me in actie tegen protest NIEUWS 3 CORONA AANPAK Als we in Nederland willen voorkomen dat de Britse coronamutant ons zorgsysteem omverblaast, zullen we écht minder bij elkaar over de vloer moeten komen. Dat zegt Koen Pouwels, die met collega's in Oxford onderzoek doet naar de variant. Als premier Boris Johnson het Britse volk toespreekt over het co ronavirus, doet hij dat mede op basis van ge gevens die de Nederlandse gezond- heidseconoom Koen Pouwels (34) voor hem op een rijtje heeft gezet. De jonge onderzoeker, geboren in Har- denberg en sinds twee jaar werk zaam aan de universiteit van Oxford, bemant de machinekamer van het Britse coronabeleid. Afgelopen vrijdag publiceerden Pouwels en zijn collega's een uitge breid onderzoek. Ruim een miljoen wattenstaafjes uit heel Engeland werden geanalyseerd. Belangrijkste conclusie: de Britse variant (B.1.1.7) is écht besmettelijker. ,,Per dag groeit hij ongeveer 6 procent sneller dan andere varianten", zegt Pouwels via een videoverbinding. Aangezien een besmettingscyclus zo'n vijf dagen duurt, is de Britse variant onge veer 30 procent besmettelijker dan de ouderekent Pouwels voor. Een akelige conclusie. „Het betekent dat maatregelen die tegen de eerdere variant wel werkten, voor de nieuwe variant ineens niet meer voldoende zijn. Dat zag je hier ook: het gedrag van mensen veranderde in november en begin december eigenlijk niet, en toch ging het aantal besmettingen plotseling rap omhoog." In een maand tijd was er een ver vijfvoudiging. Het leidde tot beklij vende beelden vanuit Londen, waar ambulances voor het ziekenhuis in de rij stonden. ,,Dat was echt schok kend om te zien, ook omdat ik dok ters ken die daar werken." Wiskundig Redenen dat de besmettelijkere vari ant in Nederland mét de overhand krijgt, kan Pouwels eigenlijk niet ver- Zie niet hoe je voorkomen kuntdatonze variant bij jullie de overhand krijgt zinnen. ,,Puur wiskundig kan het ei genlijk niet anders, indien er geen andere grote veranderingen plaats vinden. Als de variant echt besmet telijker is - onze data tonen dat aan -, als een bepaalde hoeveelheid men sen al besmettelijk is en als de regels niet streng genoeg zijn, dan zie ik niet in hoe je het kunt voorkomen." Mogelijk is variant B.1.1.7 bij ons nog relatief beperkt aanwezig. Zater dag bleek dat het RIVM iets meer dan tweehonderd gevallen gevonden heeft, ruim honderd meer dan een week eerder. ,,Het is zaak de variant klein te houden. Waar ik me dan over verbaas, zijn de Nederlandse bezoek- regels. Je mag dagelijks twee mensen ontvangen, uit verschillende huis houdens, en het mogen elke dag weer anderen zijn. In theorie kun je wekelijks dus mensen uit veertien huishoudens zien. Als dat in Groot- Brittannië was gebeurd, was het echt één grote chaos geworden." De Britten kunnen één huis houden kiezen dat ze af en toe zien. „Ik denk dat dat een goede regel is. Je kunt niet controle ren of mensen zich eraan hou den, maar ik denk dat de meeste mensen wel bereid zijn de regels te volgen." Een andere bevinding van het Oxford-onder- zoek sterkt Pouwels in zijn overtui ging dat verdere bezoekbeperking cruciaal is in de strijd tegen het virus. De Oxford-onderzoekers zien dat mensen zonder klachten ook vaker positief testen, en 'mogelijk substan tieel bijdragen aan de verspreiding van het virus'. Iedereen kan dus een besmettingsbron zijn. ,,Vergeleken met de eerste golf zien we nu vaker dat hele gezinnen besmet zijn. Toen bleef het vaak beperkt tot twee of drie personen binnen een gezin. Dat duidt erop dat mensen het virus on gemerkt toch makkelijker overdra gen. Als je dan ook nog van huishou- den naar huishouden gaat, kan het hard gaan." Uit de Oxford-studie blijkt niet onomstotelijk dat kinde ren relatief vaker ten prooi vallen aan de nieuwe variant. ,,We zien wel veel besmettingen onder kinderen, ze zijn zelfs de groep die nu het vaakst besmet is, maar dat zien we bij de oude variant ook. Dat heeft vermoe delijk te maken met de lock- downmaatregelen hier. De scholen bleven zo lang mogelijk open." Pouwels en zijn collega's baseren hun conclusies op onderzoek waarbij elke dag duizenden Britten een vra genlijst invullen en een coronatest doen. Daardoor hebben ze in Oxford constant zicht op het virus, in Neder land ontbreekt dat goeddeels. Grote opmars De Britse variant kregen ze begin de cember in de smiezen. In het zuid westen van Engeland nam het aantal besmettingen plots sterk toe. Nadere analyse leerde dat één virustype vaak voorkwam onder de positieve geval len. B.1.1.7, inderdaad, sindsdien we reldwijd bekend als de Britse variant. ,,Toen zijn wij in onze data gaan kij ken, en zagen wij ook dat deze vari ant al een tijdje aan een grote opmars bezig was." Het was het begin van een dolle maand. ,,Iedereen wilde meer weten, er kwamen allerlei ver zoeken. Ik weet niet of ze direct van Johnson kwamen, van het Britse OMT of gezondheidsminister Matt Hancock, maar er zat veel druk op." De afgelopen dagen lijken de cijfers in Groot-Brittannië wat gunstiger. Hoe het werkelijk zit, zal blijken uit de analyse die Pouwels deze week met zijn collega's maakt, en die ver volgens weer in Downing Street 10 wordt bezorgd. ,,Dat is echt heel bij zonder om mee te maken, maar net als mijn collega's heb ik het liefst dat het morgen voorbij is, en we gewoon weer normaal aan het werk kunnen." maandag 18 januari 2021 GO DEMONSTRATIE LOCKDOWN Heftige confrontaties tussen politie en beto gers, gisteren op het Museumplein in Am sterdam. Daar mocht een demonstratie tegen premier Rutte en de coronamaatregelen niet plaatsvinden, maar betogers zagen niets in de wél toegestane plek in het Westerpark. Met honderden kwamen ze daarom toch. Daarop volgde een noodbevel, de oproep te vertrek ken en uiteindelijk de inzet van de ME, hon den en waterkanonnen. Sommige betogers hadden vuurwerk bij zich en er werd met stenen naar de politie gegooid. Er zijn onge veer honderd mensen aangehouden. foto epa Britse onderzoeker 'verbaasd' over onze bezoekregels Sander van Mersbergen Rotterdam/Oxford - Koen Pouwels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3