Het gaat niet best met de visserij in Breskens 3 1 3 Het zat eraan te komen. Met de visserij in Breskens gaat het al jarenlang niet best. Nog slechts één professionele visser met een BR- nummer is er actief. Het slotakkoord wordt de verwachte sluiting van de vismijn. ,,De ziel verdwijnt uit het dorp", zegt de ene visser. Een ander is minder sentimenteel. ,,Als er maar iets van de visserijcultuur overblijft." Hoe dan ook, Breskens zal straks Breskens niet meer zijn. HARMEN VAN DER WERF obbie Verschel- i ling (66) is 'the last man stan ding'. Hij is de laatste beroeps- 1 visser die Bres- Lkens nog rijk is. Zijn schip, de BR 29, ligt in de ha ven. Voorlopig gaat hij niet het water op. Hij vist vooral op garna len en het garnalenseizoen is nog lang niet aangebroken. ,,In mei komen de eerste garnalen, dan be- gint het", vertelt hij, ,,en dan gaat het door tot september, oktober." Thuis aan het Molenwater in hartje Breskens, op een steenworp afstand van de Westerschelde, schenkt zijn vrouw Marianne van Voren de koffie in. Robbie heeft zijn nette kleren aan. Hij hoeft toch niet weg. En al blijft hij voor lopig nog tegen de kant liggen, vrijwel elke dag is hij op zijn kot ter te vinden. Er valt altijd wel wat te sleutelen. Marianne: ,,Zijn schip is alles voor hem." Dat Rob bie als laatste beroepsvisser de eer van Breskens nog een beetje hooghoudt, lag niet voor de hand. Hij komt niet uit een vissersge slacht. ,,Maar ja, toen ik begon, op m'n achttiende, gingen zo veel jongens uit Breskens vissen. Ik had een paar jaar op de binnen vaart gezeten, en ik heb nog een tijdje in een snoepjesfabriek en een visfileerderij gewerkt, maar binnen zitten is niks voor mij." In 1976, als Robbie een paar jaar actief is als visserman, telt de vis sersvloot van Breskens nog zo'n dertig schepen, volgens het stan daardwerk Breskens en de visserij van Frans Meijaard, Reggie Colijn en Wilma Valk uit 2013. 'Per schip werken er minstens vier man aan boord', melden zij. 'Dat betekent alleen al 120 man op de vissers schepen, plus nog de mensen die in de visserij op de wal werken'. Het zijn de gouden jaren van de visserij, de jaren zeventig van de vorige eeuw, niet alleen in Bres kens, maar in alle Nederlandse vissersplaatsen. ,,Het was heel aantrekkelijk om te vissen", blikt Robbie terug met enige heimwee. ,,Je verdiende poen zat en had de vrijheid. Ze lieten je gewoon vis sen, zo veel mogelijk. Dat is enorm veranderd. Nu heb je een enkelband om, willen ze je con stant volgen en alles van je we ten." GO ZATERDAG 16 JANUARI 2021 De vismijn in Breskens in vol bedrijf. Nog wel, want de toekomst ziet er somber uit. foto peter nicolai Met de vis verdwijnt de ziel uit Breskens LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51