Diefstal bij zorghoeve Sequoiahof boezemt de bewoners angst in Heel wat nieuwe woningen in 's-Heer Hendrikskinderen BEVELANDEN EN THOLEN 5 SUPERMARKT DOODSTEEK VOOR DOPRSHART Klanten en ook ondernemers spreken zich uit. Je haalt het kloppend hart uit het dorp.'' Onbegrijpelijk vinden ze het. Dat super markt Jumbo moge lijk naar de andere kant van het dorp ver kast. Ondernemers en bewoners uit Krabbendijke vrezen dat wan neer de bakker en slager meever huizen, het de doodsteek wordt voor het dorpshart. ,,Het is net voor honderdduizenden euro's opge knapt en dan vertrekken. Absurd", zegt inwoonster Annie Kuzee. Nu kan Kuzee nog te voet bood schappen doen. Even de Dorps straat uitlopen en ze kan haar tas volladen. Als de supermarkt het centrum van Krabbendijke straks verruilt voor het oude veilingter rein, aan de rand van het dorp, gaat dat niet meer, zegt ze. ,,Dat is te ver. Dan moet ik met de fiets. Nu gaat dat nog wel, maar ik word ook ou der. En een auto heb ik niet." Net opgeknapt Niet alleen Kuzee, ook de onderne mers kunnen het mogelijke vertrek van de supermarkt niet begrijpen. Helemaal niet nu het centrum re cent voor acht ton is opgeknapt, om aan de eisen van Jumbo te voldoen, zegt ondernemer Mark Smit van Smit Schoenmode. ,,Als de super markt vertrekt, haal j e het klop pend hart uit het dorp. Als Jumbo straks ook artikelen van Hema gaat verkopen, zoals bloemen en plan ten, waarom zou je dan nog naar de bloemist in de Dorpsstraat rijden?" Dat is ook waar Dianne Sinke van drogisterij Looijen voor vreest. ,,Een supermarkt zorgt voor leven digheid in het dorp. Mensen com bineren het vaak met nog even bij de drogisterij binnenlopen. Of een bloemetje halen bij de Flowershop. De vraag is of ze dat straks blijven doen. Wij vrezen ervoor." Toch kan Frank Wilthagen het wel begrijpen dat Jumbo weg wil uit de Dorpsstraat. ,,Je moet nuch ter zijn. De tijden veranderen. Mensen doen tegenwoordig op een andere manier boodschappen. Het moet snel en efficiënt." Wilthagen, zelf ondernemer, met een vleeswa- renbedrijf in Tholen, heeft die zelfde ontwikkeling daar ook zien gebeuren. Daar zit supermarkt Al bert Heijn nu samen met onder meer een bakker, slager en bloe mist aan de rand van het stadje. ,,En ja dat heeft daar ook gevolgen ge- De tijden veranderen. Mensen doen nu op een andere manier boodschappen had voor het centrum. Voor de on dernemers die er zaten. Aan de an dere kant, een supermarkt mid denin het dorp, dat past niet meer in deze tijd. Voor toeleveranciers is het onhandig. En het levert een hoop geluidsoverlast op. Want ver geet niet; daar klagen ze hier al 25 jaar over." Mooi opgeknapt Ondertussen staan mensen in een rij te wachten tot ze de Jumbo bin nen mogen. ,,Laat ze maar verhui zen, hoor", zegt Adrie Aantjes. Ze komt wekelijks meerdere keren vanuit Waarde boodschappen doen in Krabbendijke. ,,Het dorp is mooi opgeknapt. Maar je kunt nog altijd niet met je auto voor de deur parke ren, zoals dat in Kruiningen bij de Aldi wel kan. En dat is wat ik graag heb. Nu moet je toch nog met je kar de weg over." Supermarkteigenaar Bert Slin gerland gelooft niet dat het vertrek van Jumbo veel gevolgen heeft voor de middenstand. ,,Wie boodschap pen doet, gaat geen schoenen ko pen", zegt hij. ,,Daar komen men sen gericht voor." Volgens hem is een grotere zaak nodig om be staansrecht te houden. ,,Zeker nu mensen meer online bestellen. Die ontwikkeling is door corona in een stroomversnelling gekomen." Het puin uit de kar hebben de die ven op de Vlakeweg achtergelaten, in de richting van Yerseke. Daarna ontbreekt ieder spoor van de aan hangwagen. Onderneemster Marilyn Hout man baalt enorm. ,,Zo'n kar is ver vangbaar, waar ik meer van baal is dat mensen die dit doen niet besef fen hoeveel impact dit heeft op onze bewoners die bijna da gelijks van de kar gebruik maken." De Sequoiahof bij Vlake is een woonhoeve voor mensen met een li chamelijke en/of verstan delijke beperking. De bewo ners werken onder begeleiding in de siertuin, waar ze jaarrond onder houdswerkzaamheden uitvoeren. ,,We hebben die kar gewoon hard nodig. Met een hectare siertuin is hier altijd wat te doen." Houtman is aangeslagen. ,,Ze hebben behoorlijk lef gehad. Die kar staat achter op het terrein waar continu een bouw lamp schijnt." Zelfheeft ze niets gezien of gehoord. Camerabeelden Is. heeft ze niet. De buren wel, daar wordt momen teel naar gekeken. Haar vader gaat aangifte doen bij de politie. „Het is in Vlake regelmatig raak met diefstallen", zegt Houtman. ,,Bewoners zijn hier met regel maat iets kwijt. Het is ook niet zo vreemd. Je bent hier ook zo de snel weg op. Niemand die je ziet." Specifieke kenmerken heeft de kar niet. 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN Het dorp 's-Heer Hen drikskinderen krijgt er de ko mende jaren heel wat wonin gen bij. Binnenkort wordt meer duidelijk over de invul ling van het voormalige tuin centrum aan de Nieuwe Rijks weg. Burgemeester en wet houders willen ook toestem ming verlenen voor de bouw van vier vrijstaande woningen pal daarnaast, aan de Jacoba van Beierenstraat. Het gaat in dat laatste geval om een groot perceel (12.000 vier kante meter) waarop slechts één woning staat. AVV Beheer heeft bij de gemeente het ver zoek ingediend om op het per ceel vier extra vrijstaande wo ningen te mogen bouwen. De woning die er al staat, blijft be houden en wordt opgeknapt. Het bestemmingsplan moet worden gewijzigd en daarover heeft de raad uiteindelijk het laatste woord. De woningen zijn dusdanig gesitueerd dat vijf waardevolle bomen kun nen blijven staan. Eén boom wordt gekapt. Pal naast de be doelde kavel staat het voorma lige tuincentrum te verpaupe ren. Aan die situatie komt wel licht snel een eind. maandag 18 januari 2021 BE Mogelijke verhuizing Jumbo zorgt voor boosheid in Krabbendijke Timo van de Kasteele Krabbendijke Drukte op zaterdagmiddag bij de Jumbo in Krabbendijke. foto johan van der heijden -Frank Wilthagen, ondernemer Wanneer de kar precies is ge stolen weet Marilyn Houtman van zorghoeve Sequoiahof in Vlake niet. Vermoedelijk in de nacht van donderdag op vrijdag. De kar, die wordt gebruikt voor tuinonderhoud, stond achter op het erf. ,,Ze zijn heel het terrein over geweest. Dit boezemt echt angst in bij onze bewoners." Timo van de Kasteele Vlake ZOIÏG GQED YOOR JEZELF ENVOOBfLKAAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46