'Vijftig fouten' en toch goud 8 Specialist op1000en 1500meter profiteert van val Verbij en afwezigheid van SCHAATSEN EK ALLROUND SPRINT 3de tijd ooit op 10 km Mogen starten op het EK sprint vond Thomas Krol al een 'enorme bonus'. Tot de grote favorieten rekende hij zichzelf niet. Maar na afloop stond hij, de specialist op de 1000 en 1500 meter, met de krans om zijn nek. De 'nee' van Thomas Krol (28) klonk vol ongeloof en beslist. En alsof de 192 centimeter lange schaatser zichzelf bleef verbazen herhaalde hij het woord nog twee keer. Hij is specialist op de middel lange afstand, werd in 2019 mondi aal kampioen op de 1500 meter, was bij de junioren goed voor zilver op het WK allround, hij heeft ploegge noten met een indrukwekkend sprintpalmares, dus, nee. Krol zou geen Europese sprinttitel winnen. Tot het afgelopen weekeinde. Starten op het EK sprint noemde hij een extra. Een 'enorme bonus' in een schaatsseizoen dat door het co ronavirus niet zoveel wedstrijden heeft. ,,Dan is het pakken wat je pakken kunt.'' Zijn hoofddoel is de 1500 en 1000 meter op de WK afstanden. Plaat sing voor het sprinttoernooi ge beurde een paar weken geleden in eind december nipt, als derde Ne derlander, vlak voor ploeggenoot Dai Dai Ntab. ,,Ook nog in zo'n close call, dan is het al supergaaf dat ik hier mocht rijden'', zei Krol gister avond na zijn winst. ,,Ik dacht: als ik podium kan rijden, zal dat voor mij iets unieks zijn, dat zou mooi zijn. Maar toen liep het dusdanig goed op de eerste dag dat ik bovenaan stond.'' Ontspanning Op de 500 meter moet alles klop pen. Daar is hij niet in zijn comfort- zone, zoals Krol dat beschrijft. Vaak schaatste hij veel snellere rondes op de 1000 meter dan op de 500 meter. Een verbetering van zijn snelste tij den zat er wel in, wist hij al jaren, maar regelmatig was hij te gehaast. ,,Het zit bij mij in een bepaalde ont spanning zoeken in je slag. De 500 is kort, spannend, daar mag ik geen fouten maken. Dan ga ik zo gespan nen rijden waardoor ik vaak mis sers maak. Maar dat heb ik nu steeds beter onder de knie.'' Dat was te zien op de eerste dag, waar Krol het grote verschil maakte. Eerst reed hij een persoonlijk re cord op de 500 meter in 34,90, ver- volgens maakte hij indruk op de 1000 meter. ,,Daar heb ik een mo kerslag kunnen uitdelen. Mijn in houd op de 1500 meter helpt daar bij, veel sprinters hadden het zwaar in de laatste ronde.'' Medeleven Zijn weg naar de titel werd verge makkelijkt door het ontbreken van een aantal favorieten. Voor Kai Ver bij, zijn ploeggenoot en beste vriend, was de strijd om de titel reeds na zestig meter voorbij door een valpartij. De man die tot dat moment nog de regerend Europees sprintkampioen was, stak zijn punt in het ijs. Krol, die toekeek op een scherm in de tunnel onder de ijs baan sloeg zijn handen voor zijn hoofd uit medeleven. ,,Ik wilde heel graag de enige blijven, maar nu komt er sowieso een nieuwe sprintkampioen", zei Verbij. ,,Dat is Ik had niet gedacht ooit een sprint- toernooi te kunnen winnen heel erg balen.'' Het toernooi was hiervoor twee edities oud, Verbij werd twee keer kampioen. En Pavel Koelizjnikov, de wereld recordhouder op de 500 en 1000 meter, ontbrak in Thialf. De Rus stond reserve voor het toernooi, na dat hij eerder dit seizoen was uitge schakeld door het coronavirus. ,,Kijk, ik rij geen 34,3'', zegt Krol. ,,De vraag is aan de andere kant wel hoe fit hij is. Dat zullen we de ko mende weken zien. Ik kijk er wel naar uit om volgende week een 1000 meter tegen hem te rijden.'' Maar eerst overheerst vanzelf sprekend de trots van het winnen van het onverwachte voor Krol. ,,Ik had niet gedacht ooit een sprint- toernooi te kunnen winnen. Het was geen hoofddoel, maar om dit EK erbij te kunnen schrijven is iets wat ik niet zal vergeten.'' JUTTALEERDAM Marcel Bosker kende een heel gek weekeinde. Eerst verzwikte hij zijn enkel, later pakte hij alsnog het zilver achter Patrick Roest, door bij de tien kilometer slechts 0,4 seconde voorsprong over te hou den op de Noor Sverre Lunde Pedersen. ,,De man met de hamer sloeg me helemaal verrot'', zei hij over zijn laatste slopende meters. maandag 18 januari 2021 GO Nils van der Poel (foto) zorgde voor sensatie op de tien kilometer. De 24-jarige Zweed met Nederlandse grootouders reed met 12.42,80 de op twee na snelste tijd ooit in Thialf. Hij steeg erdoor van de elfde naar de vierde plaats. Krol verbaast iedereen Lisette van der Geest Heerenveen -Thomas Krol (28) HEERENVEEN Jutta Leerdam kende een tumul tueus weekeinde, maar hield altijd zicht op het goud. ,,Ik ben gelukkig een vrij vrolijk type'', zei ze met haar eerste Euro pese sprinttitel op zak. Wat haar be trof mocht een schaatswijsheid de prullenbak in. ,,Ze zeggen altijd: op een sprinttoernooi mag je niet meer dere fouten maken. Nou, ik maakte er denk ik wel vijftig. En toch heb ik ge wonnen." Geroutineerd doet de 22-jarige Leer dam haar verhaal, alsof winnen van zelfsprekend is, maar deze titel kwam allesbehalve vanzelf. Het kostte de favoriete moei te, na dag 1 moest ze in de achtervol ging op de Russin Angelina Golikova door allerlei mis- sertjes. Ze sloeg haar slag pas op de laatste 1000 meter. „Maar ik ben niet lang boos op mezelf gebleven. Ik weet dat ik mezelf niet help als ik in het negatieve ge voel blijf hangen.'' En zo kon Kosta Poltavets, de coach die haar een dag eerder nog ver telde dat ze 'alles fout had gedaan wat ze fout kon doen', haar al tij dens de laatste rit tussen Golikova en Femke Kok felicite ren. ,,Ik ben niet zo van het vroege jui chen, maar hij zag dat het genoeg was.'' Patrick Roest overheerste als Sven Kramer in zijn beste jaren. Thomas Krol bij zijn eerste 1000 meter, waarop hij zoals hij zelf zei 'een mokerslag' uit deelde aan de concur rentie. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40