Een stampende muis in de sneeuw 7 l Onzekerheid over Britse mutant is te groot Avondklok stap dichterbij VRIENDEN 1,7 MILJOEN Het kabinet kondigde begin deze week een verlenging van de lock- down af tot en met 9 februari, maar sprak de hoop uit dat het fysieke basisonderwijs vanaf 25 januari weer doorgang zou kunnen vin den. Daarmee zou een verdere leerachterstand bij kwetsbare leer lingen worden voorkomen. Demissionair minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onder wijs) noemt het besluit 'onvermij delijk'. ,,Ik realiseer me dat dit voor ouders, leraren en leerlingen een klap is. Je kinderen helpen met school terwijl je tegelijk je werk moet doen, is ontzettend zwaar.'' ,,We volgen hiermee het OMT- advies'', zegt Slob. ,,En de reden is dat er onderzoek is gedaan naar de werking van de Britse variant in relatie tot kinderen. De eerste uit komsten van die onderzoeken zijn dat kinderen niet ontvankelijker of besmettelijker lijken dan bij de oude variant, maar het aantal be smettingen is nog altijd erg hoog in ons land, en daar komt nog bij dat - los van kinderen - er veel on zeker is over de werking van de Britse variant.'' De noodopvang blijft wel open voor kwetsbare kinderen en voor kinderen van wie de ouders een cruciaal beroep hebben. De kin deropvang is volgens Slob bereid om daarbij te helpen. ,,Dat gaan we zo snel mogelijk organiseren." Pre mier Mark Rutte zei tijdens de persconferentie vorige week al dat heropening een prioriteit is, mits de besmettingscijfers het toelaten. Gisteren is tijdens het overleg tus sen de betrokken ministers en des kundigen op het Catshuis besloten dat de situatie nog te nijpend is. Het OMT sprak eerder al zijn zorgen uit over de Britse variant van het coronavirus. ,,We weten nog niet genoeg over de exacte rol van de Britse variant bij kleine kin deren'', aldus kinderarts en OMT- lid KSroly Illy, eergisteren. ,,Dat blijft onzeker. En dat maakt het lastig, het is een duivels dilemma.'' Uit het onderzoek in Lansinger- land, waar de Britse coronavariant opdook op een basisschool, is nog geen duidelijke conclusie gekomen rond de besmettelijkheid van kin deren. Volgens het OMT lijkt het er wel op dat kinderen in dezelfde mate ontvankelijk en besmettelijk zijn voor het virus als bij de 'oude' variant. Slob: ,,Het is voor ouders echt een harde boodschap, want de combinatie van je werk en de zorg voor je kinderen, en dan ook nog ondersteunen bij het onderwijs op afstand, is echt heel erg ingewik keld.'' Daarom wil het kabinet fi nancieel bijdragen om zorgverlof voor ouders geregeld te krijgen. Slob noemt het 'zeer zorgelijk' dat de achterstanden bij kinderen verder zullen oplopen. ,,Daarom kijk ik samen met het onderwijs veld welke extra maatregelen er nodig zijn, zoals het uitbreiden van onderwijstijd. Dit werken we de komende weken verder uit en het kabinet wil daar meerjarig financi eel aan bijdragen.'' CATSHUIS IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 116 Eindelijk viel de sneeuw, en wat deed-ie? Precies: tegen vallen. Als eerste sneeuw van de pandemie was-ie histo risch, maar memorabel zeker niet. Ik weet: je moet een gegeven sneeuwbui niet in de bek kijken, maar we kregen nou niet direct een landschapje van Hendrick Averkamp cadeau. Om 14.06 uur kwam-ie hier naar beneden. We riepen de kleintjes naar de ramen. Die wilden direct al naar buiten om sneeuwballen te gooien en slechts met moeite kon de rede zegevieren. 'Het moet eerst even sneeuwen voor er wat ligt', verzon ik een oud-Hollands gezegde. Om 14.30 uur bedacht ik dat er schaatsen op tv moest zijn, voor de echte wintersfeer. We vie len in de 5 kilometer voor man nen. Het ging lekker hard, maar een Thialf zonder publiek werkt niet echt sfeerverhogend. Tegen vieren gingen toch de jassen aan en de mutsen op. Waarschijnlijk is het in de stad minder dan elders in het land, want ik zag later wel foto's en filmpjes van sneeuwpop pen en glijbanen. Maar bij ons moest je er snel bij zijn om de illu sie van een winterlandschap te er varen. We haalden sneeuwballen van de auto's en maakten een kleine wandeling tot de gezichtjes en de handen rood van de kou wa ren, zoals dat hoort. 's Avonds deed ik in m'n eentje nog een rondje langs de kaden. Als je door je oogharen keek, sneeuw op de keitjes en de schepen, was het een tijdloos plaatje. Maar mijn voet stappen knerpten niet zoals dat in een stevige sneeuwpakket kan en er was niet zo'n pak gevallen dat je kon spreken van 'het onschuldig landschap', zoals ik zo graag had gewild. Zondagnacht was alles weggeregend en domineerden lockdowns en het OMT-advies over de scholen het nieuws alweer. Aan de ontbijttafel bereidden we de kleintjes en onszelf voor op nog een paar weken thuisonderwijs. Zo voelde het hele weekend als een lichte blues, een plaat van Tom Waits: melodieën om je vingers bij af te likken, maar een ondertoon van dreiging en mislukking. Tot de kleinste voor de honderdste keer vroeg: 'Papa, vertel nog eens van de muis en de olifant.' En toen ik weer had verteld hoe die twee over de brug liepen en de muis tegen de olifant vertelde: 'Wat stampen we lekker, hè', glunderde ze en zei: 'Dat is echt mijn lievelingsmop.' maandag 18 januari 2021 GO m Zo'n 1,7 miljoen mensen heb ben zaterdagavond naar de di gitale editie van de Vrienden van Amstel Live gekeken, zo schat de organisatie. Het eve- nement is daarmee een van de best bekeken Nederlandse livestreamconcerten ooit. De show was ook buiten de gren zen populair. Vanuit honderd landen is er ingelogd. De orga nisatie was dik tevreden met de kijkduur: de meeste 'bezoe kers' keken van begin tot eind. ,,We zijn overweldigd door dit enorme succes'', reageert Thom Ligthart van Amstel. ,,We zijn er trots op. Dit smaakt naar meer.'' FOTO BART HEEMSKERK/VVAL Basisscholen en opvang zeker dicht tot 8 februari De basisscholen en de kinder opvangcentra blijven dicht tot 8 februari, en gaan dus niet eer der open. Dat heeft het kabinet gisteren bekendgemaakt. Het Outbreak Management Team (OMT) adviseerde tegen de ver vroegde opening, omdat de hui dige situatie het niet toelaat. Dat advies is overgenomen. Maarten van Ast Den Haag Demissionair minister Arie Slob bij het Catshuis. foto anp DEN HAAG Een avondklok in Nederland als nieuw pres siemiddel tegen het corona virus wordt langzaam waar schijnlijker, zo stellen ingewij den na het Catshuisoverleg van gisteren. Vanochtend is er in de coalitietop overleg over en later deze week volgt er een Kamerdebat. Deze week is er tevens over leg met de 25 burgemeesters van de Veiligheidsregio's. Zij zijn verantwoordelijk voor de handhaving van de avond klok. Die zou in Nederland mogelijk gelden tussen 20.00 uur en 04.00 uur. ,,Vanwege de enorme maat schappelijke impact en lading die het heeft, is het een gevoelig onderwerp'', stelt een ingewijde. Maar voor een aantal bewindslieden is dit het middel om meer grip te krijgen op het virus. Anderen zijn niet overtuigd van het effect ervan op de corona- cijfers. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7