Killer' Antoinette de Jong maakt haar favorietenrol waar Schaatsers uit het buitenland hebben een achterstand 9 concurrent Koelizjnikov, maar rijdt ook ineens sneller dan ooit op500meter \a>> PODIUM fÈnL 1 fl1 gÊÊÊ ACHTERGROND Volgens Sverre Lunde Pedersen kon Patrick Roest best een mondkapje dragen. Ook dan zou de Nederlan der winnen. De Noor, toch niet de minste, legde zich op voorhand al neer bij slechts een gevecht om de tweede plaats. En, in- derdaad, al op zaterdag moest Roest vragen pareren of zijn dominantie niet een beetje tot saaiheid leidde. Als Sven Kramer in zijn beste jaren haalde Roest de allroundtitel binnen. Met overmacht, onbedreigd en zonder met zijn krachten te hoeven smijten op de tien kilo meter. Het gat met nummer 2 Pedersen was groot. ,,Wij zijn hier in Thialf al weken be zig, terwijl hij weinig wedstrijden heeft kunnen rijden'', zegt Roest. „Misschien doet dat ook iets met het zelfvertrouwen en dat hij daarom weinig hoop had om hier voor de eerste plek mee te strijden.'' Van de vier Nederlandse titels was die van Roest het meest overtuigend. Maar ook voor Thomas Krol en Antoinette de Jong kwam het gevaar met Hein Otterspeer en Irene Schouten vooral uit eigen land. Alleen Jutta Leerdam moest alle zeilen bijzetten om de Russische Angelina Golikova van de nummer 1-positie te stoten. Om tien voor zes stonden ze in een ver der leeg Thialf, op de klanken van Snolle- bollekes, in een rijtje van vier met het goud om de hals. Zo werd bij de eerste interna tionale krachtmeting duidelijk dat de bui tenlanders in aanloop naar de WK vol gende maand een achterstand hebben weg te werken. Hoe dat komt? Pedersen wijst op het door het coronavirus overhoop ge gooide seizoen. Hij zegt vanuit Noorwegen met enige jaloezie de vele wedstrijden tus sen de Nederlanders te hebben gevolgd. ,,We strijden niet met dezelfde middelen, want ik mis wedstrijdritme. Roest verslaan is sowieso al moeilijk, maar ik acht het niet onmogelijk. Alleen nu wel.'' De Nederlanders konden dagelijks het ijs van Thialf op. In november en december werd er om nationale titels en kwalificatie plaatsen gestreden. Een rondgang langs de buitenlanders leert dat hun aanloop meer problemen kende. In Rusland en Noorwe gen kon weliswaar worden geschaatst, maar op trager ijs. Veel anderen konden wegens gesloten banen niet trainen. Martina Sabli- kova zei pas twee weken op het ijs te staan. ,,En voor we naar Inzell konden, moesten we in quarantaine. Toen heb ik in mijn woonkamer geschaatst op een schaatsplank en binnen gefietst.'' Ze hopen allemaal het gat te dichten voor de WK afstanden, na twee wereldbeker- weekeinden. Was er dan helemaal geen buitenlandse verrassing? Toch wel. De Zweed Nils van der Poel maakte indruk op de tien kilometer. Zo schreef Roest toch een concurrent op na een oranje weekend. ,,Hem verslaan wordt zeker een uitdaging.'' Antoinette de Jong (25) was de topfavoriete, de regerend Euro pees kampioene en de houdster van het baanrecord op de 3000 meter. Des te meer reden waarom ze zaterdagavond haar kin strak omhoog bewoog en haar bruine ogen een tikkeltje doffer werden, toen ze naast zich de vragen aan haar op dat mo ment grootste concurrente Irene Schouten moest aanhoren. Na de eerste dag was De Jong de leidster in het tus- senklassement op het EK allround, maar door de voor haar teleurstellende 3000 meter in 4.02,19, was het verschil met Schou ten slechts 0,79 seconden. Schouten leek plots een grote kanshebster voor de titel. De Jong was boos. „Heel erg boos." Een dag later vertelt ze, terwijl ze vrijwel elk woord benadrukt met langgerekte klemtonen: ,,Het was op de 3000 meter ook niet één, of twee, het waren er gewoon vier. Dat je dan vier se conden kunt verprutsen in één race.'' Daarom was haar euforie een dag later zoveel groter, nadat ze orde op zaken had gesteld. Na een bijna slapeloze nacht waarin De Jong maar bleef nadenken over haar races van de volgende dag en zichzelf maande rustig te blijven, ,,als je wel je ogen dicht doet, rust je alsnog'', werd De Jong Europees kampioen. Dank zij een 1500 meter waarbij ze dacht: ,,Alles of niets. En dan daarna de 5000 meter overle ven.'' Zo geschiedde. ,,Echt een opluchting", sprak ze zondagmiddag, haar ogen in middels stralend, haar kin ont spannen. Ze voelde druk, ze voelde verwachting van de bui tenwereld. ,,Die 3000 meter was een wake-upcall. Maar ik ben wel een killer en geef niet zo snel op. Ik wilde zó graag deze titel. Dat je dan mentaal het ver schil kunt maken geeft een extra kick, want het was niet makke lijk: Irene Schouten is supergoed en dat maakte het heel span nend.'' maandag 18 januari 2021 GO ALLROUND (MANNEN) -*a6B^e ALLROUND (VROUWEN) 1. Patrick Roest (Ned) 147.745 l V 1. Antoinette de Jong (Ned) 159.303 2. Marcel Bosker (Ned) 149.806 2. Irene Schouten (Ned) 160.056 3. Sverre Pedersen (Noo) 149.828 3. Martina Sablikova (Tsj) 160.320 V\ 11 4. Nils van der Poel (Zwe) 150.166 4. Natalia Voronina (Rus) 161.300 5. Hallgeir Engebraten (Noo) 150.172 5. Joy Beune (Ned) 161.619 JBKr 1 Ir 1 SPRINT (MANNEN) SPRINT (VROUWEN) 1. Thomas Krol (Ned) 137.955 1. Jutta Leerdam (Ned) 149.385 2. Hein Otterspeer (Ned) 138.645 2. Angelina Golikova (Rus) 149.855 3. Joel Dufter (Dui) 138.770 3. Femke Kok (Ned) 149.870 4. Havard Lorentzen (Noo) 139.560 4. Jorien ter Mors (Ned) 150.430 5. Artur Nogal (Pol) 139.855 5. Olga Katsjanova (Rus) 150.980 én zichzelf met de titel Bij het EK allround en sprint vonden voor het eerst deze winter internationale krachtmetingen plaats. Vier Neder landse gouden medailles zijn niet uniek, maar het grote verschil was wel opval lend. ,,We strijden niet met dezelfde mid delen.'' Pim Bijl Heerenveen Antoinette de Jong was de topfavoriete voor de Europese allroundtitel, maar door con currente Irene Schouten in vorm en een slechte 3000 meter werd het nog spannend. ,,Het was niet makkelijk, wat een opluchting.'' Lisette van der Geest Heerenveen A Antoinette de Jong: „Ik wilde zó graag deze titel." fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41