Blue Monday te lijf met feelgoodplaylist en klusprojecten V V Met weinig leuks in het vooruitzicht is deze tijd misschien wel de meest deprimerende van het jaar. Maar we zijn zelf in staat onze stemming op te vijzelen, zeggen deskundigen. Leg je telefoon weg, draai uptempo muziek en eet gefermenteerd voedsel. 22 De eerste goede voornemens zijn jammerlijk mislukt, geen vakantie aan de horizon te bekennen. Voeg hierbij een druilerige cocktail van grijze luchten en slagregens et voila: het Blue Monday- gevoel in een notendop. Dit jaar is het extra deprimerend vanwege corona en aanhoudende lockdowns, want geen shop-baccha nalen of kroegentochten om opko mende somberheid de kop in te drukken en weg te spoelen. De vluchtmogelijkheden zijn beperkt en zijn beroepsgroep heeft het om die reden drukker dan in voorgaande jaren rond deze tijd, zegt psychiater Bram Bakker. Toch denkt hij dat we ondanks die restricties in staat zijn onze stem ming - op korte en langere termijn - zelf op te krikken. Mits we ons gedrag willen aanpassen. En zo'n verandering is behoorlijk lastig, weet hij uit ervaring. Daarnaast moeten we bewuster naar onze activiteiten kijken. „Slimme bedrijven verleiden ons tot bezigheden waar we bepaald niet van opknappen. Het aantal 'Een urban jungle van planten is goed voor het zuurstofgehalte in je huis' mensen dat momenteel doelloos op zijn telefoon zit, neemt toe. Ook de tijd die aan dat apparaat besteed wordt, stijgt. De argumentatie: ik heb niks beters te doen. Dat is niet waar, we hebben allemaal iets beters te doen. Wanneer de mobiele telefoon tot onze basisbehoefte had behoord, hadden Adam en Eva een iPhone gehad in plaats van een appel. Die telefoon voedt je gevoelsmatig niet, je ervaart juist meer leegheid.'' Bijkomend probleem is volgens Bakker dat mensen de verbinding met hun lichaam kwijtraken. Zeker omdat we elkaar nu niet mogen aan raken en we tegelijkertijd beperkt zijn in onze bewegingsvrijheid. ,,Het lichaam gaat op een bepaalde manier in quarantaine, wordt bijna beroofd van zijn functie: waar heb je het eigenlijk nog voor nodig? Ja, om je duim over een schermpje te vegen, denken velen. Leg je mobiel weg en doe gericht wat anders. Kook bij voorbeeld twee keer per week serieus voor iemand. Doe een bordspel. Ging je eerder met diegene naar het café, maak dan nu op afstand een wande ling met hem of haar. Zoek verbin ding en blijf niet hangen in de klaag- stand: vervelend dat dit of dat niet kan. Ga sporten, maak schema's.'' Bakker benadrukt daarbij het belang van buitenlucht en daglicht: ,,Ga je huis uit. Wij mensen houden van nature van het contrast tussen dag en nacht. Blijf je de hele tijd in kunstlicht zitten, dan wordt alles 7 x 24 uur hetzelfde.'' Darryl Oosterling, personal trainer en eigenaar van de Rotterdamse sportschool Complete Training, is dat met Bakker eens. Zelfs van een een half uur lopen in de grijze bui tenlucht knap je direct op, zegt hij. Wat ook instant helpt: een paar yogaoefeningen. Nog beter is het om dat langere tijd op regelmatige basis te doen. Oosterling: ,,Doe in kleermakers zit met je ogen dicht ademhalings oefeningen. Daardoor kom je meteen tot rust. Of zet vier, vijf minuten je voeten hoog tegen de muur in rugligging. Je bloed zakt naar beneden, waardoor je ontspan nen raakt. Een klein circuit - vier 'Guilty pleasures als rode wijn bevatten stofjes die goed zijn voor je weerstand' rondes van 45 seconden jumping jacks, squats, push-ups en wat buikspieroe feningen - doet ook al wonderen en zorgt voor de aanmaak van endorfines. Vooral in de buitenlucht, want door de kou ga je harder werken en krijg je meer zuurstof. Doe je het binnen, zet dan zeker een raam open.'' Wat je humeur ook een snelle boost geeft: muziek. En dan wel uptempo nummers met een vleugje nostalgie, adviseert NPO Radio 2-dj Gijs Staver- man. Dat laatste zorgt voor denheid, een van de krachtigste bij werkingen van muziek, zegt hij. ,,Wist je dat een op de tien mensen waar ook ter wereld het album Thril ler van Michael Jackson heeft en dat kan meezingen? Hoezo we zijn alle maal anders? We gaan voor dezelfde universele dingen waar we vrolijk van worden.'' Enkele persoonlijke favorieten waarmee hij het publiek - mits toe gestaan - altijd in beweging en in een topstemming op de dansvloer krijgt: Harry Styles' Watermelon Sugar, Can't stop the feeling van Justin Timberlake, Proosten van Guus Meeuwis, Mezzo- fortes Garden Party, Bill Withers' een gevoel van verbon- ZATERDAG 16 JANUARI 2021 GO ANNEMART VAN RHEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70