Iets leuker Amsterdamse beurs populair door brexit 0) ECONOMIE 13 Meer bedrijven laten Londen links liggen AAN HET WERK Diner met vriend Kas. We hebben elkaar lang niet gezien: de kroegen waar we normaal een biertje drinken, waren dicht. Afspreken met vrienden voelde de laatste maanden sowieso als coronaspijbelen. Maar vanavond zitten we weer eens tegenover elkaar, aan de grote eettafel, boven een bord sushi. Kas werkt bij een bedrijf waar wél wordt thuisgewerkt. Vanaf het begin al: sinds een maand of tien zit hij achter zijn bureau op zijn slaapkamer. Hij ziet zijn collega's alleen nog via online meetings. Véél online meetings, door lopend en van ochtend tot avond, want het be drijf staat allesbehalve in spaarstand. En verder? Weinig. Bezig blijven. Wat klussen. Sporten. Een wandeling hier en daar. Af en toe een online pubquiz of een filmpje. Daten? Geen klap aan als je nergens naartoe kunt en niets kunt ondernemen. Feestjes, concerten en met het voetbalteam in de kroeg: forget it. Dus ja, het is eerlijk gezegd best klote, zegt hij terwijl hij een maki met komkommer tussen zijn stokjes klemt. Hij kan niet wach ten tot de coronacrisis voorbij is en het leven weer kan beginnen. Want zo voelt het: als uitgesteld leven. Afgelopen week bleek dat dat leven nóg weer verder wordt uitgesteld. Het is heel jammer, maar het kan nog niet, zegt het kabinet, iets met een Engelse variant. Ondanks dat met de vaccins het einde in zicht is, blijven we dus op de rem staan. Het maakt Blue Monday - 'de ongelukkigste dag van het jaar', ook buiten coronatijd - deze week nog een stuk blauwer. Kas doopt een creatie met rijst en zalm in so jasaus en zegt: ,,Ik zorg gewoon dat ik elke dag minstens iets leuks doe voor mezelf. Ik koop via Marktplaats een plant en zet die op een mooie plek: planten maken je huis leuker. Ik bestel een cadeau voor mezelf. Ik drink in het weekend thuis een biertje met een vriend. Eén leuk ding om naar uit te kijken, dan is zo'n saaie dag best vol te houden.'' blauwe maandag iets leuker te maken: - Houd een thuisbezorgd-diner-op-afstand met vrienden via Zoom. Extra leuk: bestel allemaal op hetzelfde moment en leg een wedje op welke bezorger als eerste voor de deur staat. - Bekijk foto's van je leukste pre-Covid-feest en beleef het moment opnieuw. - Laat een (anoniem) cadeautje bezorgen bij een dierbare. - Koop planten online (of via Marktplaats). - Zoek eens op YouTube op Funny Goat Com pilation 2019. Vertrouw me, er is weinig grap piger dan rare geiten. Hij kan niet wachten tot het leven weer kan beginnen. Want zo voelt het: als uitgesteld leven Autoreus vierde van de wereld Bayer wil helpen met vaccin Het schrikbeeld van de Britse beurshandelaren na de brexit lijkt werkelijkheid te worden. Meer en meer Europese bedrijven kiezen voor een beursnotering op het vas teland en laten de Britse beurs links liggen. Al op de eerste handelsdag van dit jaar bleek dat de handel in Europese aandelen in zijn geheel van Londen naar beurzen op het vasteland ging. Daarmee raakte Londen in één klap 6 miljard euro aan omzet kwijt. De handel ging naar Parijs, Frankfurt en Amsterdam. Maar Londen lijkt ook zijn aantrekkings kracht te verliezen voor bedrijven die naar de beurs willen. De Am sterdamse beurs is een van de beur zen die daarvan profiteert. Dat werd afgelopen week weer duidelijk. Het Poolse e-commerce bedrijf InPost kondigde aan naar Amsterdam te komen. En maaltijd bezorger JustEat Takeaway maakte bekend de notering aan de Amster damse beurs te behouden. Eerder kondigde het bedrijf nog aan die notering te beëindigen. Geen toeval Die gebeurtenissen zijn geen toeval volgens Maarten Blomme, hoofd van ECM, de divisie bij ABN Amro die beursgangen begeleidt. ,,De trend is eigenlijk al zichtbaar sinds de gesprekken over de brexit be gonnen. Sinds die tijd kijken be drijven naar alternatieven voor een beursgang in Londen, omdat de brexit op een aantal vlakken voor onzekerheid zorgt.'' Tot voor enkele jaren was een beursnotering in Londen vaak de meest logische optie voor Europese bedrijven. De City, zoals het finan ciële hart van de Britse hoofdstad wordt genoemd, is een van de be langrijkste financiële centra van de wereld. Alle grote jongens en beleg gers zitten in Londen. In de City heb je direct toegang tot een grote groep kapitaalkrachtige beleggers. En door de aanwezigheid van grote partijen is er een goed functione rende aandelenmarkt. Dat voordeel van Londen is aan Voor beleggers is het niet zo relevant. Het is vooral goed voor het Oranjegevoel het verdwijnen. De grote kapitaal krachtige beleggers kun je tegen woordig net zo goed bereiken met een notering in Amsterdam. Voor het grote geld hoeft een bedrijf dus niet meer het Kanaal over. Op het eerste gezicht lijkt er ove rigens niets aan de hand voor Lon den. De Britse beurs verwelkomde afgelopen jaar 36 nieuwe bedrijven, in Amsterdam bleef de teller steken op twee nieuwe noteringen. Maar daar zat wel JDE Peets, het voorma lige Douwe Egberts, bij. Dat was de grootste Europese beursgang van afgelopen jaar. In Londen ging het veelal om kleinere bedrijven die een beursnotering zochten. Amsterdam lijkt steeds aantrekke lijker voor techbedrijven. In de AEX, de index met de 25 belangrijk ste fondsen, staan al betalings dienstverlener Adyen en chipma- chinebouwers ASML en ASMI. Eer der kozen ook de Zuid-Afrikaanse techbelegger Prosus en CM.Com, het bedrijf dat sms-verkeer tussen bedrijven en klanten regelt, al voor een notering in Amsterdam. Tech-hub ,,Amsterdam ontwikkelt zich tot een tech-hub'', constateert Blom- me. ,,De stad is aantrekkelijk als vestigingsplaats. Het gaat overigens niet alleen om Amsterdam. In bij voorbeeld Rotterdam en Eindho ven heb je ook een bloeiend tech- cluster.'' Ook de flexibele en mee denkende toezichthouders zijn een sterk punt. De AFM werkt snel en soepel. Bovendien kunnen bedrij ven hun correspondentie gewoon in het Engels doen. In Parijs en Frankfurt moet veel in het Frans of Duits, een extra barrière voor veel bedrijven. De verwachting is dat de komen de jaren meer bedrijven een note ring aanvragen op de Amsterdamse beurs. Dat is goed nieuws voor Eu- ronext, het bedrijf dat de beurs uit baat, maar voor beleggers is het niet zo relevant, denkt Errol Keyner, ad junct-directeur van de VEB, de be langenbehartiger van beleggers. ,,Het is vooral goed voor het Oran jegevoel.'' Beleggers, ook de kleine particulier, kijken al lang niet meer alleen naar de nationale beurs. Ze spreiden hun beleggingen over continenten en sectoren. ,,Amster- dam kent bijvoorbeeld geen no teringen van farmabedrijven, een belangrijke beleggingscategorie'', geeft Keyner als voorbeeld. maandag 18 januari 2021 Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: Ideeën om blauwe maandag draaglijk te maken. Vandaar, met Kas, een paar ideeën om je Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). Een medewerker van een restaurant in de stad Catania, op Sicilië, bedient een klant vanachter een toonbank op straat. Code Rood is daar op nieuw van kracht, waardoor bars en res taurants weer dicht moeten. Duizenden zwaar getroffen hore caondernemers in heel Italië openden ondanks de strenge lockdownmaatregelen dit weekend uit pro test toch hun deuren. De politie deelde veel boetes uit. foto reuters FUSIE Met de fusie tussen de auto makers PSA (Peugeot, Ci- troën, Opel) en Fiat Chrysler is zaterdag de vierde autoreus ter wereld ont staan, goed voor 9 procent van de verko pen wereldwijd met veertien automerken. Alleen Volkswa gen, Renault- Nissan-Mitsu bishi en Toyota zijn nog groter. CUREVAC Farmaciecon cern Bayer on derzoekt of het biotechnoloog CureVac kan helpen bij de productie van diens corona- vaccin. Het vac cin is nog niet klaar voor ge bruik. Als het vaccin wordt goedgekeurd, neemt de Euro pese Unie 225 miljoen doses af, met een op tie op nog eens 180 miljoen. De Amsterdamse beurs profi teert van de brexit. Vooral voor techbedrijven wordt Amsterdam een steeds aantrekkelijker optie. Peet Vogels Amsterdam - Errol Keyner, adjunct-directeur VEB E o c O O UI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13