ZEELAND GEBOEKT P Vikingen op de kust van Walcheren Hier bij ons is de verte dichtbij 7 Dichter Jos Daelman neemt afscheid in stijl. Met de bundel Oase rondt hij zijn oeuvre af. 'Wanneer de liefde plicht wordt, sterft ze in dankbaarheid'. lm Bu uurman Bauke had de ziekte ook, Parkinson. De wereld werd be perkt tot zijn huis, daarna tot de [woonkamer, vervolgens tot de stoel, uiteindelijk tot het bed. Wat bleef was zijn opgewekte pessimisme. Wan neer ik hem na de zoveelste valpartij moest oprapen, bijvoorbeeld tussen de scherpe scherven van de gesneuvelde glazen salontafel, wist hij door een grapje het zware moment toch licht te maken. Zo'n hou ding, een dergelijke toon meen ik ook te her kennen in Oase, de bundel met zoals nadruk kelijk wordt aangekondigd de laatste gedich ten van Jos Daelman, in 1937 geboren te Zwijndrecht (Antwerpen). Dat woord 'laatste' valt vaker, bijvoorbeeld in een noot bij een van de gedichten: 'Axel. Zeelands stadje, waar de dichter Jos Daelman zijn laatste jaren verbleef. En goed om zich heen keek, getuige een gedicht Zeeuwse Vrou wen waarin hij constateert: 'Zoals vrouwen hier fietsen/ sterk, bloot uit de dijen, zo zelf bewust,/ is meer dan enkel aanwezig zijn'. Daelman, aanvankelijk actief onder het pseudoniem Walter Zone, is een vooraan staande verschijning in de Vlaamse poëzie. Sinds zijn debuut uit 1959 publiceerde hij vele bundels, maar via de uitgebreide bloemlezing Herdersuur (1996) kun je kennismaken met zijn werk. Waarin vrouwen, en niet alleen de Zeeuwse, vaker worden geëerd. Vrouwen heb ben een gave die mannen missen, de laatsten zijn 'bang voor het verdronken meisje/ diep in de handpalm/ van hun avondlijke ogen'. Winter De winter lijkt zijn favoriete seizoen, en de dood is in zijn gedichten altijd een vanzelf sprekende verschijning. Opmerkelijk is zijn liefde voor Griekenland, in het bijzonder voor Chios. Hij eerde het eiland zelfs met een bun del in het Engels én Grieks vertaalde gedichten, Poems for a se cond soul (2010). Hij verbleef elk jaar op het ei land, vertelt hij in De rouwvlinder (2016), een bundeling van dagboekaantekeningen, essays over poëzie en gedichten. Een van die gedichten is Mannetje, opgedra gen aan Mervyn Peake, een in 1968 overleden Britse auteur en illustrator die aan Parkinson leed. Het gedicht, met een zelfspot die mijn buurman Bauke zeer had aangesproken, keert zonder de opdracht terug in de reeks 'Mr Par kinson, I presume', een middelpunt in de bundel Oase: 'Er is een mannetje in komen te wonen./ Hij is wie ik ben,/ Morst met mijn soep,/ Steekt een boterham in mijn neus'. Aan het slot wist dit gedicht zich uit, zoals Parkin son een mens uitwist: 'Er is een mannetje ko- men wonen/ Er is een mannetje/ Er is een/ Er is'. In een noot licht de dichter toe: 'De ziekte van Parkinson is ongeneeslijk. Ze sluit je op in een falend lichaam en gooit de sleutel weg.' Daelman maakt in de reeks ook duidelijk wat Parkinson doet met je geest ('alsof onder een theemuts,/ het hoofd vol mist,/ verzamelt hij zijn geheugen') én met je omgeving. Een ge dicht Mantelzorg opent met de regels: 'Wan neer de liefde plicht wordt,/ sterft ze in dank baarheid'. Om te onthouden. Oase biedt de verlichting van poëzie in een verduisterde we reld. De dichter is meer dan een patiënt, zijn lezer voelt zich genezen door dit testament. Het moeten turbulente tij den zijn geweest aan de Zeeuwse kust. In het jaar 837 plunderden Denen de han delsplaats Walcheren of Walacria bij het huidige Domburg. Ze voerden raids uit op vrijwel alle Noordzeekusten. Zo ook op Wal cheren dat in die tijd een redelijk welvarende handelsnederzetting was. De plundertochten waren toen al jaren aan de gang. Het in leen geven van land aan de ver overaars was een probaat middel om je te beschermen tegen de on getwijfeld nieuwe krijgslustigen die nog zouden komen. Zo was er ook in het deltagebied gerede neerd. De Deen Hemming sneu- velde in 837 als verdediger, hij had Walcheren en omliggende landen waarschijnlijk in leen ontvangen van Lodewijk de Vrome. Hem- mings neef Harald was in dit ge val de aanvaller. Harald won. Ko ning Lotharius dacht in 840 een goede zet te doen door Walcheren in leen te geven aan diezelfde Ha- rald. Dat pakte verkeerd uit. Wal cheren ontwikkelde zich tot een piratennest van waaruit rooftoch ten in Vlaanderen en het Franki sche achterland werden georgani seerd. Het is een fascinerende ge schiedenis en slechts een klein onderdeel in het grote verhaal over de plundertochten van Zwe den en vooral Denen. Jan J.B. Kui pers uit Kattendijke vertelt in zijn boek Vikingen - IJzeren eeuwen om de Noordzee over die van wapen gekletter doortrokken tijd in de 9de en 10de eeuw na Christus. Hij plaatst de Vikingenterreur in een breed perspectief. We lezen hoe het christelijk Europa werd be dreigd niet alleen vanuit het noorden door de Vikingen maar ook vanuit het zuiden door de Sa- racenen en Moren en vanuit het oosten door de Avaren en Magya- ren. Bouwde Willem de Verove raar van Engeland in 1066 sche pen op het eiland Wulpen? Het zou zo maar kunnen. Daarvan zijn geen tastbare bewijzen meer te vinden. Die zijn er wel van de ringwalburgen die de kustbewo ners opwierpen om zichzelf te beschermen. In Oost-Souburg en Burgh kunnen we in deels gere construeerde burgen meer dan duizend jaar teruggaan. Dat kan ook in het boek van Kuipers. Hij heeft er een boeiend, fraai geïllu streerd verhaal van gemaakt. Zeeuwse schrijvers Het is bijna een Zeeuws volkslied, het gedicht dat sinds een jaar de gevel van Omroep Zeeland siert. Een licht gedicht, dat zingt en klinkt. Op polder rijmt kolder in dit door Eric van Laere geschreven werk: 'Hier bij ons is er altijd de wind/ die het water doet schuimen/ en de hemel wil ruimen/ totdat hij geen wolkje meer vindt.' De sere nade aan zijn streek staat natuur lijk ook in zijn bundel De zon gaat vrolijk onder. Net als andere Zeeuwse gedichten. Hij hoeft niet ver voor inspiratie te gaan, hij woont aan de Westerschelde, in Terneuzen, waar hij vroeger le raar Engels was. De Schelde en de scheepvaart. 'Wie van hier komt is ermee opge groeid', merkt Van Laere op, in 1944 geboren, voor zijn studie naar Amsterdam gegaan, maar weer te- rugge- Ml J keerd. Na zijn pensi onering, zo meent hij, 'is het ei genlijk pas goed be gonnen'. Dat geldt in ieder ge val voor het schrij ven. Een paar jaar terug ver scheen zijn Dichtbij huis, nu is er dit nieuwe boekje waarin hij zijn overtuiging waarmaakt dat poëzie dichtbij de aarde moet blijven. Toch is er hemel genoeg, mede dankzij zijn omgeving die hij zo uitbundig bezingt: 'Hier bij ons is de verte dichtbij/ lijkt de afstand vergeten/ wordt er niets afgeme- ten/ hier bij ons is de ruimte nog vrij'. Hij kijkt niet alleen uit zijn raam, maar blikt ook in zijn ge heugen. Er zijn herinneringen aan Hulst, het Jansenius Lyceum, waar dansles werd gegeven: 'Zenuw achtig wachtend op het sein/ om zonder je te haasten toch als eer- ste/ bij de meiden aan de overkant te zijn'. Eerste zoen De dichter en de meisjes, 'Nellie van de warme bakker' bijvoor beeld. Het liep met haar niet zo lekker: 'Zij maakte plannen maar vergat/ dat ik het liefst die dingen wilde/ waar zij geen zin in had.' De vreselijke, de heerlijke onbe holpenheid van jonge liefde. Me nigeen zou er alles voor geven om óók naar dat land terug te kunnen keren. Je eerste zoen nog eens overdoen. OASE maandag 18 januari 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Er is een mannetje in komen te wonen Mario Molegraaf Jos Daelman: Oase - Uitgeverij C. de Vries- Brouwers, 64 pagina's, 19,50 euro. Jan van Damme Jan J.B. Kuipers: Vikingen - IJze ren eeuwen om de Noordzee - Uitgeverij Walburgpers, hardco ver, 160 pagina's, 29,99 euro. Mario Molegraaf eric van laere cU> QCLOt vrolijk. o-Tudtr Eric van Laere: De zon gaat vro lijk onder en komt lachend weer op- Uitgave in eigen beheer, 84 pagina's, 12,50 euro. Gedichten Jos Daelman is een vooraanstaande verschijning in de Vlaamse poëzie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27