Doo 'De Slag om de Schelde zal zijn publiek vinden' GGD zoekt naar bron Britse variant corona 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het sneeuwde. Piepkleine vlokjes, alsof de sneeuw ver geten was hoe het ook al weer hoorde. Toch legden al die vlokjes samen een lieflijke deken van onschuld over het land. Maar ook de vrieskou was vergeten hoe het hoorde en liet zich bijna de zelfde dag nog wegduwen door de opdringerige dooi die het land hier weer in een drassig moeras veran derde. Het land ligt er weer bij zoals het zich voelt: kil en zompig. Deze week is het kabinet afgetre den. Afgetreden wegens een kil en onmenselijk beleid, dat burgers on terecht in een moeras van schulden deed belanden. Eén minister, Wie bes, trad nog een treetje verder af. Hij heeft geen schuldgevoel, ver meldt hij bij zijn afscheid. Ik vraag me altijd af hoe mensen dat doen: geen schuldgevoel. Ik voel me overal schuldig over, ook als ik er niks mee te maken heb. Schuldge voel en Verantwoordelijkheidsge voel wonen in hetzelfde huis bij mij. Wanneer ik Wiebes en staatsse cretaris Van Huffelen (de huidige staatssecretaris van Financiën) zie en hoor, ben ik altijd betoverd door hun optredens. Ze zijn zo weggelo pen uit een sprookje. Ik stel me Wiebes voor als de vrolijke, naïeve elf, huppelend door het betoverde bos. Hij laat zich nietsvermoedend in met de boze tovenaar en heeft niet door wat de gevolgen daarvan zullen zijn. Van Huffelen is de iet wat ijdele heks met een dik spreu- kenboek waarvan enkele pagina's ontbreken. Een slecht uitgevoerde 30.000-euro-spreuk werd zo een boemerangspreuk: geld dat be doeld was voor de burgers, kwam plotseling weer bij haarzelf terecht. Of het verhaal goed afloopt moe ten we nog afwachten. Er wordt een nieuwe overheid beloofd waar transparantie en openheid de norm is en waar dienstbaarheid aan de burger centraal staat. Een mooie wens die veel hard werk zal vragen en wellicht ook wat toverkracht. Ik hoop dat dit het begin van het einde van de lange wantrouwwin- ter is. Dat is een dooi die ik van harte zal verwelkomen. Schuldgevoel en Verantwoordelijkheids gevoel wonen in hetzelfde huis bij mij DE STELLING Vandaag: Van mij mag er nog veel meer sneeuw vallen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters MEER HUISELIJKE SPANNINGEN DOOR LANGDURIGE LOCKDOWN Boer Burger Beweging doet in Zeeland mee Hrieps uitgesteld tot september VLISSINGEN Bestelbus vol wietplanten De Slag om de Schelde, een epos over de Vergeten' maar voor het verloop van de Tweede We reldoorlog bepa lende strijd in onder meer Zeeland in het najaar van 1944, is met een budget van 14 miljoen euro een van de duurste Nederlandse films ooit. Het was oorspron kelijk de bedoeling dat die in no vember vorig jaar zou uitkomen, maar vanwege de coronabeperkin gen werd dat vervolgens uitgesteld naar april dit jaar. Uiteindelijk vond de première plaats op 14 december en zou de film vanaf 17 december in alle bioscopen gaan draaien. Maar de nieuwe en nog altijd voortdu rende lockdown gooide roet in het eten. Daarmee viel ook het be oogde kerstsucces in het water. Opstapelen Onduidelijk is vooralsnog wanneer bioscopen weer open mogen en onder welke voorwaarden. ,,Dat weet niemand", zegt producent Alain de Levita. Bang dat de film 'teloor' gaat is hij echter niet. ,,To- taal niet. Alles en iedereen heeft hier last van. Natuurlijk, we had- den misschien al op een miljoen bezoekers kunnen zitten, maar ik weet zeker dat mensen deze film willen zien zodra het weer kan." De producent is zich bewust van het feit dat de uitgestelde films zich opstapelen, maar hij denkt niet dat De Slag om de Schelde onder sneeuwt in het Hollywood-geweld (zoals onder meer de - inmiddels niet meer zo nieuwe - James Bond) dat nog op de rol staat. ,,De film staat goed in de markt en de reac ties zijn positief. Het loopt niet zoals we gehoopt hadden, maar de film is goed en die zal zijn publiek uiteindelijk vinden." Overigens zei De Levita eerder tegen de NOS dat geld ver dienen niet het hoofd doel is van de film. „De Ik weet zeker dat mensen deze film willen zien zodra het weer kan opzet is niet om er geld aan te ver dienen, maar om een epische film te maken die leert hoe de oorlog was." Vanwege de uitgestelde bio scoopvertoning verschuift ook de televisiepremière bij co-producent EO van komend voorjaar (was mei) naar het najaar. De film komt ook wereldwijd op Netflix, maar van wege die televisie-uitzending (nog) niet in Nederland. Ziekenhuis Adrz in Goes maakte vrijdagavond bekend dat vier me dewerkers op de Covid-afdeling besmet zijn geraakt met de Britse variant. Het ziekenhuis heeft de coronamaatregelen verder aange scherpt. De getroffen medewer kers zijn hersteld of herstellende, aldus het ziekenhuis. Na de ontdekking van de virus variant is door Adrz direct bron- en contactonderzoek gedaan. De GGD heeft vervolgens aanvullend brononderzoek ingesteld, aldus woordvoerder Lotte Rijk. ,,We willen weten waar deze mensen de Britse variant eventueel op hebben kunnen lopen en of er een link is naar Groot-Brittannië of een ander land." De gegevens worden niet open baar gemaakt omdat ze te herlei den zijn naar personen. Wel wor den ze verzameld 'om de binnen komst van de variant in kaart kun- We willen weten waar deze mensen de Britse variant op hebben kunnen lopen nen brengen'. ,,Dat wordt door alle GGD'en gedaan waar een Britse variant is", aldus Rijk. ,,Die gege vens worden gebundeld en als in put voor landelijk beleid ge bruikt." maandag 18 januari 2021 Reageer op pzc.nl Weekend: Ook Rutte moet opstappen als lijsttrekker 2191 reacties AL ZIJN HENK EN IK JUIST MEER NAAR ELKAAR TOE@E<3ROEIfe VLISSINGEN De Boer Burger Bewe ging mag ook in Zeeland meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen. De partij haalde 45 steunver klaringen bij elkaar; er waren er 30 nodig. Op de lijst staan ook Zeeuwse kandidaten. Op plek 16 van de kandidatenlijst staat Kees Hanse (Zierik- zee, akkerbouwer), op 17 gevolgd door Arno Vael (Zaamslag, akkerbou wer). Han van 't Hof (Sint- Annaland, inwoner) is te vinden op plaats 19 en op plek 20 staat Gert-Jan Minderhoud (Oudelande, akkerbouwer). GRIJPSKERKE De organisatoren van Hrieps hebben besloten het muziekfestival dat normaliter in mei plaats vindt, uit te stellen tot september. In verband met de coronapandemie komt mei nog wat te vroeg, meldt de organisa tie op Facebook. Daarom wordt als nieuwe datum zaterdag 18 september aangehouden. De acts van Snollebollekes, Mooi- wark, The Dirty Daddies en Surrender verhuizen in elk geval mee, de overige optredens gaan voor zover mogelijk ook mee naar september. De al verkochte kaarten blijven geldig. Twee mannen zijn giste ren in Vlissingen aange houden omdat ze ver dacht worden van het vervoeren van een grote hoeveelheid wietplanten in een bestelbus. Agenten roken zondag rond 01.50 uur op de Dreesstraat een sterke wietlucht. Die kwam van een geparkeerde bestel bus. Twee mannen lie pen op dat moment weg van de bestelbus. De po litie heeft hen aange houden. Het gaat om een 26-jarige man uit Middelburg en een 21-ja- rige man uit Oostburg. De politie onderzoekt hun betrokkenheid. Nu de bioscopen dicht zijn en het er naar uitziet dat dat ook nog wel even zo zal blijven, rijst de vraag wat dat betekent voor de miljoenenproductie De Slag om de Schelde. Producent Alain de Levita (foto) maakt zich aller minst zorgen. ,,We hebben hier nu eenmaal mee te dealen." Luc Oggel Vlissingen - Alain de Levita, producent Ook al was het te verwachten en een kwestie van tijd, toch vindt GGD Zeeland het 'zorge lijk' dat de Britse variant nu ook in de provincie is aangetroffen. Ze probeert te achterhalen waar het vandaan komt. Jeffrey Kutterink Goes - Lotte Rijk, woordvoerder GGD Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2