10 NIEUWS FIRST LADIES MODE Voor de ene First Lady staan ze in de rij, voor de andere vluchten ze juist weg. Amerikaanse modeontwerpers weten maar al te goed hoe groot de invloed van hun ongekroonde koningin kan zijn. Grote vraag: wat draagt Jill Biden vandaag? dat de vraag eigenlijk bedoeld was voor de kritische, linkse media, maar toen was het leed al geschied. De ongekroonde koninginnen van Amerika kunnen qua mode dus wel wat fingerspitzengefühl gebruiken. De gerecyclede jurk van Jill Biden zien wij nu als een goede keuze, maar toen Rosalynn Carter in de jaren 70 een eerder gedragen jurk droeg bij het inauguratiebal, kreeg ze juist la dingen kritiek. Andere tijden, andere wensen, zullen we maar zeggen. Wie steevast wél de goede snaar wist te raken, is Jackie Kennedy. In de jaren 60 verloor zij haar hart aan de Franse mode, met strakke rokken en hoge tailles. Na wat twijfelen en schipperen besloot ze over te stappen naar de Amerikaan Oleg Cassini, die met wat pennenstreken de ontwer pen van Chanel en consorten over nam. De diplomatieke keuze leverde Jackie veel goodwill op, want 'Ame rica First' is geen gedachtegoed dat beperkt blijft tot overheidsplannen. Uitverkocht Nee, ook in de kledingkast van de First Lady moet de liefde voor het ei gen land altijd op de eerste plek staan. De outfits die de wereld op deze manier te zien krijgt, vliegen immers als warme broodjes over de toonbank. De gebloemde jurk die Jill Biden droeg op de avond van de ver kiezingsuitslag was bijvoorbeeld bin nen een paar uur al compleet uitver kocht, en ook de kleurrijke jurken van Michelle Obama werden bijna al lemaal bestsellers. Op diverse mode websites wordt dan ook precies bijge houden wat een First Lady draagt en waar je de items kunt kopen. Michelle Obama kon er maar moei lijk aan wennen. „Het was zo oneer lijk. Mensen maken foto's van de schoenen die ik draag, de kettingen, de armbanden - maar niemand die doorhad dat mijn man acht volle ja ren precies dezelfde smoking en de zelfde schoenen droeg. En hij was er nog trots op ook." Weet u nog wat Mela nia Trump vier jaar geleden droeg bij de inauguratie? De kans is groot van wel, want dankzij de hedendaagse beeldcultuur letten we meer dan ooit op uiterlijkheden. Jill Biden kan van daag dus niet zomaar het bovenste van de stapel aantrekken, want van stof tot knoop zal ook haar look on der de loep worden gelegd. Gelukkig is de kans op een diplo matieke misser klein, want door de jaren heen heeft de First Lady in de dop al heel wat ervaring kunnen op doen in en rondom het Witte Huis. Bij de verkiezingscampagne plukte ze daar al zichtbaar de vruchten van. Met een groene, gerecyclede jurk bracht ze de klimaatideeën van haar man onder de aandacht, en met haar sportleggings en T-shirts liet ze juist zien dat ze vooral ook heel gewoon is gebleven. Dicht bij zichzelf én dicht bij het volk. Voor de aftrap van de campagne zocht ze dan ook geen to renhoge diva-hakken uit, maar platte laarzen met daarop in grote, witte letters de tekst VOTE. Perfectie Haar voorganger, Melania Trump, koos de afgelopen vier jaar juist voor een heel andere look&feel. Wie een kijkje neemt op haar Instagrampa- gina, ziet vooral prachtige modellen- kiekjes vol dure couture. Perfectie is er niets bij, maar juist dat bleek voer te zijn voor critici. Melania zou met haar uiterlijk te veel afstand creëren, zo meenden zij. Haar keuze voor naaldhakken bij een bezoek aan een overstroomd Texas leek hun standpunt alleen maar te onderstrepen. Maar Melania's groene jas van Zara, gedragen bij een bezoek aan een opvangcentrum voor migrantenkinderen, gaat toch wel de geschiedenisboeken in als haar grootste modeblunder. Op het ach terpand stond namelijk met grote, witte letters 'I really don't care, do UT Lomper kan bijna niet. Via Twitter liet Donald Trump na afloop weten woensdag 20 januari 2021 Bloemetjes of statement? M Michelle Obama (l), Jill Biden en Melania Trump, First Ladies met een eigen stijl. foto's hh/epa/reuters Josine Droogendijk WINE HIGH SClggpiO Rosalynn en Jimmy Carter op hun inaugu ratiebal, Jackie Kennedy, de omstreden jas van Melania Trump en Jill Biden in het groen tijdens een virtuele conventie vorig jaar. foto's dncc/ GETTY/REUTERS/BETT- MANN ARCHIVE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10