iSÉS^ BstSB Hp5*Sv Kamer: Stel strengere regels aan zonnepark 5 12 januari Blijkbaar houdt Rutte toch rekening met een val, merken de coalitiepartners op bij de corona persconferentie 15 januari Het aftreden van Wiebes komt bij iedereen als een verrassing, zelfs bij VVD'ers Komende vrijdag in de minister raad wil hij graag antwoord. Via een knikje. Dat irriteert. Dit gaat toch niet om de aanleg van een snelweg? De onderlinge irritatie loopt op. De videobelvergadering wordt gekenmerkt door verlegenheids stiltes. Bij de VVD heerst angst dat anderen met het oog op de verkiezingen Rutte willen be schadigen en het op het Kamerde bat willen laten aankomen. Ook is er ergernis omdat de anderen nog geen standpunt hebben bepaald. Bij de andere drie heerst juist het gevoel dat de de VVD een spelletje speelt: Wie is de zwakste schakel? Wil hij echt dat ze hun fractie dwingen tot een ja-stem? Gert-Jan Segers steekt zijn vinger op: in de toeslagenaffaire komen nog altijd nieuwe feiten naar bo ven, benadrukt hij. En juist in deze affaire voelde de Tweede Kamer zich voorgelogen door het kabinet. Wel zegt Rutte dat, mocht een van de vier partijen er de stekker uit willen trekken, ze dan alle maal gaan. Het kabinet moet zon der ruzie en in zijn geheel des noods demissionair verder. Aan het eind van de sessie wordt nog gevraagd of er later die week nog een extra overleg moet worden gehouden. Nee, zegt Dijkhoff. Elke fractie moet nu zijn eigen af weging maken. CDA, D66 en ChristenUnie hebben het gevoel dat er power- play wordt gespeeld. Ze willen de vrijheid hebben op ieder mogelijk standpunt uit te komen en trek ken nog meer naar elkaar toe. Er komt een belcircuit op gang tus sen de vicepremiers van CDA, D66 en ChristenUnie en tussen de fractievoorzitters van die par tijen. Er wordt voorzichtig afge tast: hoe denken jullie erover? Ie dereen vindt dat de toeslagenaf faire niet zonder gevolgen kan blijven, maar niemand laat nog het achterste van zijn tong zien. Wat de anderen dan nog niet we ten, is dat Rutte al aan het twijfe len is geslagen. Hij voelt aan dat de anderen nadenken over een val en hij wil voorkomen dat dat wanordelijk gebeurt. Zijn eerste kabinet eindigde met een woede aanval waarbij hij de gordijnen van het Catshuis eraf trok. Nu het land in crisis zit, wil hij niet uit stralen dat het kabinet rollebol lend over straat gaat. Bovendien is hij die zondag, 10 januari, gebeld door GroenLinks-leider Jesse Kla ver. De partij wil dat het kabinet in zijn geheel opstapt, maar, zo belooft Klaver, in de corona-aan pak zal zijn partij het kabinet blij ven steunen. Dat geeft hoop dat het kabinet kan vallen én de coro nacrisis toch gewoon kan worden bestreden. De andere drie merken die omslag in denken bij Rutte pas op dinsdagavond 12 januari. Tijdens de coronapersconferentie zegt hij tegen journalisten erop te ver trouwen dat als het kabinet de missionair wordt, het op corona missionair verder kan. Blijkbaar houdt hij toch rekening met de val van het kabinet, merken de anderen op. In een ingelaste mi nisterraad later die avond wordt de kabinetsreactie woordje voor woordje doorgenomen. Over aftreden wordt niet meer gespro ken. Er wordt nog wat gesteggeld over het voortaan openbaar ma ken van informatie, iets waar de POK over geklaagd heeft. Ollon- gren en Rutte willen alle infor matie die op ministeries rondgaat voortaan ook openbaar maken, maar volgens aanwezigen gaan CDA'ers op de rem staan: alles is wel weer het andere uiterste. De dagen erna tasten de drie partijen elkaar af. Niemand wil liever als enige de stekker eruit trekken. Woensdag overleggen Hoekstra en D66-lijsttrekker Sigrid Kaag nogmaals: zijn we het eens? Donderdag wil CDA-frac- tievoorzitter Pieter Heerma langs bij zijn collega Segers van de ChristenUnie, maar durft hij niet langs alle journalisten te lopen die daar staan, omdat PvdA-leider Lodewijk Asscher net zijn vertrek heeft aangekondigd. Alles moet vooral in rust wordt besproken en ordelijk afgehandeld. Uiteindelijk weten de drie van elkaar hoe ze erin staan. Afgesproken wordt dat niemand voor de ministerraad al openbaar maakt wat zijn of haar conclusie is. Statement En dan is het vrijdag 15 januari. Voor de reguliere ministerraad is er nog gewoon een coronabijeen komst. De ministerraad zelf begint met het afwerken van de agenda en nog een keer wordt de kabinetsreactie op het POK-rap port gedetailleerd doorgenomen. En dan neemt Rutte het woord, waarmee hij alle twijfel weg neemt over wat er gebeuren gaat: ,,Hoe denken jullie erover?'' Maar voordat hij anderen die vraag laat beantwoorden, geeft hij eerst de beurt aan Wiebes. Die vertelt dat de toeslagenaffaire 'in zijn lijf is gaan zitten en dat hij onmiddellijk aftreedt. Het komt bij iedereen als een verrassing, zelfs voor enkele VVD'ers, want alleen Rutte en Van Ark zijn de avond daarvoor ingelicht. Ande ren hadden wel gezien dat hij er al weken slecht uitzag, maar ze we ten dat aan alle drukte rond de steunpakketten aan het bedrijfs leven. Dan komen om de beurt Hoek stra, De Jonge, Kaag, Ollongen en Schouten aan het woord. Allemaal zeggen ze min of meer hetzelfde: er is zoveel misgegaan, hier moet een statement worden gemaakt. ,,Dan ga ik nu de koning bellen'', zegt Rutte en hij staat op. CDA-Kamerlid Agnes Mulder heeft Kamervragen gesteld en wil dat het kabinet actie onderneemt. Volgens Mulder komen belangrijke zaken zoals bewonersparticipatie en een goede ruimtelijke inpassing in gevaar door de gang van zaken. „Bijzonder onwenselijk", stelt ze. Mulder vraagt minister Cora van Nieuwenhuizen (de opvolger van de afgetreden Wiebes) met voor stellen te komen die ervoor zorgen dat niet nóg meer zonneparken aan het buitenland worden verkocht. Uit onderzoek door deze krant, waarover zaterdag werd bericht, blijkt dat van de 33 grootste zonne parken 79 procent in buitenlandse handen is. Daarmee verdwijnt maximaal 889 miljoen euro aan subsidiegeld naar het buitenland. Kamerleden reageren geschrok ken en vrezen dat de praktijken het draagvlak voor de energietransitie schaden. ,,Het draagvlak staat onder druk, de ruimtelijke inpassing ook", stelt VVD-Kamerlid Mark Harbers. Hij wil dat de subsidieregeling voor duurzame energieprojecten wordt aangepast, zodat gewaarborgd wordt dat de helft van een energie project in lokaal eigendom is. Goudkoorts PvdA-Kamerlid William Moorlag stelt vast dat er onder projectont wikkelaars en grondeigenaren 'goudkoorts heerst'. Ook Moorlag wil dat de overheid scherper stuurt. ,,Anders gaan de slimme jongens met dollartekens in de ogen er steeds weer met de buit vandoor." Hij krijgt steun van Carla Dik-Fa- ber van de ChristenUnie: ,,Zoals het nu gaat, dreigen we ons mooie landschap te verkwanselen aan zonneparken van buitenlandse in vesteerders die daaraan geen bood schap hebben." SP-Kamerlid San dra Beckerman vreest dat de weer stand onder burgers groeit, waar door het behalen van klimaatdoe len vertraging oploopt. ,,Dit soort praktijken zijn de bijl aan de wortel van het draagvlak." Matthijs Sienot van D66 is mil der. Volgens hem gaat de omslag naar schone energie snel en is dat goed voor het klimaat, maar: 'zorg wel dat omwonenden profiteren'. ,,Voor buitenlandse bedrijven geldt dat net zo goed als voor Neder landse. Niemand zit te wachten op cowboys in de polder." Tom van der Lee van GroenLinks stelt vast dat bij zonneparken het zelfde gebeurt als bij de grote ener giebedrijven. ,,De overstap naar hernieuwbare energie is een kans om onze energievoorziening weer in eigen handen te krijgen." maandag 18 januari 2021 GO Vlnr: Staatssecretaris van Huffelen. Zij praatte haar collega's bij over haar gesprekken met slachtoffers van de toe slagenaffaire. PvdA-lei- der Asscher maakt be kend dat hij het lijsttrek kerschap van zijn partij opgeeft. Jesse Klaver zegde Rutte steun voor de corona-aanpak toe, ook na een kabinetsval. Eric Wiebes, vlak voor hij zijn aftreden toelicht. fo to's ANP, ROB ENGELAAR, ARIE KIEVIT in slow motion Het kabinet moet strengere eisen stellen aan de bouw van zonneparken, zodat subsidies niet meer massaal naar het bui tenland verdwijnen en inwoners financieel meer profiteren. Dat stellen Kamerleden na onder zoek van deze krant, waaruit blijkt dat buitenlandse inves teerders veel parken opkopen. Paolo Laconi Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5