s? Test plan van 's Heeren Loo SGP: Tunnel tolvrij voor Zeeuwse gebruikers Bijna hele afdeling bij Emergis is besmet 3 Winter 2 is de kleinste van zijn familie Corona? Britse variant? Jos en Bram trekken zich er niks van aan en vieren gewoon vakantie in Afrika. Maar alles wordt vastgelegd. E ZOMERTORTELS VOGELTJES HEBBEN Commentaar Zorginstelling 's Heeren Loo wil centrale wooncomplexen bouwen voor mensen met een verstandelijke en/of licha melijke beperking. De Zeeuwse gehandicaptenraad vindt dat in strijd met het VN-Verdrag Handicap. 's Heeren Loo denkt van niet. Toch is het goed om het plan te laten toetsen. Het is nog maar enkele tientallen jaren geleden dat mensen met een beperking woonden in grote complexen aan de rand van de stad. Oprichter Piet van den Beemt van de door 's Hee ren Loo overgenomen instelling Arduin veranderde dat radi caal: mensen gingen wonen in normale huizen in alledaagse wijken. Want, vond hij, de cliënten hebben recht op een zo nor maal mogelijk leven. Door ze in normale buurten te laten wonen, zou ook contact ontstaan met buurtbewoners. Een nobel streven, al is dat lang niet overal uit de verf gekomen. 's Heeren Loo draait het terug en brengt mensen onder in grotere complexen. Ook om problemen op te lossen die elke zorginstelling heeft: hoe hou je zorg betaalbaar en hoe vind je genoeg personeel. De Provinciale Chronisch zieken en Gehandicaptenraad Zeeland vindt dat het plan ingaat tegen het VN-verdrag Handi cap. Daarin staat dat 'mensen met een beperking zelf mogen kiezen hoe, waar en met wie zij willen wonen'. De juridische im plicaties zijn onduidelijk. Het is goed als die worden getoetst bij het College voor de Rechten van de Mens. Tegelijk moet de raad de ogen niet sluiten voor de complexiteit van de zorg. Door ze in normale buurten te laten wonen, zou ook contact ontstaan met buurtbewoners Zaterdag hield de SGP haar virtu ele verkiezingscongres. Daarbij is het verkiezingsprogramma aange past op verzoek van een aantal Zeeuwse kiesverenigingen en de SGP-Jongeren. In totaal werden 125 amendementen en moties in stemming gebracht. In het SGP- programma staat nu dat de SGP de Westerscheldetunnel tolvrij wil maken voor in ieder geval de Zeeuwse gebruikers. Dat voorstel ALMANAK Vroeger duurden de winters eindeloos. Het hield maar niet op met die koude, ijs en sneeuw. Glijden, uitglijden, botten bre ken, autoruiten krabben en schaatsen op natuurijs om met bevroren tenen thuis te komen in het duister. Wat een jolijt. Tegenwoordig is dat beter gere- werd gedaan door de afdelingen Borsele en Terneuzen. Verder staat er nu ook in dat als steeds diepere schepen over de Westerschelde naar Antwerpen worden toegelaten, dit niet mag leiden tot 'binnendijkse' natuur- Dankzij de afdelingen Borsele en Terneuzen staat de tunnel in het verkiezingsprogram compensatiemaatregelen zoals ontpolderingen. Dat gevaar is reëel omdat er dan meer gebaggerd moet worden. De SGP is ook altijd fel tegen het onder water zetten van de Hertogin Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen geweest. geld met de eendagswinter. Dit jaar viel die op zaterdag 16 ja nuari. Wakker worden, genieten van het gedwarrel van de vlok ken, een wandeling door een wit landschap, wat sneeuwbal len gooien, een sneeuwpop ma ken en voor het donker gauw naar binnen. Zo kan het ook. Twee verdachten opgepakt voor wiet Bankdrukker haalt bijna 5000 euro op voor kroegen „Carnaval is een van de leukste en grootste eve nementen in Sas van Gent. Tegelijkertijd ook een evenement waar de cafés het van moeten hebben. Wegens corona zal er in 2021 geen car naval zijn en dit is een zware klap voor de ho reca. Ik wil de cafés in 't Sas een hart onder de riem steken." OOSTBURG Noggeenspoor van Ichelle Bijna alle patiënten van een afdeling ouderenpsychiatrie van Emergis in Kloetinge zijn besmet met corona. Twintig van de 23 patiënten zijn po sitief getest. Eén patient is erg ziek, de anderen hebben vooralsnog milde tot geen klachten. Ook acht medewerkers van de zorginstelling zijn positief getest. De GGD gaat na of onderzoek naar de Britse variant van het coronavirus nodig is. De afdeling is in quarantaine. De medewerkers dragen bescher mende kleding en mondneusmas- kers en de patiënten dragen mond kapjes. Om het risico op een eventu- ele verspreiding te verminderen, kunnen patiënten van de getroffen afdeling tijdelijk geen bezoek ont vangen. Contact met de familie via bijvoorbeeld videobellen is wel mo gelijk. Verlof of (dag)delen naar huis kan nu niet. Verder let Emergis er extra scherp op of corona opduikt bij patiënten en collega's van andere afdelingen. Om inzicht te krijgen in de versprei ding van het virus doet de GGD bron- en contactonderzoek. Nieuwe patiënten kunnen tijdens de quarantaineperiode niet op de betreffende afdeling opgenomen worden. Als toch een opname nodig is, wijkt Emergis uit naar andere af delingen. ZOMERTORTEL mm *1 'k an maandag 18 januari 2021 Het is Zeeuwse afdelingen van de SGP gelukt om het landelijk verkiezingsprogramma een beetje Zeeuwser te maken. Er staat nu bijvoorbeeld in dat de Westerscheldetunnel tolvrij moet worden voor de Zeeuwse gebruikers. Jeffrey Kutterink Den Haag Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN De politie heeft zaterdag in Arnemuiden twee ver dachten aangehouden, nadat er een kilogram wiet, verpakt in zakjes, was gevonden. De politie reageerde op een mel ding van een bezorgde burger en vond vervol gens de softdrugs. De beide verdachten zijn aangehouden en opge sloten in cellencomplex Torentijd in Middelburg. De drugs zijn in beslag genomen. Tegen de twee wordt proces-verbaal op gemaakt. SAS VAN GENT Victor Roegiers wilde zo veel mogelijk geld inza melen voor de kroegen in Sas van Gent door 25.000 kilogram te bank- drukken. Hij ging zater dagmiddag aan de slag in café Bottles Next Door. Aan het eind van de mid dag had hij al bijna 5000 euro opgehaald. In en om de kreek Het Groote Gat bij Oostburg is zaterdag opnieuw ge zocht naar de sinds 14 december spoorloos verdwenen Ichelle van de Velde (29), zonder resultaat. Zoekhondenorganisatie Signi die al twee week enden eerder naar Oost burg kwam, heeft actief gespeurd, evenals een aantal vrijwilligers, laat woordvoerder Lars Wal- der namens de familie weten. Helaas is er, stelt hij, geen spoor aange troffen van Ichelle. Wat er verder gaat gebeu ren, kan Walder niet zeggen. Jos en Bram Jeffrey Kutterink Kloetinge Jos is te volgen via de satellietzender. foto marcel klootwijk Staart- snavellengte: 26-28 centimeter Spanwijdte: 47-53 centimeter Gewicht: 130-180 gram Rode lijst status Nederland: kwetsbaar De zomertortel is de kleinste soort tortel van Nederland en de enige die elke winter naar Afrika trekt. Vanaf begin april arriveert de zomertortel in Ne derland en komt hier om te broeden. In september begint de route naar zijn overwinter- ingsgebied, zo'n 4000 kilome ter verderop. De zomertortel doet daar ongeveer drie weken over. Een broedpaar blijft meer dan één broedseizoen samen. De zomertortel eet voornamelijk zaden van onder meer tarwe, koolzaad en onkruidplantjes (zoals vogelmuur, perzikkruid of duivenkervel).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22