Aan de term 'stiefmoeder' hadden ze een hekel, dus bedachten ze de eretitel 'Momala' toe te spreken. Kin omhoog, drukte ze hen dan op het hart. Opnames daarvan beland den vaak op sociale media. Een journalist tekende op wat ze tegen een pasgeboren meisje zei: 'Jij wordt een leider. Je bent briljant; je bent sterk. Ik weet dat je me hoort. Vergeet dat niet, oké?' Zo betekent ze 'buitengewoon veel' voor vrouwen en meisjes in de hele wereld, observeerde Oprah Winfrey in tijdschrift People. 'Voor vrouwen hier in de VS kun nen we haar impact niet eens meten. Want als je iemand die op jou lijkt ziet in deze rol, zie je wat voor jezelf mogelijk is.' Zelf kreeg Harris er vaak vragen over. Was ze wel klaar voor het leiderschap? Was Amerika wel klaar voor haar? Steeds weer, bij elke stap die ze in haar justitiecarrière zette. 'Ik heb nooit geluisterd, en ik stel voor dat niemand luistert naar dat soort dingen', liet ze weten toen ze op campagne was in Iowa. Vaak is ze vergeleken met die andere baanbrekende politicus met gemengde afkomst en een ongewone naam: Barack Obama. Harris haat het. Ze heeft als voor malig aanklager weinig gemeen met een man die als buurtwerker begon, en wil haar eigen erfenis nalaten. Obama's wor steling met zijn identiteit, als gemengd kind dat opgroeide bij witte grootouders, heeft Harris ook nooit gekend. 'Ik sugge reer niet dat ik geen twijfels heb, zoals een normaal persoon die ook heeft. Maar ik twijfel niet aan wie ik etnisch of raciaal ben', zei ze tegen The Washington Post. Anderen kunnen haar misschien moei lijk plaatsen, zelf heeft ze daar geen last van. 'Ik ben wie ik ben, en ik vind het prima.' Toen een verslaggever haar eens vroeg hoe ze zichzelf als gemengd immi grantenkind zou omschrijven, was ze kort. 'Heb je m'n boek gelezen? Hoe ik mezelf omschrijf? Ik omschrijf mezelf als een trotse Amerikaanse.' Haar Indiase en Afro-Amerikaanse achtergrond, zei ze in de Indiase media, hebben evenveel gewicht. Als kind wan delde ze met haar opa over de stranden van Tamil Nadu en ging ze naar een hindoe tempel, maar ze was evengoed deel van een zwarte baptistenkerk. 'Mijn moeder be greep heel goed dat ze twee zwarte doch ters grootbracht', schreef ze in haar auto biografie The Truths We Hold. 'Ze wist dat haar geadopteerde vaderland Maya en mij als zwarte meisjes zou zien en ze was vast besloten ervoor te zorgen dat we zouden uitgroeien tot zelfverzekerde, trotse zwarte vrouwen.' Maya adviseerde bij alle campagnes van Hillary Clinton en Kamala, neemt dat perspectief nu daadwerkelijk mee het Witte Huis in. 'Opgroeien als zwarte per soon in Amerika heeft me bewust gemaakt van bepaalde dingen waar je je misschien niet bewust van bent als je niet zwart bent opgegroeid in Amerika', zei ze daarover. Harris herinnert zich de witte buurtkinde ren die niet met haar mochten spelen, de lange busreizen naar een witte buurt van wege een programma om rassensegregatie op school tegen te gaan, de lage verwach tingen. Moeder Shyamala werd soms aangezien voor hulp in de huishouding. Voordat ze in 2009 overleed, beschreef ze de neerbuigende toon van een peuterbege leider die meedeelde dat kleine Kamala misschien wel slim genoeg was om naar de universiteit te gaan. De man veronder stelde dat het meisje een kind van een arm gezin uit een achterbuurt was, in plaats van de bevoorrechte dochter van twee succesvolle academici. Uit het liefdesleven van Harris putten Amerikaanse singles hoop. Ze was eind 40 toen ze de man vond die nu haar voor naamste cheerleader is, Doug Emhoff. Hij heeft zijn topfunctie bij een groot advocatenkantoor opgezegd om belangen verstrengeling te voorkomen en zich op zijn nieuwe rol te richten. Het zal even wennen worden: de wederhelft van de vicepresident verzorgt traditioneel bij voorbeeld lunches voor de partners van senatoren. In haar biografie schrijft Harris over hun eerste afspraakje, een blind date geor ganiseerd door een gemeenschappelijke vriendin. De volgende ochtend ondernam Emhoff voortvarend actie. 'Ik ben te oud om spelletjes te spelen of de bal te verstop pen', schreef hij in een e-mail waarin hij haar zijn agenda voor de komende maan den stuurde. 'Ik vind je heel leuk, en ik wil zien of dit kan werken.' De twee juristen sloten na de derde date een deal, schrijft Harris. 'We hebben af gesproken om ons zes maanden aan elkaar te binden, en aan het einde van die tijd onze relatie opnieuw te evalueren.' Een jaar later, in 2014, trouwden ze. Zij hing een Indiase bloemenkrans om zijn nek, hij trapte naar de Joodse traditie van zijn familie een stuk servies aan diggelen. Zijn tienerkinderen, Cole en Ella, hadden net zo'n hekel aan de term 'stiefmoeder' als Harris, dus bedachten ze samen een alter natieve eretitel: 'Momala', rijmend op Kamala. Eind vorig jaar vierde Harris de verkie zingswinst dus met een hypermoderne familie om haar heen, inclusief bonus kinderen, neefjes en nichtjes in alle maten en kleuren, en een trotse overzeese oom. In Delhi had de broer van Shyamala Gopalan urenlang nerveus naar CNN gekeken. Oom Balachandran (80) zou een stuk chocolade cake gaan eten, een glas wijn drinken, en tickets naar Washington boeken om bij de inauguratie van de regering Biden-Harris te kunnen zijn, vertelde hij journalisten. In Hindi, Tamil en het Engels gafhij interviews over de favoriete gerechten van de nieuwe Amerikaanse vicepresident - rijstcake en crêpes - en bracht hij de lessen van haar overleden moeder in herinnering. Wat je ook studeert ofleert, bedenk hoe je het kunt gebruiken voor het welzijn van de samenleving, zei Shyamala altijd, volgens haar broer. 'Kamala's moeder zou heel trots zijn geweest als ze hier vandaag was.' ZATERDAG 16 JANUARI 2021 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107