3 8 NIEUWS INAUGURATIE VESTING In de Amerikaanse hoofdstad bewaken meer dan 20.000 militairen deze week de inauguratie van Joe Biden. De stemming is bedrukt in de zwaarbeveiligde Groene Zone van Washington. Navalny meteen aangehouden Als je op zondagochtend de hond uitlaat in het centrum van Was hington, wenst een man met een geweer je een goedemorgen. Kun je zomaar op een metaaldetector stui ten, of een eenheid in camouflage- kleuren kruisen als je oversteekt. Soms zal je om een grote woestijn- kleurige legertruck heen moeten wandelen. Eerder deze maand, toen een protest van Trumpaanhangers ontaardde in een gewelddadige aanval op het Capitool, hingen voor de ingang van hotels nog groepjes in Trumptenue rond. Nu kleuren dezelfde hotellobby's en trottoirs legergroen. ,,Het lijkt wel een film", zegt Spike Mendelsohn, een 40-jarige chef die om de hoek van het Capi tool met zijn familie een verzame ling restaurants runt. Op de hoek van de straat is na de bestorming een hek van ruim 2 meter hoog op getrokken. Daarachter blinkt het zwarte metaal van de geweren in de handen van jonge militairen die het Capitool bewaken. Verkeer is er amper - de komende dagen zijn au- to's in de 'Groene Zone' rond de be langrijkste overheidsgebouwen van Washington niet toegestaan. Op dit deel van Pennsylvania Avenue zijn ze wel wat gewend. Marsen en protesten horen bij Washington. Voor vrouwenrech ten, tegen abortus, tegen racisme, of voor strengere wapenwetten - er is vaak grote drukte, soms spanning en agressie, zoals afgelopen zomer toen de autoriteiten traangas af vuurden op antiracismeprotesten. Mendelsohn en zijn mensen bleven altijd stoïcijns pizza bakken. Maar toen de meute op het Capitool af stormde in de hoop Donald Trump in het zadel te houden, en zijn boze aanhangers hierlangs trokken, sloot hij voor het eerst per direct zijn piz zarestaurant. Hij bestelde taxi's voor al het personeel, om er zeker van te zijn dat iedereen ongedeerd thuiskwam. ,,Het was echt niet vei lig, een paar straten hiervandaan gingen mensen dood." Dicht Veel restaurants, winkels en cafés zijn sindsdien dicht gebleven. Ex tremisten zouden de ceremonie rond de eedaflegging van aanstaand president Biden ook willen versto ren. Alle wegblokkades houden niet alleen gewapende radicale groepen op afstand. Ook de uitgela ten inauguratietoeristen die nor maal naar de hoofdstad trekken om het aantreden van hun president te vieren, blijven op aandringen van de autoriteiten weg. Het centrum van de Amerikaanse hoofdstad is nu verlaten. Het is een pijnlijke aderlating voor horeca-ondernemers die al maanden moeten zien te blijven draaien, terwijl ze vanwege corona restricties geen gasten mogen ont vangen. De inauguratieweek is nor maal de klapper van het jaar. De eerste inauguratie van Barack Obama trok in 2008 naar schatting tot 1,8 miljoen kijkers, voor Donald Trump kwamen tot 600.000 men sen naar de ceremonie, en nog eens honderdduizenden demonstran ten volgden de volgende dag. De stemming is altijd vrolijk en de stad kijkt er normaal gesproken naar uit, beschrijft Micheline Mendelsohn, zus van chef Spike en mede-eige naar. ,,Het is treurig voor iedereen dat er nu niemand komt." Washington ^s politiek. De hoofdstad vereenzelvigt zich zo met de Amerikaanse democratie, dat de Mendelsohns hun pizzares taurant naar de eerste woorden van de grondwet noemden. We the pe ople werd We The Pizza. De dochters van Obama kwamen hier soms pizza eten met hun moeder toen ze nog in het Witte Huis woonden, vertelt hij. Obama zelf vierde een politiek succes eens in Mendel sohns burgerrestaurant verderop. De familie Mendelsohn over woog na de rellen en waarschuwin gen voor meer geweld om We The Pizza rond de inauguratie te slui ten, maar besloot toch open te blij ven. ,,Een vriendin met een restau rant in de buurt overtuigde me. Ze zei: we mogen niet dicht gaan, als we dat doen wint de haat", zegt Micheline Mendelsohn. Bevreemdend Het is bevreemdend om zo veel mi litairen in het politieke centrum van de democratische wereld te zien - hier lopen op het moment meer Amerikaanse soldaten rond dan in Irak en Afghanistan bij el kaar. Woensdag, als Biden inge zworen wordt, zijn zo'n 26.000 sol daten in de stad. Bij het stoplicht kun je zomaar naast een legervoer tuig staan. Maar er is een groot ver schil, tussen de zwaarbeveiligde Groene Zone van Washington DC en die van Bagdad: hier spreken die soldaten je eigen taal, vallen ze geen huizen binnen en komen ze zelfs nonchalant pizza bestellen. Bij gebrek aan politieke toeristen bakken de Mendelsohns nu voor soldaten. Inmiddels doen Amerika nen uit het hele land bestellingen voor de bataljons die het Capitool bewaken. Met een bestelbusje komt een sergeant van de Nationale Garde pizza en kippenvleugels op halen voor een groep soldaten uit Maryland. ,,Dit is perfect", zegt hij. ,,We krijgen natuurlijk wel te eten, maar we draaien nachtdiensten, en om middernacht hoeven we nu niet weer hetzelfde te eten." De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is gisteren ge land op Russische bodem. Hij werd meteen aangehouden. Zijn advocaat mocht niet met hem mee. Het toestel waarmee hij uit Berlijn naar Moskou vloog, moest op het laatste moment uitwijken naar een andere luchthaven. Het landde op Sjeremetjevo, de grootste luchthaven van Moskou en niet zoals gepland op Vnu- kovo waar een paar honderd aanhangers hem stonden op te wachten. De politie hield verscheidene mensen aan op Vnukovo en verwijderde een me nigte uit de terminal. Kremlincriticus Navalny her stelde de afgelopen maanden in Duitsland nadat hij in eigen land was vergiftigd met novitsjok, een zenuwgif dat ooit in de Sovjet Unie werd ontwikkeld. 'SGP staat open voor Forum' Gewond bij schietoefening Spookrijder maakt amok Tempel en vijftig sarcofagen maandag 18 januari 2021 GO Meer soldaten in Washington dan in Irak en Afghanistan Karlijn van Houwelingen Washington Duizenden soldaten zijn neergestreken in het centrum van de Amerikaanse hoofdstad. foto ap MOSKOU Aleksej Navalny kort na zijn aankomst in Moskou. foto afp DEN HAAG De SGP blijft open staan voor samenwer king met Forum voor Democratie en andere populistische partijen, zegt voorman Kees van der Staaij. De nieuwe partijvoorzitter Dick van Meeuwen ziet dat juist niet zit ten. In het Nederlands Dagblad zei Van Meeuwen dat samen werking met FVD vol gens hem 'niet moge lijk' is. Van Meeuwen werd zaterdag tot voorzitter gekozen. AFGHANISTAN Een militair van de landmacht is zaterdag in Afghanistan ge wond geraakt aan zijn arm. Het gebeurde tij dens een schietoefe ning op Kamp Marmal bij Mazar-e-Sharif. Hij is er op Navo-missie. DRACHTEN Een spookrijder heeft zaterdagavond op de N321 tussen Nijega en Drachten meerdere aanrijdingen veroor zaakt. De man is op gepakt door de politie, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Hij verzette zich bij zijn aanhouding. De spookrijder heeft op de weg tussen de Friese dorpen zeker twee auto's aangere den. Een van de aan gereden bestuurders raakte lichtgewond. EGYPTE Archeologen hebben bij opgravingen in de necropolis Saqqara, vlakbij de Egyptische hoofdstad Caïro, een dodentempel, vijftig sarcofagen en ver schillende artefacten uit de oud-Egyptische tijd ontdekt. Volgens het ministerie van Oudheden is ook een 4 meter lange papy rusrol gevonden met een hoofdstuk uit het Dodenboek, dat ge bruikelijk was als graf object.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8