1 Rijexamen? Kom in april maar terug Veel snellere behandeling kanker JOL Lilianne Ploumen Hoe gaat Trump de geschiedenisboeken in? Nieuwe medicijnen worden eerst enkele maanden kosteloos verstrekt Walcheren moet de PvdA uit het slop zien te trekken» i Een plek naast de Grote Vier zit er niet in Met vrienden op pad met de auto. Dick Bunt y kijkt er reikhalzend naar uit, maar met dat rijbewijs wil het niet vlotten. Corona gooit steeds roet in het eten. Tot drie keer toe is zijn rijexamen inmiddels uitgesteld. Misschien wordt het nu april of mei voor de 17-jarige Goesenaar, als alles meezit tenminste. »zeeland2 Momenteel staan vele veelbelo vende kankermedicijnen jarenlang in de wacht. Nu fabrikanten vaak minstens 100.000 euro per patiënt per jaar rekenen, wil de overheid nieuwe medicatie pas na grondig onderzoek in het basispakket opne men. Al die tijd is zo'n middel niet of slechts beperkt toegankelijk voor kankerpatiënten. Het nieuwe Drug Access Protocol versnelt dit met een half jaar tot soms jaren, vertelt internist-onco loog Emile Voest van het Antoni van Leeuwenhoek in Amsterdam. Veel nieuwe middelen komen vrij wel direct beschikbaar, terwijl on dertussen prijsafspraken worden gemaakt met de fabrikant. Kern is dat nieuwe middelen en kele maanden lang kosteloos door de fabrikant worden verstrekt. ,,Als de tumor na die tijd is gekrompen of gelijkgebleven, dan vergoeden zorg verzekeraars alle kosten in de basis verzekering", vertelt Sahar Barjes- teh van Waalwijk van Doorn-Khos- rovani, medisch adviseur bij CZ, één van de grondleggers van het ini tiatief. Op deze wijze wordt het ri sico bij farmaceuten gelegd, zegt in ternist-oncoloog Haiko Bloemendal van het Radboudumc in Nijmegen. Fabrikanten krijgen echter veel re tour: ,,Wij monitoren alle patiënten minutieus, farmaceuten krijgen Als de tumor is gekrompen of gelijk gebleven, worden de kosten vergoed veel waardevolle data over hun me dicijn. De belangstelling om mee te doen is groot." Het eerste dure middel voor pa tiënten is cemiplimab, dat in 2019 al fiat kreeg van het Europees Medi cijn Agentschap (EMA). ,,Cemipli- mab werkt tegen plaveiselcarci noom", vertelt collega-oncoloog Voest. ,,Dat is een vorm van huid kanker die heel nare, niet te opere ren tumoren op onder meer het hoofd kan opleveren." Zo'n zestig tot zeventig Nederlandse kankerpa tiënten hebben er jaarlijks baat bij. Bedoeling is dat na cemiplimab snel andere medicijnen volgen. In de kankerbestrijding wordt momen teel grote vooruitgang geboekt, stelt Voest. ,,Er zitten tientallen nieuwe medicijnen in de pijplijn." Die mid delen werken allemaal zeer geavan ceerd. ,,Waar chemotherapie alles wat deelt aanpakt, werkt de nieuwe generatie middelen op dna-niveau. Patiënten moeten er echter wel het juiste genetisch profiel voor heb ben." KWF Kankerbestrijding is zeer content met de nieuwe afspraken. ,,Wij ondersteunen initiatieven die nieuwe medicijnen veilig bij de pa tiënt brengen van harte", stelt woordvoerder Mischa Stubenitsky. KWF noemt de afspraken 'bittere noodzaak' gezien de vele excessen rond dure geneesmiddelen. ,,Het mag nooit zo zijn dat een patiënt een effectief medicijn niet kan krij gen, omdat de prijs te hoog is." P7 dinsdag 19 januari 2021 Nieuwsmedia zi c? Duizenden Nederlandse kanker patiënten hoeven komende jaren veel minder lang te wach ten op behandeling met de nieuwste generatie peperdure medicijnen. Daar hebben kan kerspecialisten, de overheid en zorgverzekeraars afspraken over gemaakt. David Bremmer Amsterdam Verzekeraar CZ Regenachtig en zacht pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1