Miljoenenclaim tegen Arnemuidse visser II ZEELAND 3 Ondanks tal van waarschuwingen en noodsignalen bleef zijn vissers boot maar verder netten op de zee bodem slepen, tot de hoogspan ningskabel voor de kust van Nieuw- poort knakte. Er hangen hem een mogelijke celstraf en schadeclaims van in totaal maar liefst 18 miljoen euro boven het hoofd. Het incident deed zich voor op 30 april 2018 voor de kust van Nieuw- poort, rond 05.30 uur. ,,De Nemo Link-hoogspanningskabel was vol op in installatie. De kabel lag op dat moment op de zeebodem en moest nog ingegraven worden. Om aanva ringen te vermijden, posteerden tal van wachtschepen zich rond de ka bel ter beveiliging. Ook de Neder landse Vissersbond was op de hoogte en maakte dit aan de Neder landse vissers bekend. Het was ver boden om er te varen", sprak de pro cureur tijdens het proces. ,,Maar plots stevende één schip af op de kabel, de ARM-7 Jan Senior. De radioapparatuur van het schip lag uit en er kon geen contact ge- maakt worden met de bemanning. Niemand luisterde naar de gangbare radiokanalen en dat is nochtans ver- Het schip voer gewoon verder en de sleepnetten bleven hangen in de kabel plicht. Ook lichtsignalen hielpen niet. Het schip voer gewoon verder en de sleepnetten bleven hangen in de kabel. Wat verder knakte de kabel door", aldus het Openbaar Ministe rie. Tijdens een verhoor verklaarde schipper S. dat hij wel degelijk op de hoogte was en dat de netten op tijd gelicht waren. Onderzoek op basis van radargegevens sprak dat tegen. De procureur merkte nog op dat de schipper van de ARM-7 in de voor bije jaren al meermaals voor de Ne derlandse tuchtcommissie inzake visserij moest verschijnen voor tal van overtredingen. Tot 5 jaar cel mogelijk De Veurnse procureur eiste een strenge toepassing van de strafwet. S. is enerzijds vervolgd voor het fla grant negeren van Berichten aan Zeevarenden (BAZ) en inbreuken op de wetgeving rond radiocommu nicatie op schepen. Daarop staan straffen tot maar liefst vijf jaar cel. Anderzijds wordt hij vervolgd voor opzettelijke beschadigingen. Opvallend is de schadeclaim aan het adres van de schipper en zijn be drijf. De Japanse constructeur van de onderzeese kabel, Sumitomo Elec tric Industries, eist 17,7 miljoen euro aan herstelkosten terug. Daarboven komt nog eens zo'n 300.000 euro schadeclaim uit de hoek van op drachtgever Nemo Link. Over die schadeclaims wordt later geoordeeld, nadat de rechter uit spraak doet over schuld en straf maat. Het proces is na de zitting van gisteren uitgesteld naar 19 maart we gens juridisch-technische discus sies. De verdediging zal nieuwe ver weren opmaken en de burgerlijke partijen mogen daar nog op reage ren. Een vonnisdatum is nog niet bekend. Souburg voelt de prik 'nog niet als het begin van het eind'. ,,Daarvoor zit ik er nog teveel middenin." Ze werkt in een verpleeghuis van SVRZ in de gemeente Veere. ,,Dat heeft overigens niet meegespeeld in de keuze om me te laten vaccine ren. Als ik niet in de zorg had ge werkt, had ik het net zo goed ge daan. Ik vind het eigenlijk geen keus, we kunnen zo niet doorgaan." Dikke knuffel En als het allemaal voorbij is? ,,Uhmm, jeetje. Wat mensen om me heen een hele dikke knuffel ge ven. Dat! De rest is eigenlijk over komelijk hè. Ja, hele kleine dingen misschien, maar juist die mis ik zo erg. Even naar het terras, even naar de stad. Maar weet je wat het gekke Ik vind het eigenlijk geen keus, we kunnen zo niet doorgaan is? Corona heeft ons ook veel ge bracht. Ik merk het op het werk, veel disciplines bij ons hebben el kaar erg goed leren kennen. Er is meer samenhang in de organisatie dan ooit. Dat is positief. Maar ver der zou het fijn zijn als we ervan af zijn." Even verderop zit Annet Geers te wachten op bijwerkingen die niet zullen komen. ,,Het gaat als een lo- 8000 afspraken gemaakt, dat vind ik een heel mooie score. Tegen de mensen die nog geen afspraak ge maakt hebben, zeg ik: ga vooral." Kinderen Josianne Janse uit Westkapelle heeft die aansporing niet nodig. Zij werkt ook in de gehandicaptenzorg (stichting Kio in Heinkenszand) en is vrijdagochtend een van de eer sten bij wie de prik is gezet. ,,Ik voel het nog niet als het begin van het eind. Meer omdat het heel onzeker is hoe de toekomst eruit gaat zien. Ik hoop dat het snel voorbij is; we gaan het zien. Waar ik het meest naar uitkijk is dat het op mijn werk weer allemaal loopt zoals normaal en dat de kinderen weer de vrijheid hebben die ze nodig hebben. En voor mezelf? Als het straks weer een beetje lekker weer is, is een ter rasje wel weer erg welkom." pende band hè? Heel soepel." Ze gaat even verzitten. „Ik heb ontzettend veel angst gehad voor corona", vertelt de hartpatiënte uit Vlis- singen. ,,Ik heb vorig jaar zelfs ont slag genomen. Ik werkte in de thuiszorg, al 33 jaar. Maar er waren geen beschermende middelen be schikbaar. Ik was zo bang, ik kon niet meer slapen en was onder dok tersbehandeling. Toen ben ik van baan veranderd. Sindsdien werk ik bij Villa Rittenborgh, daar kreeg ik wel beschermende middelen." Toch zit ze uit angst voor be smetting nu drie maanden thuis. ,,Op 5 februari krijg ik de tweede prik en dan ga ik weer werken. Ik mis mijn collega's en wil zo graag weer beginnen. Enik kijk zo uit naar de zomer, de vakantie, hope lijk kunnen we dan weer naar Frankrijk." Herinneren Joke Gaemers, directeur van de GGD, ziet tevreden toe hoe het loopt. ,,Deze dag zullen we herin neren als de dag waarop de massa vaccinatie is begonnen. Een heel belangrijk moment." Zo'n 9500 medewerkers van oudereninstel- lingen zijn uitgenodigd zich te la ten vaccineren. ,,Er zijn al ruim zaterdag 16 januari 2021 vaccinatie is begonnen Schipper J. S. uit Arnemuiden heeft zich gisterochtend bij de strafrechter in het Belgische Veurne moeten verantwoorden, omdat hij twee jaar geleden zware beschadigingen zou heb ben toegebracht aan de Nemo Link, de onderzeese hoogspan ningskabel tussen België en het Verenigd Koninkrijk. Bart Boterman Arnemuiden - Openbaar Ministerie M Merel Schaap wordt ge vaccineerd. Kijk op de site bij /video Eerste zorgmedewerkers krijgen coronavaccin - Merel Schaap Josianne Janse. Annet Geers wacht op bijwerkin gen die niet zullen komen FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN M Joke Gae- mers, direc teur van de GGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31