^i€' 'Eindtoets hard nodig, juist nu in coronatijd' NIEUWS 13 Ik ben heel blij dat we deze keuze hebben gemaakt en gun het leerlingen van andere scholen ook dK a Mfl met afstandsonderwijs voor de overige leerlingen." Hoewel er op meerdere scho len hele groepen in de klas zit ten, is het ministerie niet van plan de regels aan te scherpen. ,,We hebben er bewust voor ge kozen het aan de scholen te la ten en gaan ervan uit dat daar verantwoord mee wordt omge gaan'', aldus een woordvoerder. Bepaalde wijken Ook sectororganisatie PO-Raad begrijpt dat scholen dit doen. ,,Zij bepalen welke leerlingen kwets baar zijn en in bepaalde wijken zijn dat er heel veel. Dan kun je niet zeg gen: we laten er twintig naar school komen, maar de andere vier mogen niet'', aldus woordvoerder Ad Veen. De Monchyschool krijgt intussen meer vragen vanuit de rest van Ne derland. Hoe het kan dat de Arnhem se school dit wél voor elkaar krijgt en zij niet? De ruimte is er, stelt Goris. ,,Juist die dubbele opdracht aan het onderwijs - verzorg noodopvang én online lessen - leidt tot spanning. Ik ben heel blij dat we deze keuze heb ben gemaakt en gun het leerlingen van andere scholen ook.'' Moeder Hasbia Ouali (drie kinde ren en lid van de medezeggenschaps raad) kan dat slechts beamen, net als veel andere ouders overigens. Als er iemand is die weet welk leed de eer ste lockdown heeft veroorzaakt, is Ouali het wel. Deze moeder heeft Marokkaanse roots, maar is in Arn hem geboren en getogen. In het voor jaar had ze vrijwel dagelijks extra kinderen van de Monchyschool aan haar keukentafel, omdat hun ouders ze niet konden helpen. „Sommige - Mariken Goris, directeur Monchyschool kinderen noemden me zelfs juf', zegt Ouali. „Maar dat ben ik niet. Ik heb er niet voor geleerd om kinderen onderwijs te geven, dat wil ik ook helemaal niet en dat kun je niet van ouders vra gen." Met vragende ogen en een Chromebook in de handen stonden wanho- j pige ouders voor haar deur. Ouali kon niet an ders dan zo veel moge lijk buurtgenoten helpen. Ook haar oudste dochter, die toen nog in de tweede klas van de middelbare school zat, ging de wijk door om kin deren met hun schoolwerk te helpen. ,,Als je de taal niet goed spreekt en je moet inloggen op een site, dan gaat het al mis. Dan weet je niet eens hoe dat werkt'', verklaart Ouali. ,,Het is geen onwil, want deze ouders willen dat hun kinderen de lessen volgen. De kinderen willen dat ook, maar het lukt ze niet. Ze zijn wanhopig.'' Alleen voor taal, rekenen en spel ling komen de kinderen naar de noodopvang, zodat ze geen nieuwe leerachterstanden oplopen en zelfs wat stof kunnen inhalen. Goris: ,,Het maakt echt uit waar je wieg staat. Wij willen zo graag uit alle kinderen ha len wat er in zit.'' Zijn er dan geen zorgen over het coronavirus? Jawel, zeggen ze alle maal, maar de zorgen over de onder wijskansen van deze leerlingen we gen zwaarder. Goris: ,,We zijn niet blind. We volgen de ontwikkelingen. Als de Britse mutatie de gezondheid te veel op het spel zet, gaan we op nieuw in gesprek." Ellen van Gaalen Utrecht Dat blijkt uit representatief onder zoek van ouderorganisatie Ouders Onderwijs onder 750 ouders van basisschoolleerlingen. Vorig jaar werd de eindtoets geschrapt toen de basisscholen in de eerste corona- golf dicht waren. Vooral laagopgeleide ouders en gezinnen met een niet-westerse migratieachtergrond maken zich zorgen over het schooladvies van hun groepachters. 38 procent denkt dat hun kinderen een lager school advies krijgen door corona. ,,Dat is een hoog aantal", vindt Lobke Vla ming, directeur van Ouders On derwijs. Die vrees is niet ongegrond: in december schreef minister Arie Slob (Onderwijs) aan de Tweede Kamer dat leerlingen gemiddeld een lager advies kregen door het wegvallen van de eindtoets in 2020. Daarvan waren vooral kinderen uit armere gezinnen de dupe. Uit an dere onderzoeken bleek de afgelo pen jaren al dat een groep leerlin gen een te laag advies krijgt. Dat zijn vaak kinderen uit migranten gezinnen of met laagopgeleide ou ders. Definitief De groepachters krijgen de komen de weken een definitief schoolad vies van hun leerkracht. In april maken ze in principe een eindtoets. Als daar een hogere score uitkomt, kunnen ze een gesprek aanvragen over bijstelling van het schoolad vies. Maar wat als de kinderen juist slecht scoren op de toets? Ze heb ben immers maandenlang af standsonderwijs gevolgd en veel leerlingen hebben daardoor leer- achterstanden opgelopen. ,,Als een kind de eindtoets verknalt, heeft dat geen gevolgen voor het school advies", verklaart Vlaming. Het ad vies van de leerkracht kan namelijk niet naar beneden worden bijge steld. ,,De eindtoets neemt dus niet het volledige probleem van onder- advisering weg, want er zullen kin deren zijn die na de lockdowns slechter scoren. Maar voor een deel van de leerlingen kan de eindtoets wél iets oplossen.'' Zo staat ook moeder Alice Drabbe uit Den Haag erin. Haar dochter Anouk (11) kreeg mavo/ havo als voorlopig advies. ,,Hart- stikke mooi, zijn we erg blij mee. Maar ik heb geen idee of dat echt al les is wat erin zit.'' Lastig Vooral de eerste lockdown was las tig in dit gezin. Anouk moest veel zelfstandig werken en kreeg weinig begeleiding. Tegelijkertijd moesten haar ouders gewoon hun eigen werk doen. ,,We wisten niet echt hoe we met de lockdown om moes ten gaan, dus dat was niet zo fijn", vertelt Anouk. ,,Ik vind vooral reke nen lastig, dus daar heb ik af en toe hulp bij nodig. Gelukkig kon ik het op school weer inhalen.'' Dit schooljaar zat de stijgende lijn erin, maar toen kwam alsnog de tweede lockdown. Hoewel het thuiswerken stukken beter gaat - 'Ik heb haar nu bij me aan mijn bu reau gezet, dus ik kan haar meer helpen' - weet moeder Alice niet wat de gevolgen van deze school- sluiting zijn. ,,Anouk heeft hetzelf de moeten laten zien in minder tijd en onder lastige omstandigheden. Kijken scholen bij de advisering vooral naar de leerresultaten of ge ven ze kinderen een kans? Dat baart me wel zorgen, want ik weet dat het op middelbare scholen heel lastig is om alsnog op te stromen.'' Overigens roepen onderwijsbon den en sectororganisatie van basis scholen PO-Raad ook op om dit jaar 'kansrijk' te adviseren. Als er twijfel is over bijvoorbeeld vmbo-t of havo, dan willen ze dat leerlingen het voordeel van de twijfel krijgen. Vooralsnog koerst het ministerie van Onderwijs aan op het laten doorgaan van de eindtoets. dinsdag 19 januari 2021 GO De Monchyschool in Arnhem had slechte ervaringen met de eerste lockdown en geeft gewoon les op school. FOTO'S ROLF HENSEL Zeven op de tien ouders met kinderen in groep 8 hopen dat de eindtoets doorgaat. Ze vrezen door corona een lager schooladvies voor hun kind. De eindtoets kan een deel van de leerlingen helpen, denken zij. Moeder Alice helpt dochter Anouk thuis. foto guus schoonewille

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13