Robesin vraagt Kamer om onderzoek Hedwigepolder ZEELAND 3 V HET ZWAAR Bram is de eerste zomertortel ter wereld met een gps-zender met zonnepaneel. foto Jennifer vreugdenhil. vergezeld is van vrouwelijk schoon, is helaas niet bekend. Jennifer Vreugdenhil gaat er vanuit dat Bram ergens in de buurt van Jos is. Maar zeker weet ze dat niet. ,,Van de vijf vogels die waren uitgerust met hypermo derne gps-zenders is alleen hij In ruim veertig jaar tijd is het aantal zomertortels met 97 procent afgenomen nog in beeld. ,,Van de anderen is er een overleden, de rest zijn we kwijt. Het bijzondere van deze zenders is dat ze coördinaten zeer nauwkeurig opslaan. Als Bram te rugkomt, heeft hij een rugzak vol met data. We hoeven hem niet te vangen, we kunnen de zender binnen 500 meter aflezen. Tenzij de zender het niet meer doet, dan halen we hem eraf." Jennifer werkt daarvoor overigens samen met Het Zeeuwse Landschap en Vogelbescherming Nederland. Dat Bram de wetenschap, maar vooral zijn soortgenoten een grote dienst bewijst zal hem waarschijnlijk ontgaan. ,,We kun nen straks tot de meter nauwkeu rig zien waar hij is geweest. Aan de hand daarvan kunnen we kij ken hoe zomertortels zich gedra gen en wat ze nodig hebben om te overleven." Dat is weer nodig voor een nieuw project waarmee Jennifer bezig is. ,,Met behulp van de data die Bram heeft verzamelt, richten we op Walcheren de komende tijd een proefgebied in. Dat pro beren we zo in te richten dat zo mertortels er zich prettig voelen en er gaan broeden. De komende jaren hopen we uit deze proef les sen te trekken zodat we in heel Nederland dat soort gebieden kunnen inrichten." Robesin dient daartoe donderdag 4 februari een petitie in waarin hij de Kamer voorstelt een parlemen taire ondervraging mogelijk te ma ken, waarbij alle betrokkenen - (oud-)politici, ambtenaren, be langhebbende particulieren, orga nisaties - onder ede worden ge hoord. Alle 150 Tweede Kamerle den krijgen die dag meteen ook een exemplaar van zijn dan te ver schijnen boek Alles voor de Herto gin. De Hedwigepolder in het ooste lijkste puntje van Oost-Zeeuws- Vlaanderen werd in 1907 ingepol derd, zo'n driehonderd hectare in totaal. Ondanks verzet vanuit de politiek en door bewoners besloot het Rijk in 2012 tot ontpoldering. De voorbereidingen daarvoor zijn in volle gang. Tegenstander Oud-journalist en oud-politicus Robesin is altijd uitgesproken te genstander geweest van de ontpol dering. In zijn in 2017 verschenen boek Staart van de walvis geeft hij een overzicht van wat hij noemt 'politiek gesjoemel' en heeft hij het over 'één groot complot, opgezet door de Vlamingen en bedoeld om de haven van Antwerpen te laten groeien'. Toen pleitte hij al voor een parlementair onderzoek: ,,Het is tijd voor een gewetensonder- Eén groot complot, opgezet door de Vlamingen en bedoeld om de haven van Antwerpen te laten groeien zoek met open vizier, dat zou hel pen het vertrouwen van mensen in de politiek terug te winnen." Nu vraagt hij met zijn petitie de Kamer rechtstreeks om een onder zoek. In de begeleidende brief aan Kamervoorzitter Arib verwijst hij naar de actuele toeslagenaffaire die volgens hem eens te meer duide lijk maakt dat burgers het recht hebben om te weten hoe besluit vorming tot stand komt. Over de Hedwigekwestie schrijft hij: ,,Hoe is de overheid tot besluiten kun nen komen die jarenlang voor zo veel maatschappelijke en politieke onrust hebben gezorgd, terwijl onttrokken aan de openbaarheid, de uiteindelijke afronding op voor hand vast stond?" En verder over het gevraagde onderzoek: ,,Het is uitsluitend bedoeld om een opti male, eerlijke waarheidsvinding te bewerkstelligen; het achterhalen van hoe het allemaal zó is gebeurd nog gebeurt en het trekken van lessen voor de toekomst." Een parlementaire ondervraging is een lichte versie of een verkort Het is tijd voor een gewetensonderzoek met open vizier - Johan Robesin traject van een parlementaire en quête: er is vooraf geen uitgebreid dossieronderzoek nodig, er wordt gebruikgemaakt van bestaande kennis in de vorm van documen ten, nota's, briefwisselingen en notulen. De Kamer besluit of er op het verzoek wordt ingegaan. De Zeeuwse zomertor tels Jos en Bram overwinteren in Afrika. Ze vertrok ken, apart van elkaar, uit Westkapelle en Nisse. Jos zit in Mali. Waar Bram uithangt, we ten we pas in mei. Tegen die tijd komen ze weer op Walcheren aan en hebben ze bijzondere bagage bij zich. Want wat de bedreigde diertjes niet weten, is dat alles wat ze doen nauwkeurig wordt vastgelegd. Jos pakte op 14 sep tember zijn bie zen en liet Westkapelle snel ach ter zich. Kameraad Bram sloeg zijn vleugels drie dagen later uit bij de schaapskooi in Nisse. Voor beide het begin van een ongeloof lijk zware, maar vooral levensge vaarlijke reis van zo'n 4000 kilo meter. Zonder het van elkaar te weten, kiezen ze - net als hun soortgenoten uit Engeland en Duitsland - voor lange nacht vluchten via de 'Western Flyway': over België en Frankrijk naar Spanje. Na een tussenstop vliegen ze over Marokko en de Sahara in de richting van Mauritanië. Zenders^ Beide tortels hebben bijzondere .bagage bij zich. Jos draagt een satellietzender mee, zo dat de hele wereld zijn reis via in ternet kan volgen. Bram is de eer ste zomertortel ter wereld met een gps-zender met zonnepaneel. Die zender is niet uit de ruimte te vol gen, maar vertelt ons bij terug komst op Walcheren tot op 15 me ter nauwkeurig waar hij heeft ge zeten. Dat gebeurt niet voor de lol, vertelt ecoloog en vogelonder zoekster Jennifer Vreugdenhil. ,,In ruim veertig jaar tijd is het aantal zomertortels met 97 procent afge nomen. In Nederland zijn er vol gens de laatste telling nog zo'n 1200 broedparen over, maar die telling is al een paar jaar oud." Jos en Bram zijn dus van een bedreigde vogelsoort en hebben het dan ook zwaar. Dat begint al dichtbij huis, waar ze simpel weg minder te eten hebben. Ze zijn dol op zaadjes, onder meer van onkruidplantjes. ,,Maar door grootschalige landbouw is hun leefgebied steeds kleiner geworden. Er zijn steeds minder kleine akkers met heggen, on kruid en bomen, plekken waar ze zich prettig voelen." Spervuur Natuurlijk, dat is al dramatisch genoeg voor Jos en Bram. Maar ze hebben nog meer kopzorgen. Bij hun jaarlijkse reis naar Afrika moeten ze oppassen voor een spervuur aan kogels. Want in Frankrijk en Spanje mag op hen worden gejaagd. Elk jaar weer schieten jagers vele duizenden zomertortels aan gort. Gelukkig weten we één ding zeker: Jos heeft de jaarlijkse el lende weer doorstaan. Na vijftien dagen doorjakkeren en een korte tussenstop in de Spaanse regio Valladolid trok hij over Gibraltar en Marokko. Hij vloog hoog over het Atlas-gebergte en de Sahara, naar Mauritanië en Mali. Daar sterkt hij nu aan ten westen van de stad Kayes en eet hij zijn buik vol langs de rivier Sénegal. Of hij maandag 18 januari 2021 vieren vakantie in Afrika - Jennifer Vreugdenhil, ecoloog Kijk live mee waar Jos is via: zomertortels.nl Oud-Statenlid Johan Robesin (1942) uit Hoek wil dat de Tweede Kamer een parlemen tair onderzoek gaat doen naar de besluitvorming rond de ont- poldering van de Hedwigepol der. Jan van Damme Hoek - Johan Robesin in zijn boek Staart van de Walvis Jeffrey Kutterink Nisse/Westkapelle 'L 4fÊk: %r M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23