Energie van de toekomst, deel 2 Zonnepanelen, de nieuwe melkkoe ZONNEPARKEN: EEN VECHTMARKT 13 'De grondprijzen zijn niet misselijk. Ze bieden je het tienvoudige' De auto stopt naast haar huis. Een man stapt uit. Het is Symen Jel- lema, directeur en eigenaar van projectontwikkelaar PowerField. Zijn bedrijf wil het grootste zon- nepark van West-Europa bou wen. Op de akkers naast het huis van Kruzenga. Ruim 320.000 zon nepanelen op een perceel ter grootte van 230 voetbalvelden. Groter dan de binnenstad van Den Bosch. Het is voorjaar 2016. Kruzenga, jurist van beroep, is fel tegen de bouw van het zonnepark, dat haar uitzicht over de landerijen zal verpesten. Een jaar eerder heeft ze met haar actiegroep de rechter zover gekregen om de gaswin ning rond Loppersum stil te leg gen. Jellema is beducht voor haar faam en reist af naar Sappemeer. ,,Hij wilde ons verzet breken'', vertelt Kruzenga, terwijl ze aan de keukentafel Groningse kruid koek in plakken snijdt. ,,Hij kwam met mooie praatjes over een duurzame wereld. Het zonnepark zou de biodiversiteit versterken. Bijen zouden afkomen op de spe ciale bloemen en kruidenmeng sels die ze gingen zaaien. Het was stuitend. Vanaf het moment dat hij in zijn gouden Porsche mijn oprit opreed, was voor mij wel duidelijk waar het hem om te doen was. Zo'n zonnepark levert heel veel centjes op.'' Zonneparken zijn aan een ra zendsnelle opmars bezig. De af gelopen jaren werden er tiental len gebouwd, de komende jaren komen er honderden bij. Klein tjes van een paar hectare, maar ook veel grote. Zonnevelden van meer dan vijftig voetbalvelden zijn tegenwoordig heel normaal. Een grote lap grond is cruciaal, daarom krijgen landeigenaren - meestal boeren - wekelijks pro jectontwikkelaars over de vloer. Die bieden grof geld, tot wel tien duizend euro per hectare. Een boer die 25 hectare land verpacht ontvangt jaarlijks al snel zo'n 200.000 euro. Twintig jaar lang. Daarvoor hoeft hij zijn trekker niet één keer de stal uit te rijden. Geertjan Kloosterboer is melk veehouder in Oxe, onder de rook van Deventer. Hij heeft 120 koeien en 62 hectare land. De afgelopen tijd is hij door meerdere project ontwikkelaars benaderd. Ze heb ben bedrijfsnamen waar hij nog nooit van heeft gehoord. Sommi gen bellen netjes op, anderen staan onaangekondigd op zijn erf. Of hij een deel van zijn land wil verpachten voor een zonnepark. Ze weten precies wat de rende menten zijn en beloven hem gou den bergen. Het ene bod is nog hoger dan het andere. ,,Er zitten nette gasten tussen, maar ook opdringerige types. Die komen met een gelikt verkoop verhaal. Alsof je in zo'n Tel Sell- reclame zit, dat gevoel. Ze doen je geloven dat je een volslagen idioot bent als je niet met ze in zee gaat.'' Soms drinkt hij een kop koffie met ze, benieuwd naar de moge lijkheden. Als boer zit hij er dub bel in: zonneparken snoepen schaarse landbouwgrond af en drijven de prijzen op. Tegelijker tijd ziet hij dat zijn gemeente, De- venter, in 2030 energieneutraal wil zijn. Daarvoor zijn windpar- ken en zonnevelden nodig. Dan kun je de hakken in het zand zet ten of je gaat in gesprek. ,,De grondprijzen zijn niet misselijk. Ze bieden je het tienvoudige van de normale waarde. Zo'n deal kan je als boer een goed pensioen op leveren.'' Niek Tamminga is Head of Busi ness Development bij Solarfields, een van de grootste zonnepark- bouwers van het land. Hij stuurt zijn mensen op visite bij agrariërs zoals Kloosterboer. Ze drinken veel koffie, maar tot een deal ko men is lastig want de concurren tie is moordend. ,,Net als andere projectontwik- /-r GO ZATERDAG 16 JANUARI 2021 1. Een gouden Porsche Cayenne rijdt het erf op van Nette Kru- zenga even buiten Sappemeer. Een zonnepark in Wilp, langs de A1, bestaat uit 145.000 pa nelen. FOTO HISSINK Veehouder Geertjan Kloosterboer LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61