strenger worden (zie ka der) de komende jaren is het de vraag of de fondsen opnieuw kun nen ontsnappen. ,,De kans op kor tingen wordt wel heel reëel'', zegt Terry Troost, voorzitter van PMT, We maken prachtige rendementen, maar hebben al tien jaar de pensioenen niet kunnen verhogen het pensioenfonds voor de metaal. Corien Wortmann, zijn collega bij ABP, illustreert het met een voor beeld. ,,Afgelopen jaar hebben we 30 miljard euro rendement ge boekt op onze beleggingen. Maar door de lage rente en de strenge regels moeten we 50 miljard euro meer in kas houden om aan onze verplichtingen te kunnen voldoen. We maken al tien jaar prachtige rendementen, de afgelopen drie jaar 100 miljard euro, maar toch hebben we al tien jaar lang de pen sioenen niet kunnen verhogen.'' Als de regels van het nieuwe stel sel al hadden gegolden, had het ABP de pensioenen de afgelopen tien jaar elk jaar kunnen verhogen. En dat verhaal geldt ook voor de meeste andere fondsen. Geen wonder dus dat er groot enthousi asme is bij de fondsen om over te stappen naar het nieuwe pensi oenstelsel. Goede resultaten Fondsen wijzen op hun goede re sultaten uit het verleden. Ge middelde rendementen van 6 of 7 procent zijn geen uit zondering. Met die rende menten kunnen de pensi oenen verhoogd worden in het nieuwe stelsel. Aan deze wortel zit ook een stok. Als de rende menten tegenvallen dan zal een pensioen ook eerder gekort gaan worden. ,,De pensioe nen bewegen mee met de economie'', zegt Wortmann. ,,Als het goed gaat, stijgen ze en als het slecht gaat da len ze.'' Bestuurders denken dat zoiets ook gemakkelijk te begrij pen is voor de deelne mers. Nu draait de eco nomie al jaren goed, maar stijgen de pensioe- KLOOF TUSSEN BONDEN EN WERKGEVERS Impasse cao supermarkten Het nieuwe overleg tussen de supermarkten en vakbond FNV heeft niet geleid tot een doorbraak. De vakbond eist per direct 5 pro cent meer loon, maar de supermarkten gaan daar niet in mee. ,,Ze bieden minder dan de helft van wat we vragen. Ze bieden een tweejarige cao met aan het eind uiteindelijk 5 procent meer loon.Dat duurt het ons veel te lang'', aldus Mari Martens, FNV-sector- hoofd Handel. De supermarkten wachten verder overleg af, maar Martens verwacht er weinig van. ,,Ik ga ervan uit dat we echt actie moeten voeren voordat deze werkgevers hun mensen gaan waarderen." In het nieuwe stelsel bewegen pensioenen mee met de economie woensdag 20 januari 2021 NEPVOLGERS GEVEN TE POSITIEF BEELD IATA WIL WEER GAAN VLIEGEN GO Aandeel Franse treinfabrikant steeg door her stel resultaten laatste kwartaal. Analisten stelden hun oordeel over de biotechneut positief bij. 49% Winst verdampte nadat de staal- maker maandag won na positief nieuws over Chi nese economie. ■5J% Zwitserse maker van computerap paratuur is vol gens analisten te voorzichtig. Fondsen bang voor kortingen op pensioenen Peet Vogels Den Haag - Corien Wortmann, ABP a> E o De regels waaraan pensi oenfondsen moeten vol doen gaan over hun be zittingen en verplichtin gen: hoeveel ze aan pre mies en beleggingen in kas moeten hebben om de huidige en toekom stige pensioenuitkerin gen te kunnen betalen. De verhouding tussen die twee heet 'dekkings graad'. Bij een dekkings graad van 100 heeft een pensioenfonds precies genoeg in kas om alle hui dige en toekomstige pen sioenen te kunnen beta len. Boven de 100 is er geld over en kan het pen sioen worden verhoogd. Onder de 100 is er een te kort en moeten de pensi oenen worden verlaagd. De gevoeligheid bij het huidige stelsel zit bij de verplichtingen. De zoge heten rekenrente wordt gebruikt om de hoogte van de verplichtingen vast te stellen. En die rente is al jaren aan het dalen. Hoe lager de rente, hoe hoger de verplichtingen moeten zijn. Oftewel een fonds moet dan meer euro's in kas houden voor huidige en toekomstige pensioenen. Afgelopen jaar kwam de commissie-Dijsselbloem met aanbevelingen om de rekenrente nog verder te verlagen. Die aanscher ping kunnen de pensioen fondsen niet meer goed maken door betere rende menten op hun beleggin gen, verwachten ze. Als de regels worden gehand haafd, zijn verlagingen bijna onvermijdelijk, is de vrees. In het huidige systeem is de rente dominant. In het nieuwe pensioenstelsel staat het rendement op beleggingen centraal. Als de rendementen goed zijn, mag het pensioen worden verhoogd. Als de rendementen slecht zijn, moet het pensioen wor den verlaagd. Pensioenen gaan dus meebewegen met de economie. Als die goed draait, maken fond sen goede rendementen en omgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16