Zo gezien Brengt corona grens 400.000 inwoners in zicht? Mijn vrouw deed heel veel op de boerderij, datgafme ruimte Groei bevolking werd met gejuich ontvangen 9 Zeeland moet zo snel mogelijk groeien naar 400.000 inwoners, vindt de nieuwe voorman van het regionale bedrijfsleven. De plotselinge populariteit van de provincie biedt daarvoor zeker kansen, al maakt één zwaluw nog geen zomer. naam wordt in 1235 voor het eerst genoemd. Ook Ko de Korte (1949) is gebo ren op Mariekerke, op nummer 24, de eerste woning op het erf van de kaasboerderij. Hij woont er met zijn vrouw Nelleke. Hoe lang nog is de vraag. Ze hadden een ge mengd bedrijf, dertien hectare, akkerbouw en zoogkoeien. ,,Te klein om van rond te komen", zegt Ko terwijl hij in de huiskamer een oogje houdt op Tim, zijn klein zoon van anderhalf. ,,Ik wilde altijd graag op een vrachtwagen of een bus rijden. Zo ben ik touringcarchauffeur gewor den bij AMZ in Borssele, 25 jaar lang een contract voor halve da gen. Ik ben nog steeds oproep kracht. Mijn vrouw deed heel veel op de boerderij, dat gaf me ruimte." Zoon Jan (1980) kwam in 2002 met zijn vrouw Lydia in het be drijf en zorgde voor uitbreidingen. Het bedrijf is nu dertig hectare groot, telt tweehonderd schapen die gemolken worden en vijftig koeien waarvan het vlees afne mers vindt in heel het land. Google maar eens op 'Vlees van Boer Jan'. Van de schapenmelk maken ze zelf kaas en yoghurt die in de boerderijwinkel worden ver kocht. Ook nu is die nog drie da gen per week geopend. Daarnaast begon Jan een camping met 25 plaatsen en een speeltuin. Al met al een bloeiend bedrijf. Maar. Lydia en Jan hebben zes kinde ren, van achttien jaar tot Tim van anderhalf. Er is de afgelopen jaren gezinsoverleg geweest. Jan: ,,De kinderen willen graag verder als boer. Echte boer. En niet als enter tainer, winkelbediende en wat we nog meer zijn hier. In de grond van mijn hart wil ik dat ook, echt boer zijn: leven op het land en tus sen de beesten, niet tussen de mensen. Ons bedrijf is te klein om puur agrarisch van te leven. Uit breiden is moeilijk op Walcheren. We stonden voor de keuze: blijven we hier of gaan we naar een land waar je als boer nog wel de kost kunt verdienen, waar het woord 'boer' geen scheldwoord is en waar de overheid meewerkt. Die om standigheden hebben we in Ca nada gevonden. We hebben al een bedrijf op het oog. Gaat de verkoop van onze eigen boerderij door - er is veel belangstelling - dan hopen we komende april in Zuid-Alberta te beginnen." Jan is de vijfde generatie De Korte op de boerderij: ,,We la ten wel wat achter. Natuurlijk doet dat me wel iets. Als we zitten te eten zien we tussen Zoutelande en Westkapelle de schepen voorbij varen. Maar we moeten nuchter zijn. Straks woont hier iemand anders en gaat het leven gewoon verder. Je moet er niet te zwaar aan tillen." Aan de rand van Noordgouwe ver rijzen binnenkort zes royale wo ningen. De meeste huizen waren al vergeven voordat afgelopen weekend het bouwbord werd neergezet. De kopers zijn bijna al lemaal mensen die de Randstad 'ontvluchten', vertelde de aanne mer deze week tegen een verslag gever van deze krant. Het lijkt erop dat Zeeland garen spint bij de coronacrisis. Thuis werken is voor een deel van de be roepsbevolking de norm gewor den. Daarmee is de noodzaak om dicht bij het werk te wonen afge nomen. Dat biedt de mogelijkheid om te ontsnappen aan de overhitte huizenmarkt in de Randstad en in een minder drukke omgeving een grotere woning tegen een betere prijs te kopen. Welkom in Zee land! Kommervolle tijden De bevolkingscijfers over 2020 zijn onlangs met gejuich ontvangen: de provincie kreeg er per saldo 1789 inwoners bij, waarmee het to taal op 385.459 uitkomt. De defini tieve cijfers vallen waarschijnlijk nog iets hoger uit. In deze kommervolle tijden lijkt het Zeeland dus eindelijk te luk ken waar het al jaren naar streeft: meer mensen hierheen halen. Dat is hard nodig om de vele vacatures te vervullen, de voorzieningen op peil te houden en tegenwicht te bieden aan de ingrijpende vergrij zing. Het succes van 2020 greep Eric de Ruijsscher, de nieuwe Zeeuwse voorzitter van werkgeversorgani satie VNO-NCW, deze week aan om een ambitieus doel te lanceren: Zeeland moet zo snel mogelijk naar de 400.000 inwoners. Dat be tekent 15.000 mensen erbij, wat volgens De Ruijsscher in 'een jaar of acht' haalbaar moet zijn. Het is niet de eerste keer dat het getal van 400.000 wordt genoemd. In de jongste bevolkingsprognose van de provincie (2019) wordt ook al rekening gehouden met dat aan tal, maar dan wel pas in 2040 en in het gunstigste scenario. De houd baarheid van dergelijke schattin gen blijkt overigens in de praktijk vaak gering. Toch is de ambitie van De Ruijs- scher niet per definitie onhaalbaar. De groei van afgelopen jaar was weliswaar opmerkelijk, maar his torisch gezien ook weer niet uit zonderlijk. Van 1963 tot en met 1981 groeide Zeeland elk jaar met ten minste 2000 mensen. In de ja ren zeventig waren dat er zelfs re gelmatig meer dan 4000, met als uitschieter 5806 in 1971. In de jaren negentig kwamen er gemiddeld 1600 mensen per jaar bij en in het jaar 2000 zelfs nog ruim 3000. De situatie is nu wel wezenlijk anders. Tot 2010 kon Zeeland ver trouwen op de eigen aanwas: er werden steevast meer kinderen geboren dan dat er Zeeuwen over leden. Dat leverde tot in de jaren zeventig al een 'autonome groei' op van zeker 2500 mensen per jaar. Later werd dat geleidelijk minder en inmiddels slinkt de eigen be volking. Dat proces versnelt alleen maar, waardoor het steeds lastiger wordt om als provincie te groeien. Niettemin zag Zeeland de laat ste jaren het aantal inwoners licht stijgen. Dat was volledig te danken aan de komst van arbeids- en an dere immigranten, want verder is er al sinds begin jaren tachtig sprake van een 'leegloop'. Bijna elk jaar overtreft het aantal vertrek kende Zeeuwen de nationale im port. Die leegloop is vorig jaar ineens verdwenen. Per saldo kwamen er zelfs zo'n 1000 mensen vanuit de rest van het land bij. Dergelijke aantallen werden alleen in de ja ren zeventig gehaald, toen Zeeland maximaal profiteerde van de ex pansie van Vlissingen-Oost en Dow Benelux. De grote vraag is of 2020 een eenmalige uitschieter zal blijken te zijn of het begin van een omme keer. Opvallend aan de huidige ontwikkeling is dat niet langer het werk de belangrijkste overweging lijkt te zijn om hierheen te komen, maar het wonen. Hoewel er - zeker met een dreigende economische crisis - geen wonderen mogen worden verwacht, biedt dat on miskenbaar nieuwe kansen. Het is zaak daarop in te spelen en de trek naar het platteland aan te moedi gen. Wie weet blijkt deze zwaluw dan de voorbode van een mooie Zeeuwse zomer. GO ZATERDAG 16 JANUARI 2021 :.v'. .*ïW: Jan de Korte, zoon van Ko, ver trekt met zijn gezin naar Ca nada: ,,We laten wel wat achter. Natuurlijk doet dat me wel iets." Mariekerke, een buurtschap met een bebouwde ring rond een voormalig kerk hof. FOTO'S RUBEN OREEL "-V Kijk op de site r bij /video ROLF BOSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57