1 Met vitaminen naar Rome 8 NIEUWS CORONA VACCINATIE Een snelle opkomst van de Britse variant kan de Nederlandse vaccinatie strategie volledig op zijn kop zetten. Moeten we dan eerst zoveel mogelijk mensen één prik geven in plaats van twee? Experts zijn ernstig verdeeld. I I I I I I I I Een doemscenario: het is 15 fe bruari, en de Nederlandse zieken huizen liggen vol, omdat de be- smettelijkere Britse variant van het coronavirus om zich heen slaat. Ambulances staan in een lange rij voor de slagboom bij de spoedeisende hulp. Op de inten sive cares geldt code zwart: artsen moeten er beslissen over leven en dood, omdat niet elke patiënt meer kan worden geholpen. In vriezers in Oss liggen op dat zelfde moment honderdduizen den ongebruikte doses van het Pfizer-vaccin. Ze worden nog een paar weken achtergehouden, om dat ze door het ministerie van Volksgezondheid gereserveerd zijn als tweede dosis voor oude ren die net de eerste prik hebben gekregen. Die voorzichtigheid geldt niet voor niets. Leveringsdata en -aan tallen van vaccins zijn onzeker, een technisch probleem in een fa briek kan zomaar voor een kink in de kabel zorgen. En in de studies met het Pfizer-vaccin is aange toond dat het middel een week na de tweede prik (dat is vier weken na de eerste) een bescherming van 95 procent geeft, een toren hoog percentage. Maar wat als de nood echt aan de man is? Je kunt je de maat schappelijke en politieke druk le vendig voorstellen. Haal die vac cins uit de vriezer en geef zoveel mogelijk ouderen in elk geval één prik om de druk op de zorg te ver lichten!, zal het klinken. Het vac cin van Pfizer geeft vanaf tien da gen na de eerste prik al een be- scherming van ruim 50 procent. Bij Moderna, een vaccin waarvan we er in de eerste maanden veel minder binnenkrijgen, lijkt dat percentage zelfs nog hoger. Dus wat te doen: stapje voor stapje mensen zo volledig moge lijk beschermen volgens het voor geschreven protocol? Of zoveel mogelijk mensen eerst de eerste prik geven en de tweede prik uit stellen? In het Verenigd Koninkrijk, waar de Britse variant de druk op het zorgsysteem doet exploderen, Je moet het scenario in een modelletje stoppen en zien hoeveel je ermee wint heb ben ze de switch al ge maakt. De periode tussen de twee prikken is daar zowel bij het vaccin van Pfizer als bij dat van AstraZeneca opgerekt tot liefst twaalf weken. En in de Verenigde Staten zei de aankomende presi dent Joe Biden al dat beschikbare vaccins niet in de vriezer horen te liggen, maar in de arm gespoten moeten worden. Wat moet Nederland straks doen? Experts zijn verdeeld. Alex Friedrich, arts-microbioloog, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Groningen en OMT-lid, is ge zien 'de epidemiologische situatie waar we inzitten' voor het oprek ken van de tijd tussen de eerste en tweede prik bij ouderen en kwetsbaren die het vaccin van Pfizer of Moderna krijgen. ,,,We kunnen de mensen later ook nog serologisch testen en wie te wei nig beschermt lijkt, alsnog een derde keer een vaccinatie geven wanneer er voldoende vaccins be schikbaar zijn." Ook viroloog Ab Osterhaus noemt het een 'een slim idee'. ,,Je moet het scenario gewoon in een modelletje stoppen en uitrekenen hoeveel je ermee wint. De risico's van het uitstellen van een tweede prik zijn niet heel groot. En bij sommige vaccins is de uiteinde- lijke bescherming juist nog beter als je die later geeft." De helft van de twaalf door deze krant geraadpleegde experts is veel minder gecharmeerd van de gedachte. Zij pleiten ervoor om het vaccin toe te dienen zoals het door farmaceuten is getest. Dus een tussenpoos van drie weken bij Pfizer, en vier weken bij Mo- derna. „Langere tussenpozen zijn niet getest, en het is onduidelijk wat dit voor het effectiviteitspercen tage betekent", zegt Marjolein Kikkert, moleculair viroloog aan het Leiden University Medical Center (LUMC). ,,Er zullen meer mensen half immuun rondlopen. Dat is een situatie waarbij het vi rus meer gelegenheid tot muteren heeft." Voor dat risico op zo'n nieuwe virusvariant is ook Peter Rottier bang, emeritus hoogleraar virolo gie en virusziekten aan de Univer siteit Utrecht. Er zou zelfs een va riant kunnen ontstaan waartegen de huidige vaccins niet werken, waarschuwt hij. Logistiek Andere bezwaren van door deze krant geraadpleegde kenners: dreigende logistieke chaos en het risico dat mensen bij een langere tussenpoos niet meer terugko men voor een tweede prik. De Gezondheidsraad en het OMT brengen volgende week een ad vies uit over de kwestie. Minister Hugo de Jonge hintte er woensdag in de Tweede Kamer al op dat de tijd tussen de twee prikken met het AstraZeneca- vaccin, mits dat eind januari wordt goedgekeurd, kan worden opgerekt tot twaalf weken. Maar dat vaccin is vooral be stemd voor mensen onder de zes tig, en dus niet voor de oudere doelgroep die grotendeels de ic's vult. Wat er met de Pfizer- en Mo- derna-vaccins moet gebeuren, is 'een enorm dilemma', voelt ook Rottier. Eric Snijder, hoogleraar moleculaire virologie aan het LUMC, spreekt van kiezen tussen twee kwaden. ,,Als het hier zo uit de hand loopt als in Engeland, moet het uitstellen van de tweede prik misschien alsnog worden overwogen. IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 113 Ik heb net even een sinaasappel weggewerkt, nu heb ik een manda rijn te pakken. Vanmorgen al een banaan gevild. Ik heb nog nooit zo ge zond geleefd als tijdens deze lock- down. Ik vertel de kinderen natuur lijk al twintig jaar dat ze elke dag een appel moeten nemen en we gooien er voor de zekerheid elke morgen nog een roze snoepvitaminetabletje in. Maar zelf was ik er niet zo van. Fruit: gedoe, vliesjes tussen je tanden, klok huizen waar je geen weg mee weet, onverwachte bruine plekken onder het appeloppervlak. En als je op je werk bent (waar we vroeger vaak wa ren, weet u nog? Dat je 's ochtends op je fiets stapte en tralallala naar een heel andere wereld reed) enfin, op je werk dus komt het er ook gewoon niet van. Te druk en dan met zo'n hap appel een goed gesprek voeren, dacht het niet. Maar ja, thuis staat die fruit mand altijd maar obsceen z'n vita minen naar je toe te stralen. En als je het je kinde ren aanprijst, ontkomt je er uiteindelijk zelf ook niet aan. Goed voorbeeld enzo. Belangrijker nog dan dat alles echter is het besef dat het misschien wel hel pen kan. Misschien. Om de corona te overleven. Gewoon, omdat vitamines gezondmakers zijn. Daarom gooi ik dus inmiddels ook elke ochtend twee doses vitamine d naar binnen; meer dan de aangegeven hoeveelheden, maar je kunt maar voor zeker gaan. Van mijn astma en bronchitis medicijnen: ook dubbele doses. Ik las ergens (ik krijg ook nog wel eens advies van lezers) dat het geen kwaad kan om met die onder- houdsmedicijnen een extra tapijtje weerstand in je luchtwegen aan te leggen. Dus hup, daar sta ik weer te inhaleren. En af en toe wat paraceta- molletjes en soms ook een Rennie als ik die toevallig zie. Voor de zekerheid. Als het niet schaadt En wandelen, hè. Ik heb nog nooit zoveel gelopen als de laatste tien maanden. Steeds langs dezelfde kade, dat wel. Daarom heb ik nu van mijn vrouw een app gekregen waarmee ik virtueel door Italië wandel, van Vene tië naar Rome. Elke dag vier tot vijf kilometer, ik moet nog wel een paar honderd kilometer, maar dan zul je mij het Sint-Pietersplein op zien wandelen. Kerngezond! Tenzij voor die tijd natuurlijk toch nogmaar daar wil ik niet aan denken. Dus ik neem nog een pilletje, en vooruit, een appel. Dat moet goed zijn. Nog nooit zoveel gelopen als laatste tien maanden vrijdag 15 januari 2021 GO Duivels dilemma: tweede prik uitstellen? vaccinatie vaccinatie i Chris van Mersbergen Rotterdam -Ab Osterhaus, viroloog Kwetsbare ouderen in Israël krijgen een tweede prik. foto ap Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8