Niets moeten, veel sporten en rondkuieren met mijn kleinzoon Hero is ook prachtig toch? 7 PASPOORT Als jongen blonk Fagg - een En gelse voorvader kwam eind acht tiende eeuw naar Vlissingen - niet alleen uit in voet bal, maar ook in basketbal en handbal. Als handballer be reikte hij ook de Zeeuwse jeugd- selectie, maar voetbal vond hij de mooiste sport. Vóór hij had uit gezocht of er kansen waren op een profcarrière koos hij voor het onderwijs. aanwakkerde - vroeg me of ik was geïnteres seerd in een baan op het Scheldemond Collega. Met mijn akte net op zak kwam die vraag als geroepen. Dat ik op mijn voormalige school in Vlissingen terecht kon, was helemaal mooi." ,,Ik groeide vrij snel door; van coördinator naar directeur van de onderbouw, van vmbo tot vwo. Om als kleinere school overeind te blij ven, wilden we ons onderscheiden van scholen in Middelburg. Ik hoorde dat elders in Neder land een middelbare school was begonnen met sportklassen. Ik ben daar gaan kijken en vervol gens heb ik mijn collega's enthousiast kunnen maken voor het Scheldemond als sportschool. Even later klopten de jongens van De Nooijer aan met hun voetbalopleiding." „Huidig wethouder Jack Begijn van Terneuzen, destijds conrector van De Rede, ijverde ook voor een sportschool. Als Zeeuws-Vlamingen naar Terneuzen zouden gaan, hadden wij nooit genoeg leerlingen voor onze sportafdeling. Ge lukkig gold dat ook voor voetbalschool JVOZ, die alle voetballers in Vlissingen wilde laten trainen." ,,Het onderwijs is niet veel anders. Het zit hem vooral in de faciliteiten: meer tijd uittrekken voor extra begeleiding en roosters aanpassen op trainingen voor diverse sporten. Zo wilde JVOZ in het begin het liefst 's morgens trainen. Later wilden ze weer liever 's middags trainen. Een enorme logistieke operatie en een moei lijke puzzel voor de roostermaker. Prima, maar dan moeten de voetballers wel allemaal naar onze school komen, was mijn voorwaarde." ,,Daar begonnen we ruim vijftien jaar geleden wel mee. Klassen met alleen stuiterballen bleek niet zo goed te werken. De dynamiek in een klas met alleen sporters is niet altijd ge zond. Na wat experimenteren kozen we voor gemengde klassen. Die leveren betere studiere sultaten op en de meeste leerlingen voelen zich er goed bij." ,,Nee, zeker niet. De meeste sporters zijn voet ballers, maar we hebben ook talentvolle bas ketballers, turners, tennissers en dansers. We geven al die talenten in gewone klassen de ruimte zich in hun tak van sport optimaal te ontwikkelen. Denk aan, om er een paar te noe men, motorcrosser Nancy van de Ven, judoka Sam van 't Westende, voetballer Rick van Drongelen, bowler Brent de Ruiter en rolstoel hockeyer Bob Götz." GO ZATERDAG 16 JANUARI 2021 ,,Ik heb even geroken aan een carrière als profvoetballer, maar uit eindelijk toch voor een maatschappelijke carrière gekozen.'' FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Eugène Fagg is geboren in 1955 in Vlissin- gen. Hij woont - op diverse adres sen - al zijn hele leven in die stad, de laatste 44 jaar met vrouw Irma. Na een poos on derwijzer te zijn geweest in Oost Souburg werd hij leraar Neder lands aan het Scheldemond College in thuis stad Vlissingen. Daar was hij ver volgens coördi nator, directeur van de onder bouw en locatie directeur én ini tiator van de Topsporttalent- school. Fagg is ge trouwd, vader van twee doch ters en grootva der van een kleinzoon. Hoe komt een leraar Nederlands op het idee sportklassen te introduceren? Waren er meer kapers op de kust? Waarin verschilt een sportschool van een gewone middelbare school? Het Scheldemond College is niet exclusief voor sporttalenten. Hebben jullie aparte klassen voor sporters? Is de sportschool uitsluitend op voetballers gericht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55