h In nieuw boek gaat Marco Bakker in op auto-ongeluk MEDIA CULTUUR 29 Wie maakt de beste nachtelijke radio? Arjan Snijders deelt die zorgen. ,,Het is voor jong talent dé plek om vlieguren te maken. Die dreigt nu verloren te gaan, waardoor de aanwas van nieuwe radiomakers stokt. Be kende dj's zoals Marieke Elsinga, Mattie Valk, Eva Koreman en Do- mien Verschuuren zijn hun loop baan allemaal gestart in de nacht. Op dat tijdstip kan veel meer, en mag iets ook weleens finaal mislukken. Daar leer je van, en is tegelijkertijd de charme van nachtradio." Niet briljant ,,Als dj ben je 's nachts echt de vriend van de luisteraar, het voelt veel intie mer dan overdag", zegt Giel Beelen. ,,Mensen luisteren ook veel aandach tiger." Beelen begon zijn loopbaan bij 3FM in 1997 bij het programma Pyjama FM en groeide door zijn smaakmakende nachtshow uit tot NACHTWACHT AWARD 's lands bekendste 'shockjock'. Sinds vorig jaar maakt hij tussen 04.00 uur en 06.00 uur een programma op Radio 2. „Natuurlijk heb ik de ambi tie om ook weer overdag te horen te zijn, maar dat ik nu weer een beetje kan pielen, net zoals in het begin van mijn carrière, is heel tof." Beelen is minder bevreesd voor het stokken van de aanwas van nieuw radiotalent. ,,Je kunt tegenwoordig door alle internetstations juist veel makkelijker ervaring opdoen als be ginnende dj. Die mensen kunnen later prima doorstromen. Laten we wel wezen: er luisteren 's nachts echt extreem weinig mensen, zo weinig dat het niet eens gemeten wordt. Ik begrijp dus heel goed dat het voor commerciële zenders niet rendabel is om op die uren live radio te maken. En zo'n enorm gemis is het nou ook weer niet, de meeste nachtshows waren niet erg briljant." Toch zou het eeuwig zonde zijn als er nog meer nachtprogramma's ver loren zouden gaan, zegt Snijders. ,,De ervaring leert dat wat verdwijnt aan programmering nooit meer terug komt. Terwijl nachtradio zo bijzon der is." Vraag Snijders naar zijn favo riete programma's en hij begint aan een ellenlange opsomming. ,,De puz- zeltochten die Willem de Ridder eind jaren 70 maakte, waarbij dui zenden mensen in de auto de aan wijzingen volgden en door het land reden. De lange interviews in Nooit meer slapen. De Freaknacht van Giel Beelen, Mark in the Dark van Mark van den Akkerallemaal unieke ra dio. Als je als radiostation 's nachts enkel een playlist opzet dan kunnen mensen net zo goed naar Spotify luisteren." De zanger gaf destijds kort na het drama aan De Telegraaf een eenmalig interview waarin hij ver telde dat een technisch mankement aan de cruise control ertoe leidde dat hij met hoge snelheid over het parkeerdek schoot. In het boek Marco Bakker - Het complete verhaal beschrijft hij wat er ge beurde. 'Mijn auto sloeg plotseling op hol. Aan dat moment heb ik traumati sche herinneringen overgehouden. Ik zag voor me een groep kinderen lopen die ik op het nippertje kon ontwijken. Vervol gens reed de auto in volle vaart op twee pilaren af. Tijdens die laatste seconden, voordat mijn auto tegen een portiersloge op de tweede ring tot stilstand kwam, zag ik twee mensen voor me. De klap die daarop volgde, zal ik nooit meer vergeten. Het was afschuwelijk.' De klap zal ik nooit meer vergeten. Het was afschuwelijk De rechter veroordeelde Bakker een jaar na het ongeval wegens dood door schuld tot 240 uur dienstverlening en een jaar rijontzegging. Volgens de rechtbank ont brak elk bewijs voor een technisch defect en bovendien had Bakker te veel alcohol genuttigd. Omdat de bloedproef te laat was afgenomen, kon deze niet meer als bewijs dienen, maar de rechter liet het wel meewegen. Bakker schrijft in zijn boek dat hij die middag twee glazen wodka had gedronken. 'De enige fout die ik heb gemaakt', stelt Bakker, die nog altijd overtuigd is van de defecte cruise control. dinsdag 19 januari 2021 De late stem i 'Nachtradio kan zo y de bocht vliegen' meer zien in nachtradio, maar vreest dat er hierdoor minder ruimte is voor beginnende radiomakers. Giel Beelen maakt radio tussen 04.00 en 06.00 uur: „Laten we wel wezen: er luis teren 's nachts extreem wei nig mensen.'' FOTO GETTY IMAGES, ERIK VAN 'T WOUD Rick van Velthuysen, Jeroen Mulder Evert Duipmans, Rutger Radstaake, Kevin van Arnhem en Astrid de Jong zijn dit jaar de kanshebbers voor de Nachtwacht Award. De prijs gaat ieder jaar naar het beste nacht programma van Nederland. Sinds begin deze maand kunnen luisteraars op hun favoriete nachtprogramma stemmen. Van Velthuysen is genomineerd met zijn pro gramma RickvanV Doet 2 op NPO Radio 2, Mulder Duip mans met hun programma Wildgroei op NPO Radio 2, Radstaake met zijn pro gramma Zet 'm op Rutger op NPO Radio 2, Van Arnhem met zijn programma Parels van de nacht op NPO 3FM en De Jong met haar pro- gramma Nachtzuster op NPO Radio 1. Op donderdag 21 januari wordt de Nacht wacht Award uitgereikt. Tot 06.00 uur 's ochtends kan er worden gestemd op spreek- buis.nl/nachtwachtaward. Vorig jaar ging de prijs naar Martijn Kolkman van Qmusic, de eerste editie werd ge wonnen door Özcan Akyol voor Onze man in Deventer. Marco Bakker. Voor het eerst in 23 jaar komt Marco Bakker (82) terug op het dodelijke auto-ongeluk dat hij veroorzaakte in oktober 1997 in de Amsterdam Arena. De bariton reed na een feestavond een 38-jarige vrouw aan die later in het ziekenhuis overleed. 'Die fatale avond kan ik me nog steeds helder voor de geest halen', zegt Bakker in zijn auto biografie, die vandaag uitkomt. Alexander van Eenennaam - Marco Bakker, zanger e Aanstaande zaterdag leest u een uitgebreid interview met Marco Bakker in ons weekendmagazine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29