1 J music MEDIA CULTUUR 17 Frits Soetmann speelt mee in een van de populairste Scandinavische misdaadseries van Netflix, heeft rollen in films en commercials én wordt weleens herkend op straat. Niet in Nederland, maar in Finland. „Het is geen glamour zoals mensen soms denken, maar vroeg op en hard werken." De afgelopen drie jaar heeft Soetmann naar schatting in zo'n 45 series en films meege speeld. En het een leidt vaak tot het ander: „Het handige is dat je op sets mensen leert kennen uit het wereldje. Zo krijg je weer contact met andere mensen en kom je dus ook rollen op het spoor. Maar ik heb ook ac teerlessen genomen, in de avond, na mijn werk." Politieman Soetmann vertelt hij vaak de rol van poli tieman krijgt toebedeeld. Een beetje type casting dus. „Kennelijk heb ik de uitstraling van een agent, haha. Het zijn leuke rollen, hoor. De grootste rol die ik heb gespeeld is die van quizmaster, in een zwarte komedie. Daarin had ik ook tekst." Nee, leven kan hij er nog lang niet van. Maar het werk in de Scandinavische film en seriewereld noemt de acteur 'zijn groot ste passie'. Al is het niet zoals in de film: „Mensen moeten zich realiseren dat dit echt geen glamour is, zoals je weleens zou denken. Het is hard werken. Keihard wer ken. Soms moet je nog voor 06.00 uur op een set zijn, waar het dan ook nog eens ijskoud is. En wachten. Heel veel wachten, haha. Maar dat is het voor mij waard." En in het hoge en koude noorden is het ook hard werken om contact op te bouwen met mensen: „Finnen zijn veel geslotener en introverter dan wij Ne derlanders. Je moet dus best veel moeite doen om daartussen te komen. Zeker als je de lastige Finse taal niet perfect machtig bent. Ik spreek het wel een beetje, maar lang niet foutloos." Het is de reden waarom Soetmann zeer actief is op sociale media, zoals Facebook en Instagram. „Je moet jezelf verkopen, gezien worden", zegt hij. „Dat is heel belangrijk. Ik ben iemand van buiten, een kleine vis. Dan moet je eruit springen. Op mijn werk word ik heel soms zelfs wel eens herkend door klanten. Maar dan alleen vanwege mijn ge zicht. 'Ik ken u ergens van.' Ik heb hier dus nog geen bekende naam." Op de vraag of Soetmann nog een keer gaat proberen om ook in Nederland in een serie mee te spelen, antwoordt hij direct: ,,Ja!'' Sterker nog: de eerste aanzetten voor audities in zijn thuisland had hij al ge maakt. Maar ja, die dekselse corona. „Ik ben zelfs lid van Nederlandse sites die zich be zighouden met de casting in series. Maar door corona is het reizen naar Nederland nu lastig, dus die plannen heb ik even uit gesteld. Maar dat wil ik in de toekomst ze ker proberen. Het lijkt me geweldig om in een Nederlandse productie mee te doen." Slechterik Gevraagd naar zijn absolute droomrol twij felt hij geen moment: „De slechterik in een Bondfilm!" zegt hij lachend. Jeroen Krabbe en Famke Janssen gingen hem in elk geval al voor. „Ik ben echt enorm fan van die filmserie. Dromen mag, maar dat blijft na tuurlijk een droom." maandag 18 januari 2021 PC Twentse Frits speelt in Finland mee in tientallen series Foto's uiterst links: Frits Soet mann (l) met ac teur Ville Virta- nen uit Sorjo- nen, daaronder met een collega uit dezelfde serie en met een actrice uit de serie Nyrkki. A Hiernaast: Soetmann in kostuums voor Finse films en onder (r) op de set van het crimedrama Maria Kallo. PRIVÉFOTO'S Bjorn Weinreder ihTORi IfiW StflAN A Frits Soetmann: „Je moet jezelf verko pen, gezien worden." KMri*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17