Greep uit lijst van mogelijke opvolgers van Asscher 7 PvdA-leider stapt op vanwege rol als minister in toeslagenaffaire Nu het kabinet dreigt te vallen over de toeslagenaffaire, kiest Lodewijk Asscher de vlucht naar voren. Hij stapt op als PvdA-leider. Jarenlang probeerde de oud-vicepremier het juk van regeren onder Rutte van zich af te schudden. Tevergeefs. Geen knuffel, geen be moedigend schou derklopje, zelfs geen oogcontact op 1,5 me ter afstand. Toen Lo dewijk Asscher (46) gisteren we reldkundig maakte dat hij opstapt als PvdA-leider zat hij thuis, in quarantaine. Zijn zoon heeft co rona. En dus kan hij zijn vertrek niet persoonlijk toelichten aan zijn fractiegenoten in de Tweede Ka mer. ,,Ik accepteer het als mensen kri tiek hebben op wat ik gedaan heb als minister'', zegt hij in een video boodschap op Facebook. ,,Maar diegenen die openlijk mijn inte griteit in twijfel trekken of mij van kwade intenties beschuldigen, die weten niet wie ik ben en waarom ik dit werk doe.'' In 4 minuten en 42 seconden vertelt Asscher waarom hij tóch de handdoek in de ring gooit. Niet omdat hij zichzelf ongeschikt acht om door te gaan, maar omdat hij een slecht verkiezingsresultaat vreest door de 'discussie' over zijn rol in de toeslagenaffaire. Hij stopt als lijsttrekker, maar blijft tot de verkiezingen nog wel in de Kamer. Het partijbestuur overlegt nog over wie hem moet opvolgen. In een paar dagen tijd is Asscher volledig gedraaid. Vorige week ver dedigde hij nog vurig zijn keuze om aan te blijven, ondanks kritiek vanuit zijn eigen partij. ,,Ik ben op gevoed met het feit dat de rechts staat en de democratie het meest fragiel zijn, daar wil ik mij voor in zetten, dat is wat ik doe'', zei hij. Maar deze week werd het As- scher steeds duidelijker dat zijn positie onhoudbaar zou worden. Het kabinet staat op vallen. As- scher maakt nu geen deel van uit van dit kabinet, maar tussen 2012 en 2017 was hij als minister van So ciale Zaken verantwoordelijk voor de regels rond de kinderopvang- toeslag. Bovendien was hij toen vi- cepremier. Als Rutte besluit af te treden, zou iedereen óók naar As- scher kijken. Daar komt bij dat uitgerekend gisteren een driedaags digitaal PvdA-verkiezingscongres zou be ginnen. Asscher zou het er zwaar krijgen. Een motie van kritische leden die zijn vertrek eisten, kreeg steun van 33 procent van de leden. En een steunmotie van een grote groep partijbonzen kreeg 60 pro cent steun: géén overtuigende meerderheid om de verkiezings campagne mee in te gaan. Het con- Wie mij van kwade intenties beschuldigt, weet niet waarom ik dit werk doe KANDIDATEN Khadija Arib (60) Lilianne Ploumen (58) Frans Timmer mans (59) Ahmed Aboutaleb (59) r- Attje Kuiken (43) gres is tot nader order uitgesteld. Sinds de PvdA in 2017 een ver nietigende verkiezingsnederlaag leed - de partij zakte van 38 naar negen zetels - trok Asscher alles uit de kast om zijn imago op te krikken. PvdA-kiezers namen het hem kwalijk dat hij in Rutte II koos voor forse bezuinigingen en afbraak van sociale werkplaatsen. ,,Ik vroeg mij af: ben ik dan wel degene om de partij opnieuw te leiden'', zei Asscher in een inter view met deze krant over de peri ode na de nederlaag. ,,Ik heb fou ten gemaakt, en dat heb ik het af gelopen jaar ook te horen gekre gen. Maar mijn wedervraag is dan: zijn er mensen die nog nóóit een fout hebben gemaakt? Ik heb ge probeerd om te leren van mijn fouten.'' Toch lukte het hem niet die er fenis van Rutte II van zich af te schudden. In de Tweede Kamer stond Asscher bekend als begena digd oppositieleider, die belang rijke debatbijdragen uit het hoofd deed. Maar in de peilingen bleef de PvdA de laatste jaren rond de vijf tien zetels schommelen. Een be labberd aantal voor een partij die jarenlang de grootste was. De PvdA won in mei 2019 wél de Eu ropese verkiezingen, maar dat was vooral te danken aan het optreden van de populaire Eurocommissaris Frans Timmermans. De nasleep van de toeslagenaf faire doet Asscher nu definitief de das om. De politicus die doorbrak als wethouder in Amsterdam, ver trekt na 17 maart met stille trom uit de Tweede Kamer. Dat is wrang voor de man die begin dit jaar nog dacht dat hij was herrezen uit de as. ,,Het enige wat ik nu tegen mijn partij zeg is: ik ben bereid om het te doen'', zei hij in maart over het PvdA-lijsttrekkerschap. ,,Ik heb de afgelopen jaren met jullie een reis gemaakt, en nu komt het leuke stuk' ZEELAND 3 vrijdag 15 januari 2021 HLodewijk Asscher treedt af als partijleider, omdat hij vreest dat discussie over zijn rol in de toeslagenaffaire de PvdA zetels kan kosten bij de verkiezingen. FOTO ANP Peter Winterman Den Haag - Lodewijk Asscher, PvdA Na het vertrek van Lodewijk Asscher lijkt er geen ge doodverfde opvol ger te zijn. Een greep uit de moge lijke kandidaten. Als Tweede Kamer voorzitter is Khadija Arib populair en als vrouw zou ze wellicht extra stemmen kun nen vergaren. Maar of ze leiderschap am bieert? Een keiharde debater was ze nooit, ze liet vooral merken door te willen als Ka mervoorzitter. Proce dureel is ze wel de opvolger, ze staat nummer twee op de lijst. Oud-minister, oud partijvoorzitter, nu Tweede Kamerlid. De Limburgse Lilianne Ploumen kent alle metiers aan het Bin nenhof. Of ze zelf wil? Recent merkte Ploumen op dat het 'een kwestie van tijd is voordat we een vrouwelijke premier hebben'. ,,Ik vind dat vrouwen, vooral die van mijn generatie, nog wel eens te be scheiden zijn." Hij heeft nu hoog en droog een baan als Eurocommissaris, dus de kans is klein dat Frans Timmer mans zich tot het Ne derlandse podium beperkt. Niet in de laatste plaats door zijn eigen ego. De man die al minister, staatssecretaris en Kamerlid was, zou al 'nee' hebben gezegd, maar wie weet hoe hoog de druk wordt. Hij zwoer dat hij niet zou terugkeren naar politiek Den Haag, zo erg had de Rotter- damse burgemeester Ahmed Aboutaleb het gehad met de stroperige landelijke politiek. Hij was staatssecretaris van Sociale Zaken, maar vond pas echt zijn plek als burgervader. Nog deze maand be gint hij juist aan zijn derde termijn en hij zei de volle zes jaar te willen dienen. Maar hij merkte ook op: „Maar mensen met een plan voor het leven wens ik veel succes." 4 k Minder bekend, maar geliefd onder PvdA'ers, is Tweede Kamerlid Attje Kui ken. in 2016 viel ze in voor Samsom, toen hij terugtrad als frac tievoorzitter. Zelf is ze duidelijk. ,,Ik wil het niet. En daar lig gen mijn ambitie en kracht ook niet.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7