Jan Vantoortelboom Nieuwjaarsbrief In het nieuws 'Het was mijn tweede keer Voice of Holland. Er stond wel meer druk op' DEZE WEEK IN Z. 'De jury gaf me denk ik een mooi commentaar' 2 3 ROBBIE VIST NOG STEEDS, MAARHOE LANG NOG? 6 EUGÈNE FAGG EINDELIJK VAN SCHOOLAF 8 'LEKKER ANONIEM IN DE DRAAI VAN MARIEKERKE' Zelf hakkelde en stotterde ik van het begin tot het einde. jat ze hier in Nederland niet kennen is de vrolijke traditie van de nieuwjaarsbrief. Dat was altijd lachen. Vooral voor de nonkels en tantes die aangeschoten, paffend en vol ver wachting zaten te wachten. En dat waren er nogal wat: zeven aan mijn vaders kant en zes aan mijn moe ders kant. Keer twee, want ze waren allen getrouwd. En elk jaar kwam uit tenminste één van die monden de cliché- nieuwjaarspoëzieregel: Liefste peter en meter, hoe meer dat u geeft, hoe beter! onbedaarlijke lachstuip. Klets, een serie van tien. Maar om mijn moeder schreeuwen deed ik nooit. Dus dat voorlezen van die nieuwjaarsbrieven, waarbij de kleinsten ook nog eens werden uitgelachen door de oudere neven, pubers met puisten die al naar het middelbaar gingen en dus tot onze afgunst van deze feestelijke traditie gevrijwaard werden, was altijd een vrolijke ceremonie voor de inmiddels bezo pen toehoorders. ik van begin tot eind en was blij dat ik van die stoel in het midden van de kamer af kon. Ik heb ze allemaal weggeflik- kerd, die nieuwjaarsbrieven en daar heb ik nu wel een beetje spijt van. Het waren odes aan vader en moeder, aan peter en meter, lofliederen voor oprechte ouderliefde en welgemeende nieuwjaarswensen vanuit een onschuldige kinderborst, stukjes schrijfkunst die al kletsend en zwetend tot stand zijn gekomen en nooit hun doel misten, want al tijd kreeg de lezer een daverend applaus. De eerste stap richting de revanche van Bram Houg in The voice of Holland is gezet. Vrij dag 8 januari was te zien hoe hij doorging naar de volgende ronde van de talentenshow van RTL. De 25-jarige zanger uit Goes, die in middels in Amsterdam woont, deed voor de tweede keer mee aan het programma. Hij zong Soldier On van DI RECT en wist drie ju ryleden te overtuigen. ,,Man, wat was ik ze nuwachtig", zegt hij. ,,Het was natuurlijk de tweede keer en daarom had ik wel het gevoel dat er wat meer druk op stond. Toen ik mijn auditie vorige week op televisie bekeek, zag ik dat ik zenuwachtig was. Uiteindelijk denk ik dat ik mooi com mentaar heb gehad van de jury en ik heb veel positieve reacties gehad op sociale media. Vooral vanuit Zeeland staken veel mensen mij een hart onder de riem." Houg deed drie jaar geleden ook mee aan de talentenjacht. Toen strandde hij in de knoc- koutronde, de derde ronde van het televisie programma. In de aflevering van vrijdag 8 januari legde hij uit dat dat vooral kwam door de zenuwen en dat hij nu terug is voor revanche. Dat hij tij dens de Blind Auditions anders op het podium stond dan toen, bleek wel uit het commentaar van jurylid Ali B. ,,Hij zei dat ik echt een ont wikkeling heb doorgemaakt en dat voel ik zelf gelukkig ook. Na mijn auditie van drie jaar ge- leden wist ik bijvoor beeld helemaal niet meer wat ik had ge daan en hoe ik had ge zongen. Ik stond stijf van de zenuwen en er gebeurde heel veel in mijn hoofd. Dat had ik nu gelukkig minder. Ik vind dat ik tijdens mijn deelname van drie jaar geleden mooie dingen heb laten zien, maar ging ik er op een rot manier uit. Dan kun je besluiten om daar niks aan te doen, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik heb in de spiegel gekeken en wil mijzelf verbete ren. Daarom ben ik weer terug." Uiteinde lijk koos hij voor Jan Smit, die over Houg zei dat zijn stem mis schien wel beter uit de verf komt als hij Ne derlandstalig gaat zin gen. ,,Daar kan ik mij wel in vinden. Ik heb dat heel af en toe ge daan op covers op YouTube, maar voor de rest niet. Ik kreeg daar wel veel leuke reacties op en ik denk dat je in het Nederlands misschien wel beter de boodschap over kan brengen. Hij heeft heel veel hits uitgebracht en ik hoop dat hij mij ook kan helpen in het traject waar ik nu als muzikant in zit. Ik kijk erg uit naar onze sa menwerking." De volgende halte is de The Battles, waar hij tegen iemand anders uit zijn team moet gaan zingen. Wanneer die op tv zijn, is nog niet be kend. ,,Dat vind ik een heel leuke ronde en daarom kijk ik daar erg naar uit. Tijdens mijn vorige deelname vond ik die zo vet. Ik hoop dat ik dit jaar weer zoiets neer kan zetten." Die nieuwsjaarbrief moest drie keer worden voorgele zen: thuis alleen voor de ouders en bij beide families. Dan werd er een stoel in het midden gezet en moesten wij, neef jes en nichtjes, een voor een onze brieven voorlezen. Dat was de apotheose van een ijverig, zeer nauwkeurig en bij wijlen pijnlijk schrijfproces. Pijnlijk, want meester Baas (in derdaad: de meester uit mijn debuutroman en nota bene de enige naam die ik letterlijk heb overgenomen omdat ik hem zelf niet treffender kon bedenken) bewaakte dat schrijfpro ces met harde hand. Letterlijk. Het begon al bij de regels. Ik weet niet waarom, maar soms hadden die verdomde nieuwjaarsbrieven geen regels en moesten we als eerste handeling met onze houten liniaaltjes horizontale pot loodlijnen trekken, en vooral niet te hard drukken, want op het eind moest alles wor den uitgegomd. Een aflo pende of opstijgende lijn? Een klets. Te hard gedrukt in het papier? Een klets. En meester Baas kon goed klet sen uitdelen, hij was de be ste kletser van het dorp, wat zeg ik, waarschijnlijk van grootstad Ieper. Soms wel hele reeksen. Hij beval je naar voren te komen en voor de klas stroopte ie z'n mou wen op alsof ie een konijn ging villen en ging aan de slag. De slagerszoon die in mijn klas zat schreeuwde om zijn moeder. Natuurlijk kwam die niet. Ze was wor sten aan het verkopen. Nooit heb ik een moeder naar bin nen zien stormen om te zeg gen dat hij moest ophouden met kletsen uitdelen. Zelf heb ik er ook buitengewoon veel van geproefd. Die keer dat mijn vriend, een stotte raar, bleef hangen bij een cij fer. Op repeat ging ie. Des tijds was een geadviseerde remedie om dat bewuste cij fer en zelfs een hele volzin dan maar te zingen. Diep ademhalen, beval meester Baas, en dan zingen maar! Mijn vriend zoog een teug lucht naar binnen en zong het cijfer uit volle borst. Of althans de eerste letter. En weer ging ie op repeat. ZATERDAG 16 JANUARI 2021 GO Ik kon me niet meer inhouden en barstte uit in een Zelf had ik er een pesthekel aan, hakkelde en stotterde IJspret?. KIEK! P10 9 400.000 Zeeuwen, is dat haalbaar? 12 Saskia Noort koestert haar hond in tijden van de avondklok 13 Waar ooit het graan groeide, oogst men nu de zon 18 De vergeten ramp achter alle Covid-19-patiënten. ,,Als ze maar lang genoeg wachten, word je vanzelf een spoed.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50