Arbeidsethos Lewandowski is voorbeeld waar trainer heen wil 20 PSV verloor thuis tegen AZ (1-3) voor het eerst sinds 5 november een wedstrijd. Maar hoe het ging, riep niet voor het eerst de vraag op: kunnen zijn spelers structureel uitvoeren wat trainer Roger Schmidt wil zien? De aanvallers voorop. Oranje begint in Istanboel Rooney nu echt trainer Seizoen Cerny al afgelopen Eindhoven Op weg naar het uitduel van van avond met Sparta ging het gisteren op de Herdgang over Robert Le wandowski. In een voetbaldiscus sie met een paar verslaggevers haalde PSV-trainer Roger Schmidt de topspits van Bayern München aan. Hij noemde de Pool, om aan te geven waar hij met zijn eigen spit sen heen wil. Schmidt: „Lewandowski is mo menteel de beste van de wereld. Maar hij is elke wedstrijd bezig alsof hij nog niks heeft bereikt. Hij werkt als een paard en heeft be halve een fysieke ook een mentale focus. Hij weet: in de laatste 20 tot 30 meter van het veld móét ik con stant bezig zijn en móét ik als spits investeren. Vollsprints, tempowisse lingen en andere loopacties. Want op dat deel van het veld investeren mijn tegenstanders ook het meest.'' Schmidt miste die focus eerder deze week bij zijn eigen aanvallers in de wedstrijd tegen AZ. PSV ver loor de topper terecht met 1-3. En hoewel het pas de eerste nederlaag was sinds 5 november, rees niet voor het eerst de vraag: kunnen de spelers wel structureel uitvoeren wat deze trainer wil? PSV is met Schmidt grofweg de zelfde weg ingeslagen als een club als Liverpool destijds met Jürgen Klopp. Een agressieve counterpres- sing als voetbalstijl, maar dan niet in combinatie met de 'Hollandse' drang om óók wedstrijden te domi neren op basis van positiespel. En in die counterpressing een cruciale rol voor spelers in de voorste linies zoals Donyell Malen, Eran Zahavi, Mohamed Ihattaren en de tegen AZ door blessures afwezige Mario Götze en Cody Gakpo. Vorig seizoen vertelde Pepijn Lijnders, de Nederlandse rechter hand van Klopp, eens wat topaan- Lewandowski weet: in de laatste 20 tot 30 meter móét ik constant bezig zijn en móét ik als spits investeren MIS GEEN GOAL VAN Sparta - PSV vallers zoals Mo Salah, Sadio Mané en Roberto Firmino bij Liverpool allemaal doen in wedstrijden. Hoe zij druk zetten, omschakelen, on derling samenwerken. Lijnders: ,,Ze verdedigen samen wel vijf of zes tegenstanders. Dat gaat met een beleving, tactische discipline en energie, enorm! Wie tegen ons speelt, moet eerst maar eens onze voorhoede voorbij.'' Woensdag had AZ voor rust geen enkele moeite om door de eerste lijns druk van PSV heen te spelen. Die was er simpelweg niet of nau welijks met Malen en Zahavi. Schmidt: ,,En als ze het voorin bij ons niet goed afjagen, komen daar achter Ibrahim Sangaré en Pablo Rosario als middenvelders ook te laat. Een goede speler als Teun Koopmeiners; geef die twee secon- den tijd en hij legt de ballen neer waar hij ze hebben wil.'' Net als die andere AZ-midden- velder Fredrik Midtsj0 deed op weg naar de 0-1. Die treffer viel uit een onnodige penalty. Maar daarvoor was AZ-spits Myron Boadu in de diepte weggesprint, voordat hij werd gehaakt. Schmidt: ,,En zo'n Vollsprint had Boadu ook bij de aanval die leidde tot de corner waaruit de 0-2 viel. Zo'n hakbalgoal van Koopmeiners, dat is eens in de twintig jaar. Maar waar het om gaat: zij dwingen af dat ze überhaupt in die posities komen. Dat heb ik bij ons amper gezien.'' Schmidt benadrukte wel dat hij nu specifiek over deze wedstrijd sprak en over de tweede helft tegen Ajax. ,,We hebben andere wedstrij den gehad waarin we wél 'actief voetbal' speelden. Dit was ook pas de eerste nederlaag sinds begin no vember, 4-1 uit tegen PAOK Salo- niki in de Europa League.'' Dan komt hij nog een keer terug op Lewandowski en diens arbeids ethos. ,,Lewandowski is nu 32 jaar. Op zijn 21ste deed hij ook nog niet wat hij nu doet, toen hij bij Borussia Dortmund begon onder Jürgen Klopp. Het is een ontwikkelings proces. Maar er moet wel een grondhouding zijn bij spelers om je te laten sturen. Twee minuten 'even' niet meedoen, en jezelf aan het spel onttrekken, dat kan tegen woordig eigenlijk al niet meer. Als je ooit op top level wilt gaan spelen, in de grote competities, dan moet je een hele wedstrijd 'aan' staan.'' zaterdag 16 januari 2021 PSV-trainer Roger Schmidt weet waar hij heen wil met zijn aanvallers. ,,Bayern-spits Robert Lewandowski is elke wedstrijd bezig alsof hij nog niks heeft bereikt. Hij werkt als een paard en heeft behalve een fysieke ook een mentale focus.'' fotosbsr Schmidt prikkelt PSV: sta als spits altijd 'aan' Maarten Wijffels - Roger Schmidt Ga naar de app of de website van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Het Nederlands elftal speelt de eerste wedstrijd van dit jaar in Istanboel. Het WK-kwalificatieduel met Turkije wordt op woensdag 24 maart in het stadion van Galatasaray gespeeld. Bondscoach Frank de Boer speelde in het seizoen 2003-2004 zelf bij die club. Drie dagen later, zaterdag 27 maart, wacht Oranje de thuiswed strijd tegen Letland in de Johan Cruijff Arena. Weer drie dagen later, op dins dag 30 maart, is het natio nale stadion van Gibraltar- het decor van de derde WK-kwalificatiewedstrijd. Wayne Rooney is definitief aangesteld als hoofdtrainer van Derby County. De club uit het Championship, het tweede profniveau in Enge land, heeft hem vastgelegd tot de zomer van 2023. Het betekent dat de 35-jarige Rooney nu ook officieel zijn actieve carrière als voet baller heeft beëindigd. Rooney fungeerde sinds het ontslag van Phillip Cocu in november vorig jaar al als interim-trainer. De topscorer aller tijden van Engeland en voormalig topspeler van Manchester United ging een jaar gele den als speler en assistent trainer aan de slag bij Derby County. Vaclav Cerny komt dit sei zoen niet meer in actie. De Tsjechische aanvaller van FC Twente heeft aan de thuiswedstrijd tegen Ajax van donderdagavond (1-3) een zware knieblessure overgehouden. ,,Dit is na tuurlijk een grote teleur stelling voor me. Ik was lek ker bezig en met het team ging het ook goed'', aldus de 23-jarige Cerny. ,,Het is heel jammer dat ik dit sei zoen niet meer kan spelen en de ploeg niet meer kan helpen. Ik ga niet bij de pakken neerzitten, ik weet wat het is om met teleur stellingen om te gaan. Ik kom ook hier weer sterker uit.'' Cerny wordt door Twente gehuurd van FC Utrecht. Hij kwam dit sei zoen al zes keer tot scoren. MAGEMtA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20