'Interessant om te zien hoe mensen reageren in uitzonderlijke situaties. Sommigen blijken sterker dan je dacht, anderen zijn banger op de personages, hun curieuze dialogen, en was er ruimte voor humor. Zoals in Vals beeld, dat ik baseerde op een waargebeurde kunstroof uit een museum in Boston. Daarin komen overvallers met plaksnorren voor en in Groene vrijdag een in wapens handelende ijscoman die geen chocola verkoopt als je een Magnum bestelt. Dit keer wilde ik een ander soort thriller maken. Een whodunit. Een afgesloten plek waar mensen samenkomen en niet weg kunnen, leek me geschikt. Ik vond het leuk er een schrijfcursus van te maken, zodat ik het over auteurs en het vak kon hebben. Over de kunst van het weglaten en schrap pen: kill your darlings. Over de manier van verhalen van tevoren uitdenken en over werkplekken; ik moet een deur achter me dicht kunnen doen. En over discipline, want als je het alleen van inspiratie moet hebben, kun je lang wachten. Vroeger ging ik weleens naar de bioscoop als ik vastzat. Mijn alibi: ideeën opdoen. Nu vind ik dat ik elke dag 1500 tot 2000 woorden moet produceren. Dat spreek ik met mezelf af.'' Hoewel De cursus zijn zevende thriller is, betwijfelt Post of hij zelf een goede cursus leider zou zijn. ,,Ik geef weleens een lezing en dan zeg ik, net als tegen iemand die advies vraagt: 'Je moet dit echt als mijn mening zien, niet als harde waarheid.' Ik bedoel: met mijn vierde thriller won ik in België een prijs, terwijl ik in Nederland niet eens bij de laatste twintig kanshebbers voor de Gouden Strop zat. En ik kan zelf ook lang twijfelen over de juiste afslag in een verhaal. Dat blijft. Ik heb Stephen King een keer ontmoet en zei toen met zijn enorme oeuvre indachtig: 'Wat lijkt het me heerlijk geen onzekerheid meer te voe len.' Zijn antwoord, en dat was geen valse bescheidenheid: 'Bij bijna elk boek ben ik in de beginfase in de greep van twijfel.''' Ondanks corona brengt Post zijn boek nu uit. ,,Door de pandemie hebben veel mensen tijd om te lezen en ik laat de ver schijningsdatum aan mijn uitgever over. Ik dacht wel: het is een vrij claustrofobisch verhaal, zitten mensen daarop te wachten nu ze zich opgesloten voelen? Aan de an dere kant vertoont het parallellen met de huidige situatie: sommigen blijken sterker dan je dacht, bieden steun en houden vol. Anderen slaan dicht en zijn banger. Interessant hoe verschillende mensen reageren in uitzonderlijke situaties.'' De cursus verschijnt van daag bij Ambo Anthos (€21). ZATERDAG 16 JANUARI 2021 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109