II EUWS 11 anderd'', zegt een nabestaande. ,,Ik heb nog navraag gedaan of ze die Jeroen nog hebben gevonden. De onderzoeksleidster zei dat dat niet gelukt was. Dat vond ik vreemd." De iPad die Freddy Janssen overal met zich mee zeulde, hebben nabestaanden nooit meer gezien, net zo min als zijn tele foon. Twee laptops die de politie in beslag neemt, krijgen nabestaanden van Janssen pas na maanden terug. Kapot. ,,Uit één lap top was de harde schijf gehaald, de ander deed het ook niet meer. Er ontbraken schroefjes.'' Toch blijken niet alle mails en sms'jes kwijt. Deze krant weet de hand te leggen op meerdere kopieën van berichten. De zaak begint kenmerken van een doof pot te vertonen als de oorspronkelijke TCI- runners van Freddy Janssen een spreekver bod over de informant krijgen. Dat zeggen goed ingevoerde bronnen. Zo lijkt het voor de buitenwacht alsof de 51-jarige Brabander nooit met de politie heeft gepraat. Paniek Maar binnen de politie broeit het. ,,Deze operatie is één grote cover-up'', zegt een on tevreden medewerker. ,,Er was paniek bij TCI. Het vermoeden bestond dat Janssen is ontmaskerd via zijn telefoon.'' In het wer ken met Janssen 'zijn alle spelregels overtre den', zegt een andere bron. ,,Informatie uit wisselen via mail en sms, dat doe je niet. Je stuurt hooguit een bericht: Koffie om vier uur? En dan wissel je nog twee keer van lo catie om te zien of je niet gevolgd bent. Er is onprofessioneel gewerkt. Het is de vraag of TCI medeschuldig is aan zijn dood.'' Volgens politiebronnen had in elk geval in het strafdossier over zijn dood moeten belanden dat Freddy Janssen als informant spioneerde bij Jan B., zodat rechters hierover konden oordelen. ,,Neem de noodkreet vlak voor zijn dood aan die Jeroen. Deze man moet je toch als getuige horen? Waarom verstuurde Janssen dat bericht? Ik vraag me af of TCI wel aan het tactische team dat Janssens dood onderzocht heeft verteld dat hij informant was. En of het Openbaar Mi nisterie ervan afwist.'' De medewerker spreekt van een kwalijke zaak: ,,Terwijl alle seinen op rood stonden, besloot de leiding van TCI door te gaan. De informatie ging voor, ook al kreeg een infor mant een kogel door zijn hoofd.'' Hun echte namen zijn bij deze krant bekend. REACTIE Turnhout, is daar een tijd eigenaar geweest van café 't Zwart Water.' 'Jan handelt elke dag in ijzers, die hij deels heeft verstopt bij zijn huis in Turnhout en de grote voorraad in een boerderij in Breda. Hij handelt ook in speed en pil len.' Volgens bekenden van Freddy Janssen hebben de twee al minstens een jaar contact met elkaar. Jan B. komt bij Janssen over de vloer en omgekeerd. Jan B. laat Janssen ken nelijk foto's zien van vuurwapens uit zijn wapenarsenaal. Het lukt Janssen om die fo to's met zijn iPad te fotograferen. Freddy Janssen mailt een hele reeks van deze foto's naar TCI, maar is erop beducht dat die foto's hem uiteindelijk kunnen ont maskeren. ,,Ik bedenk me nu dat ik deze foto's heb gemaakt via de iPad. Het kan zijn dat die Jan aan de achtergrond kan zien dat ik het ben geweest. Hij krijgt die foto's natuurlijk allemaal te zien in het dossier." TCI-medewerker Jeroen mailt terug: ,,Mr. Ravioli, we hebben het ontvangen. Met be trekking tot de plaatjes zullen we deze eerst in eigen beheer houden en gaan we nog met je overleggen. Groet, John Gotti.'' Het is informatie die in de rechtszaak te gen 'vuurwapenhandelaar van de onderwe reld' Jan B. van belang was geweest. Niet al- Deze operatie is één grote cover-up. Er was paniek bij TCI. Het vermoeden bestond dat Janssen is ontmaskerd via zijn telefoon leen was Freddy Janssen al vele maanden informant voor de politie, hij werkte met name op Jan B. zélf. ,,Dit had natuurlijk als mogelijk motief voor moord onderzocht moeten worden'', zeggen bronnen bij de politie. Gewist Maar in plaats van dit te melden, zijn er sterke signalen dat de politie na de dood van Freddy Janssen sporen van de TCI-operatie heeft uitgewist. Zo verdwijnt het kritische rapport waarin wordt geadviseerd om met Janssen te stoppen, zeggen meerdere bron nen, die er tevergeefs naar hebben gezocht. Ook een rapport dat na de dood van Janssen is opgesteld en waarin door de politie ge maakte fouten staan opgesomd, blijkt ge wist van de politieserver. Opmerkelijk genoeg verdwijnen ook de berichten die Janssen tussen november 2014 en mei 2015 uitwisselde met TCI. En dat ter wijl nabestaanden de politie nog helpen om zijn mail in te zien. Ze geven wachtwoorden van zijn mailaccounts aan het Team Groot schalige Opsporing van de politie Zeeland West-Brabant. Bovendien wijzen ze op de opvallende mails die hij aan (TCI-agent) Jeroen stuurde. ,,Niet veel later bleken alle wachtwoorden van zijn mailaccounts ver- maandag 18 januari 2021 GO over Freddy Janssen De namen Jeroen en Mark zijn gefingeerd. De Landelijke Eenheid en het Lande lijk Parket van het Openbaar Ministe rie hebben een week de kans gekre gen commentaar te geven op de be vindingen van deze krant, maar zeg gen geen inhoudelijke reactie te kun nen geven. Wel meldt de Landelijke Eenheid dat twee overlijdensgevallen (van informan ten, onder wie Freddy Janssen, red.) eerder zijn onderzocht, maar dat toen 'op geen enkele wijze verwijtbaar ge drag is gebleken door medewerkers van DLIO of dat er iets fout is gegaan door toedoen van DLIO', de overkoepe lende dienst waar TCI onder valt. De Landelijke Eenheid zegt in afstemming met het Openbaar Ministerie de infor matie en vragen van deze krant op nieuw te toetsen. - Politiebron Foto's van wapens en mu nitie van Jan B, die Freddy maakte met zijn iPad. FOTO'S EIGEN BEELD Freddy Janssen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11