turen 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Steeds minder radiostations zenden 's nachts nog liveprogramma's uit. Jammer, zeggen vakmensen, want zo krijgen beginnende dj's geen kans om vlieguren te maken en verdwijnt het experiment. ,,In de nacht mag iets ook wel eens finaal mislukken.'' Het nieuwe jaar is nog geen drie weken oud en er lijkt zowaar een nieuw tv-genre in de maak. Laten we het Probeer-tv dopen. Het houdt in dat hetzelfde programma elke week net een beetje anders is en/of dat de kijker deelgenoot is van een proces dat zich voorheen achter de schermen voltrok. Het eerste voorbeeld is RTL Exclusief. Dat be gon eind december als een satirische talkshow met deepfake-persiflages. Omdat de eerste uitzending bedroevend slecht was, schortte RTL de volgende een week op, zodat de makers tijd hadden om de boel te verbeteren. Maar kennelijk was dat niet ge noeg. Er wordt nog steeds wekelijks aan het format gesleuteld. De stand is nu dat RTL Exclusief een Beste Kijkers- achtige quiz is met nieuwsfilmpjes en een kleine bijrol voor de deepfakes. Als het in dit tempo door gaat, zijn de persiflages over twee weken helemaal weg en is RTL Exclusief een woonprogramma. Of de inderhaast ingevlogen teamcaptains Gerard Joling en Francis van Broekhuizen bakken taarten en worden daarbij becommentarieerd door Tijl Beckand en Ruben Nicolai. dat je gaat bijsturen. Het is alleen zo jammer dat dat bij RTL vaak net te laat gebeurt (denk aan de quiz van Jan de Hoop). De nieuwe schandvlek had de zender en RTL Exclusief-presentator Beau van Erven Dorens bespaard kunnen blijven, mits er iemand van de programmaleiding van te voren kritisch naar de eerste uitzending had gekeken en niet pas toen die weken later werd uitgezonden. Al kan het natuurlijk ook zijn dat ze de uitzending wél op tijd zagen, maar niet herkenden dat het niet goed genoeg was. Of dat ze dachten: de RTL-kijker vreet het wel. Ik weet niet wat kwalijker is. De NPO heeft zijn eigen variant op de nieuwe tv-trend. Bij Op1 debuteerde zondagavond genera tie-expert Talitha Muusse naast Sven Kockelmann (eindelijk!) als host. Er was een tijd dat een talk show gold als heilige graal. Een presentator moest die verdienen. Tegenwoordig wordt zo'n beetje elke opvallende gast meteen naar het hoofd van de tafel gepromoveerd. Enige ervaring en autoriteit opbouwen is niet meer nodig. Muusse nog moet leren dat na een vraag een ant woord volgt. En dat het aardig staat als ze interesse veinst voor de woorden van de geïnterviewde en er niet al na drie zinnen doorheen praat. Want ze moet het immers nog leren, hè. Het straalt iets typisch Nederlands uit: wat nou, talkshowhost een vak? Laat Jeroen, Eva en Matthijs zich niks verbeelden, iedereen kan het. Welnu, niet dus, zie alleen al de vrijdagavond van Op1 met Paul de Leeuw. Als zelfs tv-makers hun eigen werk al niet meer serieus nemen, dan moeten ze niet gek opkijken als de kijker dat ook niet doet. So far, so good dinsdag 19 januari 2021 Kinky Boots afgezegd Roodbeen maakt kans raat met radioma kers over hun vak en binnen een mum van tijd valt het woord 'magie'. Dan beginnen ze te ver tellen hoe ze als kind al op een zolderkamertje met casset tebandjes in de weer waren, hoe ze begonnen bij een lokaal zendertje met weinig geld en nog minder luis teraars en hoe ze toen, na jarenlang smeken, eindelijk een kans kregen bij een zender met landelijk bereik. Van 02.00 tot 04.00 in de nacht. En dat dat de mooiste en leerzaamste tijd uit hun leven was. Omdat in het holst van de nacht een programma presenteren de puurste vorm van radiomaken is. Anno 2020 staat nachtradio onder druk. Steeds minder zenders pro grammeren nog dj's in de nacht. Het is duur, er luisteren weinig mensen en de reclameblokken krijg je nau welijks gevuld. Bij commerciële sta tions klinkt daarom 's nachts enkel nog de muziek van computer-af- speellijsten. Alleen op NPO Radio 1, 2 en 3 wordt tussen middernacht en de vroege ochtend nog live radio ge maakt. Arjan Snijders, radioveteraan 's Nachts zijn de kleurrijke types wakker: dronken studenten, chauffeurs, bakkers, nachtbrakers en initiatiefnemer van de Nacht wacht Award, de prijs voor nacht radio die donderdag voor de derde keer wordt uitgereikt, vindt dat jammer en zorgelijk. Omdat in de nacht unieke radio gemaakt wordt. ,,Omdat er minder luisteraars zijn voelt een nachtshow een beetje als een clubhuis. Het zijn vaak kleurrijke types die dan wakker zijn: dronken studenten, chauffeurs, bakkers, nachtbrakers: de interactie die je kan hebben is heel direct en daardoor bijzonder." Ook volgens omroepveteraan Wim van Klaveren, die momenteel voor BNNVara coördinator is van alle pro gramma's die 's nachts worden uit gezonden, bieden de uurtjes tussen middernacht en zonsopgang de m ogelijkheid om bijzondere gesprek ken te voeren op de radio. ,,Er is meer tijd, het tempo kan wat lager liggen, waardoor er meer ruimte is voor verdieping en voor onderwerpen die overdag niet zo snel aan bod komen. Onze man in Deventer, van Özcan Akyol, of Nachtzuster van Astrid de Jong, dat zijn echte pareltjes. Zeker in programma's waar luisteraars mogen inbellen kan het 's nachts soms heer lijk uit de bocht vliegen. Dat is span nende radio." Van Klaveren snapt dat commerciële zenders geen brood Het kan natuurlijk, dat een programma niet blijkt te zijn wat je er als zender van hoopt en Het heeft geen zin om hier te schrijven dat - SBS-presentator Cilly Dartell vertelt bij Shownieuws dat ze zich ondanks de diagnose longkanker goed voelt. Alle uitslagen zijn stabiel. GO MUSICAL De reprise van de musical Kinky Boots is afgeblazen. De productie zou in juni terugkeren in de theaters maar vanwege de huidige coro nasituatie be sloten de pro ducenten de tournee al af te blazen. RADIO Ook Jan-Willem Roodbeen en sidekick Jeroen Kijk in de Vegte maken met NPO Radio 2- programma Jan-Willem Start Op kans op de Gouden RadioRing. De winnaar wordt op 28 januari bekend. 3 "U O Roelf Jan Duin 44 - Arjan Snijders, radioveteraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28