Il Op kousenvoeten diende de val van het kabinet zich aan. Niemand wilde ruzie. Al was daar wel een draai van Rutte voor nodig. 4 VAL KABINET OMMEZWAAI RECONSTRUCTIE 22 december Voor het eerst na het rapport wordt de olifant in de kamer aangewezen Het middaguur is net aangebroken als premier Mark Rutte in de mi nisterraad het woord neemt. ,,Alles overziend zie ik ons demissionair verder gaan. Hoe denken jullie erover?'' Daarmee komt een einde aan het derde kabinet dat Ruttes naam draagt. Wat volgt, zijn enkele - volgens aanwezigen - wezensvreemde uren. Er is verbazing over de draai van 180 graden die Rutte heeft gemaakt. Maar ook opluchting, omdat het zonder ruzie is geëin digd. De bewindslieden gaan lun chen. Er is salade met gerookte zalm en er staan witte en bruine broodjes met eiersalade, kaas en ham. En sapjes. Rutte en de vice- premiers Hugo de Jonge (CDA), Kajsa Ollongren (D66) en Carola Schouten (Christenunie) buigen zich over een persverklaring. Terwijl Rutte de pers te woord staat, bekijkt de rest zijn perscon ferentie op een televisie in de Gravenzaal. Als Rutte live gaat, sissen ministers om stilte. Eric Wiebes is er dan nog bij. Collega's slaan hem op de schouder. Er hangt geen sfeer van 'goh' of 'tjonge'. Iedereen had deze uit komst vandaag verwacht en heeft er vrede mee. Al leek het er een paar weken geleden nog op dat het heel anders zou lopen. Na de publicatie van het rap port van de Parlementaire Onder vragingscommissie Kinderop- vangtoeslag (POK) op 17 decem ber is er telefonisch overleg tus sen de leden van het kabinet. De conclusies van het rapport zijn ernstig. De grondbeginselen van de rechtsstaat zijn geschonden, de overheid heeft op alle fronten gefaald, van Tweede Kamer tot kabinet tot rechterlijke macht tot ambtenarenapparaat. Afgespro ken wordt dinsdag 22 december in het Catshuis met de meest be trokken bewindspersonen bijeen te komen. Die dinsdag vertelt staatssecre taris Alexandra van Huffelen (Be lastingen) haar collega's over haar gesprekken met slachtoffers van de toeslagenaffaire. Iedereen is onder de indruk, zeker als het ge val wordt besproken van een zelf moord. De haperende compensa tie moet eerst op orde worden gebracht. Terra incognita Terwijl Van Huffelen later die avond buiten journalisten vertelt dat ouders allemaal vóór 1 mei minimaal 30.000 euro krijgen, blijft de rest achter. Het zijn de ministers Wopke Hoekstra (Fi nanciën), Tamara van Ark (Medi sche Zorg), Wouter Koolmees (Sociale Zaken), Wiebes (Econo mische Zaken), staatssecretaris Bas van 't Wout (Sociale Zaken) en de premier en de vicepremiers. Dan wordt voor het eerst de oli fant in de kamer aangewezen: de politieke gevolgen. Rutte stelt dat het voor de VVD niet nodig is om af te treden: hoe erg het rapport ook is, nu in een coronacrisis gaan experimenteren met een demissi onair kabinet is te riskant. Het is terra incognita en zó'n grote ge zondheidscrisis is niet het mo ment om dat te gaan ontdekken. Elke partij heeft een hoekje vast van het tapijt dat onder het kabi net ligt, klinkt het dreigend. De andere aanwezigen vinden het echter nog te vroeg om die conclusie nu al te trekken. Som migen voelen zich geïntimi deerd. Dit rapport kan toch niet helemaal zonder ge volgen blijven? Een van hen redeneert: de VVD staat torenhoog in de pei lingen, dat wil de partij niet laten verdampen door een kabinetscrisis. Zo gaat ieder een de feestdagen in. Al is er weinig tijd om te ontspannen, want de coronacrisis en de brexit slokken alle tijd op. Nadat VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff op de radio publie kelijk herhaalt dat dit niet het moment is voor het kabinet om te vallen, voelen de andere drie par tijen zich verder onder druk ge zet. En er is vertwijfeling. Waar Rutte anders zijn best doet ieder een bij elkaar te houden, doet hij dat nu niet. ,,Alsof je onuitgespro ken gaat scheiden en elkaar bij de notaris treft'', zegt een betrok kene. Op de zondag na nieuwjaarsdag staat er weer een Catshuissessie gepland over de toeslagenaffaire. En op vrijdag 10 januari in de re guliere ministerraad wordt er ver der over gesproken. Iedereen zegt dan nog geen conclusie te hebben getrokken. De inhoudelijke reac tie op het POK-rapport is nog niet af, maar Rutte wil al wel van zijn collega's weten of hun Kamer fracties ermee zullen instemmen. Die vrijdag wordt er niet dieper op ingegaan, de maandag erna wel. Er is overleg tussen de pre mier, de vicepremiers en de frac tievoorzitters via Webex. Rutte stelt de vraag of partijen weten wat al hun Kamerleden doen als er een motie van wantrouwen in stemming wordt gebracht. maandag 18 januari 2021 GO Een onvermijdelijke val Jan Hoedeman Hans van Soest Rutte wilde koste wat kost voorkomen dat de val van het kabinet wanordelijk zou verlopen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4