10 NIEUWS Brabander Freddy Janssen vindt in 2015 onder mysterieuze omstandigheden de dood. Dat hij informant voor de politie was, houden politie en het Openbaar Ministerie achter voor de rechter. Deze krant onderzoekt wat er nog meer is verhuld. „Alle spelregels zijn overtreden." INFORMANT MOORDMOTIEF el me even met de grootste spoed amigo', tikt Freddy Janssen op zijn telefoon. Het is 8 mei 2015 en Freddy Janssen is in paniek. Spoed, schrijft hij in vette letters boven de mail aan zijn begeleiders Jeroen en Mark* van Team Criminele Inlichtingen (TCI) van de politie. Dan drukt hij op Send. De 51-jarige Brabander heeft zich in de nesten gewerkt. ,,Ze zitten achter me aan'', zegt hij die avond, als hij thuiskomt. Maar wie zijn belagers zijn, wil hij niet loslaten. De dag erop verlaat Freddy zonder iets te zeggen het huis. De laatste weken is hij stil ler dan normaal. En dat terwijl de voorma lige wedstrijdtafelvoetballer, die in 2007 nog speelde om de wereldtitel in Las Vegas, bekendstaat om zijn vlotte babbel. Daarmee legt hij met iedereen contact, ook in het cri minele milieu. Aan J eroen en Mark speelt Janssen infor matie door over wiethokken, motorbende leden, ophanden zijnde drugstransporten en niet in de laatste plaats over de beruchte Brabantse auto- en wapenhandelaar Jan B.. Tientallen foto's heeft hij ze gemaild van wapens die B. kennelijk in zijn bezit heeft, zoals een Beretta AR70, een Browning Lever Action en een Winchester Pump Action. Janssen communiceert met Jeroen en Mark in codetaal. Ze noemen elkaar Spiel berg, Johnny Ravioli of John Gotti. Maar on danks het gebruik van bijnamen is deze wijze van informatie uitwisselen uiterst ris kant. Janssen verstuurt de berichten met zijn Samsung-telefoon of op zijn iPad, die hij overal mee naartoe sleept. Als maar één crimineel met wie hij omgaat in die appara ten kijkt, is hij erbij. Op praten met de poli tie staat doorgaans de doodstraf. Die 9 mei 2015 komt Freddy niet meer thuis. Zijn gezin belt met de politie en vraagt of hij misschien is opgepakt. Nee, maar het gaat om een volwassen man, zegt de agent aan de lijn. Die keren meestal wel weer terug. Pas als enkele dagen later Fred dy's Volkswagen Caddy uitgebrand wordt teruggevonden, start de politie een onder zoek. Drie weken later varen hobbyvissers in een bootje over het Markkanaal bij het Bra bantse Den Hout, als ze tegen iets op bot sen. Ze schrikken zich rot als ze het pakketje uit het water trekken. In groen kippengaas gerold treffen ze afgezaagde lichaamsdelen aan. De dagen erna worden nog vier van zulke lugubere pakketjes uit het water ge haald. Als laatste zijn hoofd. Het lichaam van Freddy Janssen is teruggevonden. De politie komt erachter dat Janssen op de dag van zijn verdwijning naar wapenhande laar Jan B. in het Belgische Turnhout is gere den. Op camerabeelden is te zien hoe Jans sen achter B. aan rijdt richting Oosterhout. Verder voert het spoor niet, maar de politie heeft genoeg aanwijzingen om B.'s terrein uit te spitten. In een EHBO-doos onder de grond vindt de politie een antieke Nagant- revolver met demper en Freddy Janssens be bloede slippers. Op het terrein van Jan B. vindt de politie ook nog eens kippengaas en kinderkopjes die lijken op het gaas en ste nen die waren gebruikt voor het afzinken van Freddy's lichaamsdelen. Kogels B. geldt logischerwijs als hoofdverdachte voor moord op Freddy Janssen, maar in de rechtszaal ontspint zich een onverwacht scenario. B. zegt dat Freddy kogels bij hem kwam kopen voor de Nagant-revolver. Toen ze die gingen testen in een bos bij Ooster hout, beroofde Freddy zich van het leven. B. zou zijn weggelopen en een tussenper soon, die hen met elkaar in contact had ge bracht, hebben gebeld: 'Los het maar op.' De rechtbank en het gerechtshof volgen dat verhaal en Jan B. wordt 'slechts' veroordeeld voor het helpen wegmaken van het lijk. Het is deze krant die in november 2019 onthult dat de rechters belangrijke informa tie is onthouden. Ons onderzoek toont aan dat Janssen informant was voor Team Cri minele Inlichtingen (TCI) van de Landelijke Eenheid van de politie, waar tijdens de hele rechtszaak met geen woord over is gespro ken. Daarmee is een mogelijk motief voor moord verzwegen. Aanvullend onderzoek van deze krant laat zien dat er méér cruciale informatie is weggehouden voor de recht bank. In november 2014 kreeg Freddy Janssen contact met Jeroen en Mark, maar ook voor die tijd was hij al informant voor het TCI. Hij had contact met twee andere TCI-bege- leiders, zogeheten runners, die echter steeds meer bezwaren kregen om met Janssen te werken. De Brabander was een ongeleid projectiel en bovendien was hij zelf betrok ken bij de meeste zaken die hij aandroeg. Dat maakte hem eerder een criminele bur gerinfiltrant dan een informant. Voor het inzetten van een criminele bur gerinfiltrant is toestemming van de minis ter van Justitie en Veiligheid nodig. Die toe stemming is nooit gevraagd, weten politie bronnen. Voor de zekerheid laten de TCI- medewerkers een collega nog eens goed kij ken of het werken met Freddy Janssen als informant verantwoord is. Die collega komt na onderzoek met een harde conclusie: het contact met Janssen moet stoppen. Ook hij Tj ij, - Er is in deze zaak onprofessioneel gewerkt. Het is de vraag of TCI medeschuldig is aan zijn dood rapporteert dat Janssen als een criminele burgerinfiltrant te werk gaat. Maar de leiding van TCI negeert het drin gende advies. De reden is niet helemaal dui delijk, al zeggen bronnen dat de afdeling on der druk staat. ,,Dit speelt zich amper twee jaar na de vorming van de Nationale Politie af. Het team moest zich bewijzen, ook te genover regionale TCI-afdelingen. Tactische rechercheteams uitten kritiek dat ze van TCI Landelijke Eenheid te weinig bruikbare informatie kregen. Bijvoorbeeld uit de hoek van woonwagenkampen, motorbendes en grote xtc-handelaren. Freddy Janssen kende mensen uit al die gelederen.'' Belastend Zonder dat zijn eerste runners ervan weten, zet de leiding van TCI twee nieuwe runners op Janssen. Zij voorzien de informant van bel- en internettegoed. Al snel begint Jans sen informatie uit het criminele milieu door te geven. De meeste berichten zijn uiterst belastend voor Jan B., de man die in mei 2015 naast hem stond toen Janssen een kogel door zijn hoofd kreeg. 'Dan over onze ijzerboer', schrijft Freddy. 'Hij komt oorspronkelijk uit Gilze-Rijen, handelde in auto's en motoren en ijzers (pistolen) en drugs. Is verhuisd naar maandag 18 januari 2021 GO Wat de politie verzweeg Koen Voskuil R fVjSy '*V iF' 3 - attè&i&ZQ* 35 Bij invallen in woningen en loodsen van Jan B. trof de politie in 2015 een wa penarsenaal aan. De vind plaatsen, zoals deze in Hulten, werden hermetisch afgesloten. foto pix4profs EDWIN WIEKENS - Bron bij de politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10