Haar stem klinkt 'eigenwijs, zelfverzekerd en neer buigend' en dat maakt haar tegenstanders doodnerveus meester van San Francisco. Brown was 60, officieel nog getrouwd - maar al jaren weg bij zijn vrouw - en roemrucht genoeg om zichzelf te spelen in de derde Godfather- film. Zij was een 29-jarige officier van justitie en kreeg er mede dankzij Brown twee commissieposten bij die een extra in komen a 80.000 dollar per jaar opleverden. Ze was chic, elegant, intelligent en char mant, schreven de bladen over Harris, die al San Francisco's aanstaande First Lady werd genoemd. Maar zij verbrak de banden een jaar of wat later. 'Ze concludeerde dat er geen duurzaamheid in onze relatie zat, en daar had ze gelijk in', zei Brown in een interview. Andere politici uit Californië waren evengoed zijn protegés. Hij hielp de huidige gouverneur Gavin Newsom bijvoorbeeld, en Congresvoorzitter Nancy Pelosi. Harris is wel verweten dat ze zich naar de top gevreeën heeft. Ze werpt het verre van zich, en zou Brown zonder twijfel vervolgen voor de aantijgingen van corruptie die aan hem kleefden, zei ze in haar justitiejaren. 'Zijn carrière is voor bij; ik ben de komende veertig jaar spring levend. Ik ben hem niets verschuldigd.' Harris vond aan de zijde van Brown wel haar weg in de high society van San Fran cisco. Ze was opgegroeid in Oakland met de zwarte intellectuelen en activisten uit haar moeders vriendenkring. Als Shyamala Gopalan tot laat in het lab werkte, was Kamala bij haar 'tweede moeder' Regina Shelton, directeur van een kinderdag verblijf waar posters van zwarte heldinnen als Harriet Tubman en Sojourner Truth aan de muur hingen. In Berkeley liep Gopalan mee in elke protestparade, soms in sari, haar dochters op sleeptouw. Kamala zegt zich van die marsen zeeën van bewegende benen te herinneren. In de familie gaat het verhaal dat haar moeder de dreinende peuter- Kamala na een mars vroeg wat ze toch wilde. 'FWEE-DOM!' riep ze. Aan de van oudsher zwarte universiteit Howard in Washington studeerde ze politicologie en economie. Daar, zei ze, ontdekte ze een complete wereld van mensen die eruitzagen zoals zij. Zwarte grootheden als schrijver Toni Morrison en Congreslid Elijah Cummings gingen haar voor, de kinderen van de beroemde domi nee en activist Jesse Jackson liepen er rond. 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104