II Schouwen voert strijd tegen illegale verhuur aan toeristen op VVD wil opheldering over kosten van restauratie brug SCHOUWEN-DUIVELAND 5 GIDSENDIENST STICHTING EILANDMARKETING De VVV Zeeland is niet meer. Ondernemers op Schouwen- Duiveland pakken het stokje zelf over en hebben zich verenigd in de Stichting Eilandmarketing (SESD). Wegens aanhou dende financiële tekorten en te weinig toekomst perspectief is na de jaarwisseling de stekker uit de VVV Zeeland getrokken. Maar nu gaan ondernemers zelf aan de slag. En er is een gidsendienst opgezet voor begeleide (stadswandelin gen, (fiets)tochten en riviercruises. De cirkel is rond voor Guusje Poot. Goed dertig jaar geleden ging ze bij het toenmalige Toeristisch Bureau Zeeland in opleiding als gids en begon ze onder de noemer Gidsendienst Zeeland haar eigen winkeltje. Met de oprichting van één provinciale VVV werd die dienst binnen het totale pakket aan groepsarrangementen opgenomen. ,,En nu de VVV is opgehouden te bestaan, is dat weer terug bij mij." Netwerk Poot nam samen met Ilse Maljers van Food by Foot in Middelburg en Hans Corbijn van Natuurwande lingen Walcheren het heft in eigen handen. ,,Toen wij als gidsen de mededeling kregen dat de VVV de finitief ophield te bestaan, zeiden we gelijk tegen elkaar: we moeten zorgen dat de kennis en het net werk dat we op dit gebied in al die jaren hebben opgebouwd niet ver loren gaan." Waar beide Walchenaren zich vooral concentreren op hun speci fieke aanbod in die regio, pakt Poot het breed aan. Haar gidsendienst biedt straks een uitgebreid pakket aan wandelingen en fiets, bus- en boottochten op maat voor groepen vanaf tien personen op Schouwen- Duiveland, de Bevelanden en Tho- len. ,,Zit je op een camping en lijkt het je leuk een ritje te maken met elektrische scooters door de omge ving? Of een stadswandeling van 1,5 uur met een gids en een kijkje in de historische poorten van Zierik- zee? Wij kunnen alles regelen en een aantrekkelijke tocht uitzetten." Het basistarief van zo'n wande ling is bij het minimum aantal deelnemers bijna tien euro per per soon, vertelt Poot. ,,Maar ben je met meer, dan wordt het voor iedereen ook weer goedkoper. Je betaalt per groep." Poot kan leunen op zeker 25 ervaren gidsen. Ze verwacht dat haar website met het aanbod eind Iedere ondernemer is in feite ambassadeur van ons mooie eiland deze maand actief wordt. Initiatieven zoals de gidsen- dienst zijn goud waard voor Schouwen-Duiveland, denkt Henk Gravestein. De gepensioneerde di recteur van Jachthaven Bruinisse is aangesteld als kwartiermaker voor de eilandelijke opvolger van de VVV. Binnen de SESD trekken alle lokale ondernemersverenigingen samen op om de regio te presente ren. ,,Mijn taak bestaat er in eerste instantie uit alle neuzen dezelfde kant op te laten wijzen en inventa riseren waar behoefte aan is", zegt Gravestein. ,,Ondernemers hebben altijd kritiek gehad op het functio neren van de VVV. Nu is het mo ment te laten zien dat ze het samen beter kunnen. Iedere ondernemer is in feite ambassadeur van ons mooie eiland. Maar dat geldt net zo goed voor dat meisje of die jongen achter de kassa van de supermarkt en bij de bakker. Iedereen moet het gevoel hebben hier welkom te zijn en ervaren wat er allemaal te bele ven valt." De Stichting Eilandmarketing Schouwen-Duiveland maakt zich voorlopig niet druk om promotie van het eiland in binnen- en bui tenland. Volgens de landelijke prognoses zal het toerisme in Ne derland en dus ook Zeeland de ko mende jaren sterk (door)groeien. Gravestein: ,,Dus de vraag voor ons wordt eerder, kunnen we dat hebben? Hoe houden we het hier ook voor de lokale bevolking een beetje aangenaam?" Eén miljoen De SESD krijgt dit jaar van de ge meente een half miljoen euro mee op de organisatie op poten te zet ten. ,,Ik ben heel blij dat de onder nemers dit in zo'n korte tijd voor elkaar hebben gekregen'', zegt wethouder Daniël Joppe (Toe risme en Financiën). Voor 2022 en 2023 kan de stichting rekenen op jaarlijks 250.000 euro steun. Een vergelijkbaar bedrag werd jaarlijks aan de VVV Zeeland betaald. Marcel Modde Zierikzee De gemeente doet momenteel wat ze kan en dat is niet genoeg, moet Van der Hoek PvdA-fractievoorzit- ter Petri d'Anjou gelijk geven. Ze trok in oktober aan de bel na klach ten die haar hadden bereikt over het gebruik van huizen in gewone woonwijken door toeristen. Dat is sinds 2019 formeel niet meer toege staan op Schouwen-Duiveland, maar op veel plekken nog wel de praktijk. En dat geeft overlast naar de buurt, aldus D'Anjou. Vergunning De PvdA wil een beter te reguleren systeem. De nieuwe landelijke Wet Toeristisch Verhuur biedt kansen voor een andere aanpak, denkt D'Anjou. De wet gaat onder meer uit van een vergunningplicht. Dat systeem kan volgens haar voorko men dat verhuurders zich verschui len achter niet altijd even duidelijke bepalingen in het bestemmings plan. ,,Heb je geen vergunning, dan mag je een woonruimte simpelweg niet toeristisch verhuren." Van der Hoek kent de nieuwe wet, maar die biedt vanuit handha- vingsoogpunt geen mogelijkheid het beter te doen, reageert de bur gemeester op de suggestie van de PvdA. ,,Het bestemmingsplan op zich is duidelijk. Een vergunnings telsel geeft eerder ruimte voor uit zonderingen." Van der Hoek ver wacht meer resultaat door de hand having extra prioriteit te geven. Op basis van advertenties wordt beke ken welke woningen snel kunnen worden aangepakt. ,,En vervolgens de rest." Hoeveel woningen illegaal worden verhuurd aan toeristen, weet de gemeente niet precies. ZIERIKZEE Het begon met 970.000 euro voor restauratie van de Zuidwellebrug in Zie- rikzee. Daar kwam al snel 182.000 euro bij. ,,En tijdens de zomervakantie heeft het col lege een brief naar de raad ge stuurd dat er er nog eens bijna 140.000 euro moest worden bijgemetseld op dit project." Hoe zit dat, wil Bruno van der Hoek (VVD) uitgelegd zien van de wethouder. Van de oorspronkelijke aan vraag (970.000) is 640.000 euro gesubsidieerd door het Rijk. De feitelijke kosten voor de gemeente komen binnen die berekening nog uit op 370.000 euro. maar nu er twee keer geld moest worden bijge legd, is de inleg van de ge meente bijna verdubbeld. Van der Hoek is benieuwd naar de uiteindelijke eindreke- ning en zet z'n vraagtekens bij de werkwijze van de aanne mer. ,,Toen ik namens de VVD vorig jaar de vrees uit sprak dat we op 1,5 miljoen euro zouden gaan uitkomen, werd dat ei genlijk een beetje weggela chen. Ik wil wel eens weten of er sprake is van een meeval lend of tegenvallend bedrag onder de streep?'' maandag 18 januari 2021 'We kunnen het beter zonder de VVV' Marcel Modde Zierikzee Guusje Poot bij haar (gedeeld) kantoor in een eeuwenoud pand aan het Vrijpoortje in Zierikzee. foto sandra schimmelpennink - Henk Gravestein De strijd tegen illegale verhuur van (tweede) woningen op Schouwen-Duiveland wordt dit jaar opgevoerd. Burgemeester Jack van der Hoek wil kijken hoe meer capaciteit kan worden vrij gemaakt bij de handhavings- dienst om dit aan te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45