5 Zij doen hun zegje Raar maar waar, vertrek Hiddema kan Rutte helpen Waarom zou het kabinet uitgerekend vandaag vallen? Volgende week is er een debat in de Tweede Kamer over de toeslagenaf faire. Een groot deel van de oppositie heeft al gezegd dat het volledige kabi net moet opstappen. Een motie daar over kan een meerderheid krijgen. CDA, D66 en ChristenUnie willen niet beloven dat hun Kamerfracties bij voorbaat genoegen nemen met de kabinetsreactie op het POK-rapport. Rutte eist echter duidelijkheid vooraf. Anders houdt hij liever de eer aan zichzelf en wacht hij niet af tot zijn kabinet volgende week in de Ka mer wordt weggestuurd. Toch is het nog geen uitgemaakte zaak dat het kabinet ook echt vandaag valt. Betrokkenen fluisteren alleen maar zachtjes en op belofte van ano nimiteit dat het kabinet niet meer ge loofwaardig verder kan. Maar hardop wil niemand het herhalen. Ook om dat partijen huiverig zijn om de schuld te krijgen van de val van het kabinet midden in (zoals Rutte het noemde) 'de ergste naoorlogse crisis'. Theoretisch is er nog een mogelijk heid dat het kabinet zal besluiten niet in zijn geheel op te stappen. Maar die kans is volgens betrokkenen louter theoretisch. Alle partijen zullen van- daag in de ministerraad moeten aan geven welke politieke conclusie er uit de affaire moet worden getrokken. Het kabinet valt, en dan? Op 17 maart zijn er verkiezingen en daarna zou het kabinet hoe dan ook al demissionair zijn. In de praktijk hoeft er dus niet veel te veranderen. Al is er een mogelijkheid dat de koning aan partijen vraagt een tijdelijk noodka- binet te formeren om de coronacrisis te bestrijden. Zo'n tijdelijk kabinet kan dan alsnog missionair verder tot aan de verkiezingen. Overigens zal de Tweede Kamer het debat over de toeslagenaffaire ge woon voeren. En ook al is het kabinet dan demissionair, de Kamer kan nog steeds ministers wegsturen. Dat ge beurde bijvoorbeeld met toenmalig minister van Binnenlandse Zaken Ed van Thijn in 1994. Het toenmalige ka- binet-Lubbers III was al demissionair, maar Van Thijn stapte toch op om de IRT-affaire. En als het kabinet valt, wat betekent dat voor de coronacrisis? Volgens Rutte hoeft de val van het kabinet geen invloed te hebben op de aanpak van de coronacrisis. Als het kabinet aftreedt, gaat het demissio- MINDERHEID coalitie. Maar omdat Forum de zetel van Hid- dema tot nu toe leeg laat, is de oppositie met 74 en dus in de minderheid. In principe kan het kabi net dan, met steun van de coalitiepartijen, gewoon doorregeren. Of het dat wil (en of coalitiepartijen dat willen) is de vraag. Maar theoretisch kan het dus wel. Forum heeft namelijk de grootste moeite om de zetel van Hiddema gevuld te krijgen. Eerst was Susan Teunissen aan de beurt, maar die is met ruzie vertrokken. De vol gende, partijoprichter Henk Otten, is ook weg. Daarom is het nu de beurt aan senator Paul Fren- trop, maar die laat even min weten wat hij doet. nair verder, zoals dat heet. Dat woord betekent 'aftredend', het kabinet past dan alleen nog op de winkel totdat er een nieuw kabinet komt. Een demissionair kabinet mag in principe hetzelfde doen als een ge woon kabinet: het mag plannen indie nen waar de Tweede Kamer dan over beslist. Maar er is in de praktijk wel een belangrijk verschil: het kabinet heeft minder gezag omdat het niet meer automatisch kan rekenen op de steun van de regeringspartijen. Rutte zei erop te vertrouwen dat de oppositiepartijen in de Tweede Kamer niet alle maatregelen die nodig zijn om de coronacrisis te bestrijden zul len tegenhouden. Maar achter de schermen houden bewindslieden hun hart vast. Afgelopen woensdag lukte het het kabinet al niet om de Tweede Kamer te overtuigen van de noodzaak van een avondklok. Zelfs niet na de waar schuwing van het OMT dat er harder moet worden ingegrepen om te voor komen dat ziekenhuizen worden overlopen nu de Britse variant van het virus veel besmettelijker blijkt. De angst is dat partijen zo vlak voor de verkiezingen en zonder dat ze nog ge bonden zijn aan een kabinet geen im populaire maatregelen meer durven te nemen. üvwvwwW vrijdag 15 januari 2021 GO Naast Rutte zijn dit de belangrijkste bewindslieden die in de minis terraad het woord voeren. Carola Schouten van de ChristenUnie komt als vicepremier aan het woord. Minister Wopke Hoek stra, CDA-lei- der. VVD-minis- ter Eric Wiebes was in het vorige kabinet ver antwoordelijk voor de Belas tingdienst. D66-staats- secretaris Alexandra van Huffelen heeft nu de Belasting dienst in haar portefeuille. Rutte III verwacht, Als de voltallige opposi tie het kabinet volgende week zelf wil wegsturen vanwege de toeslagen affaire, dan kunnen Rutte en zijn ministers in theorie 'gered' worden door het vertrek van Theo Hiddema. Zo zou Forum voor Democratie onbedoeld het kabinet, als dat niet zelf opstapt, in het zadel houden. Dat zit zo. Er is geen twij fel over mogelijk dat tij dens een debat over de toeslagenkwestie een motie van wantrouwen wordt ingediend tegen het kabinet, GroenLinks heeft die al aangekon digd. Dan komt het aan op een hoofdelijke stem ming. Tot het vertrek van Hiddema had de opposi tie 75 zetels, net als de maar zeker is het niet tVi. Minister Sigrid Kaag, leider van D66.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5