Eventjes sneeuwpret Dwingt 's Heeren Loo tot verhuizen? Instelling en Gehandicaptenraad botsen over grootschalige nieuwbouw i 4 4. Het duurde niet lang. Zondag was het alweer weggesmolten. Maar zaterdag genoot Zeeland van echte sneeuw. Genoeg om sneeuwpoppen van te maken en zelfs sleetje te rijden. We moeten er even op teren. De komende tijd overheersen de temperaturen ruim boven nul weer. iWmt Zorginstelling 's Heeren Loo wil voor Zeeland drie centrale woon complexen bouwen voor elk 75 tot 100 cliënten. De complexen voor mensen met een verstandelijke en/of lichamelijke beperking ko men in Vlissingen, Middelburg en Goes. De plannen stuiten op grote bezwaren van de Provinciale Chro nisch zieken en Gehandicaptenraad Zeeland. ,,In het VN-verdrag staat dat mensen de vrije keuze moeten hebben om te wonen waar ze wil len", zegt voorzitter Fini de Paauw. ,,Daar staat ook in dat ze niet in grote groepen hoeven te wonen als ze dat niet willen. Mensen moeten kleinschalig kunnen wonen en dat ligt vast in Europese wetgeving, maar ook in het VN-verdrag voor mensen met een handicap." 'Verplicht te verhuizen' De woonvormen buiten de grote drie worden gesloten, zegt De Paauw. ,,Dat betekent dat mensen verplicht worden te verhuizen en uit hun sociale omgeving worden gehaald. Ze verliezen al hun sociale contacten en moeten zien hoe ze die weer opbouwen. Je treft men sen keihard in hun bestaan." De Paauw wil het voorleggen aan Het College voor de Rechten van de Mens. ,,Als dit doorgaat gaan we te rug in de tijd. Dat mag niet gebeu ren." Het beeld dat De Paauw schetst klopt niet, zegt regiodirecteur Ro land Stavorinus van 's Heeren Loo. ,,De nieuwe huisvesting is klein schalig. Mensen komen niet in flats te wonen aan de rand van een stad Recht op kleinschalig wonen ligt vast in Europese wetgeving of ergens achteraf. De kleinschalige woningen zitten veelal aan de straatkant, waarbij tuinen op elkaar aansluiten. Groepen zijn nooit gro ter dan acht personen." 'Cliënten mogen kiezen' Cliënten worden ook helemaal niet gedwongen, benadrukt Stavorinus. ,,Mensen kunnen zelf aangeven waar ze straks willen wonen. Is ie mand niet in staat voor zichzelf op te komen, dan bespreken we keuzes met ouders, bewindvoerders of cu ratoren. We zorgen er nog steeds voor dat cliënten dicht in de buurt in hun eigen gemeenschap een woonplek kunnen krijgen." Mensen die uit Zeeuws-Vlaande- ren komen, gaan meestal naar Tra gel, zegt de regiodirecteur. ,,Men- sen op Schouwen-Duiveland gaan meestal naar Zuidwester. Wij zijn er voor cliënten uit Walcheren en Bevelanden. We hebben plannen in Middelburg, Vlissingen en Goes. En we kijken nog of we ook iets in de gemeente Veere opzetten." Stavorinus onderstreept dat de huizen waar cliënten nu veelal wo nen niet meer van deze tijd zijn. ,,Er zijn cliënten die wonen op kamer tjes, weliswaar in een eengezins woning, maar zonder eigen voor zieningen. Ze moeten allemaal ge bruikmaken van gedeelde voorzie ningen. De staat van onderhoud is slecht. De inspectie heeft dat ook geconstateerd en heeft ons lang achter de vodden gezeten." De bouwplannen zijn besproken met het ministerie van Volksge zondheid, aldus Stavorinus. ,,Ik no dig de gehandicaptenraad uit om de plannen te bespreken." ZEELAND2 It I maandag 18 januari 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kersvers bruidspaar Langeveld uit Vlissingen viel met de neus in de sneeuw. FOTO LEX DE MEESTER Vlnr, Mats, Madelief, Marije en Fauzia bouwen een sneeuw- popje aan de Vogelzangsweg in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De eerste durfals komen al snel met een slee naar de molen bij IJzen- dijke. FOTO ANNE HANA Daphne de Visser en zus Esmée (op fiets) maken bij Aagtekerke een fris ritje door de sneeuwbui. foto dirk-jan gjeltema Niet alleen mensen, maar ook honden kunnen hun lol op in de wittigheid. Pup Edgar uit Drei- schor ziet voor het eerst sneeuw. foto katja van noort Kleurige huizen in een wit straatbeeld aan de boulevard in Vlissingen. foto ruben oreel Mensen met een beperking laten wonen in grote complexen is niet van deze tijd en in strijd met het VN-Verdrag Handicap. Dat vindt de Zeeuwse gehandi captenraad. Maar zorginstelling 's Heeren Loo zegt dat het beeld niet klopt. ,,Er zitten nu mensen van 60, 70 jaar op een zolderka mer van een eengezinswoning, met een steile trap. Dat is niet meer van deze tijd." Jeffrey Kutterink Vlissingen - Fini de Paauw, voorzitter Gehandicaptenraad Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21